طرح دولت بایدن برای توافق امنیتی میان اسرائیل و شش کشور عربی در برابر تهدیدهای ایران

۱۴۰۱/۳/۲۱

بر اساس گزارش‌های رسانه‌های اسرائیل، دولت بایدن پیگیر امضای توافقنامه همکاری دفاعی-امنیتی میان اسرائیل و شش کشور عربی از جمله مصر، اردن و عراق در برابر تهدیدات ایران است. این در حالی‌ست که مجلس عراق هر نوع تلاش برای برقراری ارتباط و عادی‌سازی روابط با اسرائیل را جرم‌انگاری کرد.

بر اساس طرح دولت جو بایدن اما اسرائیل با کشورهایی مانند عراق که با آنها روابط سیاسی ندارد نیز در حوزه امنیتی و نظامی همکاری خواهد کرد.

پارلمان عراق در روزهای گذشته طرح جرم‌انگاری عادی‌سازی و برقراری روابط این کشور با اسرائیل را تصویب کرد. این قانون برای هر گونه رابطه با اسرائیل مجازات اعدام در نظر گرفته و در اقلیم خودمختار کردستان عراق نیز به اجرا گذاشته خواهد شد.

قانون منع رابطه با اسرائیل مدتی پس از اعتراضات شدید گروه‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی به برگزاری کنفرانسی در اربیل برای عادی‌سازی روابط با اسرائیل در مهر ماه ۱۴۰۰ تصویب شد.

اسرائیل در سال ۲۰۲۰ در چارچوب ابتکار دولت دونالد ترامپ، با برخی کشورها از جمله امارات عربی متحده، مراکش، سودان و بحرین توافق عادی‌سازی موسوم به «پیمان ابراهیم» امضا کرد.

طرح دولت بایدن برای همکاری دفاعی-امنیتی بین اسرائیل و شش کشور عربی پیش از سفر احتمالی رییس جمهوری آمریکا به اسرائیل و عربستان سعودی مطرح شده است.

پیش از این آکسیوس گزارش داده بود که دولت بایدن «بی‌ سر و صدا» به میانجی‌گری میان عربستان سعودی، اسرائیل و مصر مشغول شده است که در صورت موفقیت، می‌تواند اولین گام در مسیر عادی‌سازی روابط بین عربستان سعودی و اسرائیل باشد.

۱۳ خرداد ۱۴۰۱ و همزمان با سفر مدیر کل وزارت امور خارجه اسرائیل به بحرین هم روزنامه جروزالم‌پست از توافق عربستان و اسرائیل بر سر موضوع دو جزیره استراتژیک تیران و صنافیر و همچنین عبور پروازهای اسرائیل از آسمان عربستان خبر داد.

قرار است حاکمیت جزیره استراتژیک تیران و صنافیر در دریای سرخ از مصر به عربستان سعودی منتقل شود و در مقابل عربستان سعودی به خطوط هوایی اسرائیل اجازه پرواز بر فراز حریم هوایی این کشور را بدهد.

همچنین مقام‌های آمریکایی به شبکه سی‌ان‌ان گفتند آمریکا به عربستان سعودی اعلام کرده آماده است روابط با این کشور را از سر بگیرد و به‌ منظور ترمیم روابط، عملا از قتل جمال خاشقچی بگذرد.

خبرگزاری‌های رویترز و بلومبرگ افزایش عرضه نفت به بازار را یکی از موضوعات احتمالی گفت‌وگوهای بایدن در سفر احتمالی به عربستان ذکر کرده‌اند.

ایالات متحده خواهان افزایش تولید نفت عربستان سعودی است تا بتواند طیف وسیعی از تحریم‌ها را علیه نفت روسیه در بحبوحه جنگ جاری در اوکراین اعمال کند.

پربیننده‌ترین‌ها

اخبار
چشم‌انداز
خبر

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید