سخنگوی وزارت امور خارجه، رسانه‌های فارسی‌زبان در لندن را مسئول پناهنده شدن ایرانیان دانست

۱۴۰۱/۳/۲۵

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی بدون اشاره به شرایط داخلی گفت رسانه‌های فارسی‌زبان در لندن با ارائه «تصویری مهندسی شده و غیرواقعی از داخل ایران و رؤیایی غیرواقعی‌تر از زندگی در اروپا»، زمینه فرار شهروندان از ایران و پناهنده شدن به کشورهای دیگر را فراهم می‌کنند.

اظهارات این مقام جمهوری اسلامی در حالی است که در میان پناهجویانی که قرار بود به روآندا منتقل شوند، یکی از شاهدان دادگاه بین‌المللی آبان نیز حضور داشت.

خطیب‌زاده شامگاه سه‌شنبه در واکنش به طرح دولت بریتانیا برای انتقال اجباری پناهجویان به رواندا گفت: «سکوت مرگ‌بار این روزهای کشورهای مدعی حقوق بشر و نهادهای بین‌المللی مسئول، مایه شرمساری و نقض آشکار حقوق پناهندگان است.»

این اظهارات در حالی است که نهادهای بین‌المللی از جمله کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل به این موضوع واکنش نشان دادند و دادگاه حقوق بشر اروپا نیز دستور توقف پرواز این پناهجویان به روآندا را صادر کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی اما درباره پناهجویان ایرانی گفت: «علی‌رغم ظلمی که این معدود افراد به خود و وطن خود می‌کنند، دولت جمهوری اسلامی ایران در چارچوب وظایف حاکمیتی خود تأکید دارد حقوق این افراد ذیل کنوانسیون ۱۹۵۱ و پروتکل مربوطه باید رعایت شود و اعزام آنها به کشورهای ثالث رویه‌ای خطرناک است که باقی‌مانده رژیم بین‌المللی حفاظت از پناهجویان را هم از بین خواهد برد.»

در سال‌های اخیر موج فرار شهروندان ایرانی از کشور به دلیل شرایط ناگوار سیاسی، اجتماعی و اقتصادی شدت یافته و بسیاری از سرمایه‌های مادی و معنوی از ایران خارج شده است.

همچنین در سال‌های اخیر خبر کشته شدن پناهجویان ایرانی در مسیر رسیدن به کشورهای اروپایی از جمله در کانال مانش منتشر شده است. دو سال پیش، جان باختن یک خانواده پنج نفره پناهجوی ایرانی اهل سردشت در راه رسیدن به بریتانیا و در کانال مانش، واکنش‌های گسترده‌ای برانگیخت.

علاوه بر نخبگان علمی و دانشجویان، پناهنده شدن تعدادی از ورزشکاران ایرانی نیز در سال‌های اخیر به دلیل محدودیت‌های جمهوری اسلامی، خشم مقام‌های حکومت ایران را به دنبال داشته است.

پربیننده‌ترین‌ها

۱۹۷۹، سال انقلاب اسلام‌گرایان
اخبار
چشم‌انداز

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید