هشدار بوریس جانسون درباره احتمال خستگی جهان از جنگ اوکراین؛ بازدید زلنسکی از جنوب کشور

۱۴۰۱/۳/۲۸

همزمان با هشدار نخست وزیر بریتانیا درباره احتمال خستگی جهان از جنگ اوکراین، ولودیمر زلنسکی، رییس جمهوری این کشور، از منطقه میکولایف بازدید کرد. ویدیویی از حضور زلنسکی در این شهر و شرکت در جلسات مقامات محلی منتشر شده است.

ارتش روسیه اما با حمله به خرسون، قصد تصرف میکولایف را نیز داشت که موفق نشد.

وزارت دفاع بریتانیا روز شنبه (۲۸ خرداد) اعلام کرد که روسیه در ۴۸ ساعت گذشته بار دیگر تلاش برای پیشروی در جنوب شهر ایزیوم در شرق اوکراین را آغاز کرده است. هدف از این اقدام احاطه کردن شهر استراتژیک سیویرودونتسک در منطقه لوهانسک است.

در همین حال به گفته منابع اوکراینی، نبرد شدید در اطراف شهر مهم و استراتژیک سیویرودونتسک در جریان است.

سیویرودونتسک یکی از آخرین شهرهای بسیار استراتژیک در منطقه لوهانسک است که هنوز در اختیار اوکراین باقی مانده. اگر این شهر سقوط کند، روسیه و نیروهای نیابتی‌اش در دنباس، بر بیش از نیمی از این منطقه کنترل می‌یابند. این منطقه‌ قلب صنعتی اوکراین در شرق است. دنباس شامل دو منطقه لوهانسک و دونتسک است.

روز شنبه همچنین بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، نسبت به خطر خستگی با طولانی شدن جنگ هشدار داد و گفت: «بسیار مهم است که نشان دهیم برای مدت طولانی با آنها هستیم.»

جانسون روز جمعه و یک روز پس از سفر رهبران آلمان، فرانسه، ایتالیا و رومانی، برای دومین بار به کی‌یف سفر کرد.

نخست‌وزیر بریتانیا روز ۲۱ فروردین نیز در سفر به کی‌یف، ضمن دیدار با زلنسکی بر عزم متحدان اوکراین بر تشدید تحریم‌های اقتصادی علیه روسیه تأکید کرده بود.

در همین حال رهبران کشورهای آلمان و فرانسه ضمن تأکید بر حمایت از اوکراین، مذاکره با ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه، به منظور پایان دادن به جنگ را ضروری خواندند.

اولاف شولتز، صدر اعظم آلمان، پس از سفر به کی‌یف ادامه مذاکرات با پوتین برای حل بحران اوکراین را بسیار ضروری خواند و از کشورهای دیگر خواست به تلاش‌های آلمان و فرانسه در این زمینه بپیوندند.

شولتز گفت: «روسیه نباید فکر کند اشغال بخش‌هایی از اوکراین به مرور زمان به امری عادی تبدیل می‌شود.»

پنج‌شنبه ۲۶ خرداد شولتس همراه با امانوئل مکرون، رییس جمهوری فرانسه و ماریو دراگی، نخست وزیر ایتالیا، وارد کی‌یف شدند و با رییس‌ جمهوری اوکراین دیدار کردند.

همزمان کلاوس یوهانیس، رییس جمهوری رومانی نیز به کی‌یف سفر کرد.

پربیننده‌ترین‌ها

اخبار
تاریخ شفاهی
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید