سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، گمانه‌زنی‌ها درباره بیماری احتمالی ولادیمیر پوتین رییس‌جمهور این کشور را رد کرد و اطمینان داد که پوتین هیچ نشانه‌ای از بیماری را ندارد.

لاوروف روز یکشنبه در بیانیه‌ای که در پاسخ به سوال شبکه اول تلویزیون فرانسه منتشر شد، نوشت: «من باور نمی‌کنم آدم عاقلی بتواند نشانه‌های بیماری یا ناخوشی را در این شخص [پوتین] ببیند.»

وضعیت سلامت جسمی پوتین و زندگی خصوصی او از موضوعات ممنوعه در روسیه است که تقریبا هرگز در رسانه‌ها و محافل عمومی مطرح نمی‌شود.

لاوروف تاکید کرد که ولادیمیر پوتین که در ماه اکتبر هفتاد ساله می‌شود، «هر روز» در انظار عمومی ظاهر می‌شود.

او افزود: «شما می‌توانید او را در تلویزیون ببینید، بخوانید یا به سخنرانی‌هایش گوش دهید. من این را به شعور کسانی واگذار می‌کنم که با وجود فرصت‌های روزانه برای ارزیابی ظاهر افراد، چنین شایعاتی را منتشر می‌کنند.»

ولادیمیر پوتین که در بیش از دو دهه گذشته، قدرت را در روسیه در دست دارد، در اواخر فوریه حمله‌ای را در اوکراین آغاز کرد که منجر به کشته شدن هزاران نفر شده و بدترین بحران پناهجویان اروپا از زمان جنگ جهانی دوم را پدید آورده است.

همچنین این جنگ منجر به اعمال تحریم‌های بی‌سابقه غرب علیه روسیه شده است.

از همان آغاز تهاجم روسیه به اوکراین، برخی گمانه‌زنی‌ها درباره وضعیت جسمی و حتی روانی پوتین مطرح شده است.

همچنین در حالی که طی هفته‌های گذشته گزارش‌هایی مبنی بر ابتلای پوتین به سرطان و حتی عمل جراحی او منتشر شده، یک منبع سرویس امنیت فدرال روسیه روز یکشنبه تایید کرد که وضعیت سرطان رئیس‌جمهوری روسیه پیشرفته است.

روسیه که در ابتدا برای تصرف کی‌یف پایتخت اوکراین نیروهای بسیاری را اعزام کرده بود، از چند هفته پیش، نیروی نظامی خود را بر شرق اوکراین متمرکز کرده است.

در حالی که در روسیه تنها پوتین اختیار استفاده از زرادخانه عظیم هسته‌ای این کشور را دارد، سرویس‌های امنیتی و اطلاعاتی غربی در تلاشند وضعیت سلامت جسمی و روانی پوتین را دنبال کنند.

از آخرین بکارگیری سلاح هسته‌ای در جنگ‌ها هفتاد و هفت سال می‌گذرد و کشورهای غربی در پی آن هستند بدانند که آیا پوتین در شرایط دشوار کنونی برای ارتش روسیه، قصد انجام یک حمله تاکتیکی هسته‌ای در اوکراین را دارد یا نه.

خلاصه خبرها
۲۴ با فرداد فرحزاد
انسان، زمین، فردا

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید