آسوشیتدپرس: هدف از ساخت ناو «مهدوی» استقرار قایق‌های تندرو برای مقابله با ناوگان آمریکاست

۱۴۰۱/۳/۶

یک هفته پس از گزارش خبرگزاری فارس، وابسته به سپاه پاسداران، درباره پایان کار ساخت ناو پشتیبانی «شهید مهدوی»، خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی هدف سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از ساخت این ناو را استقرار قایق‌های تندرو برای مقابله با ناوگان آمریکا در خلیج فارس عنوان کرد.

فارس در گزارش مفصلی ضمن انتشار تصویر ماهواره‌ای نوشت که این شناور امکان هدایت قایق‌های تندرو علیه ناوگان آمریکا را برای سپاه پاسداران فراهم می‌کند.

در سال‌های اخیر قایق‌های سپاه پاسداران چندین بار به شناورهای آمریکایی نزدیک شده‌اند و اقدامات این قایق‌ها برخی مواقع خبرساز شده یا مقام‌های نظامی آمریکا از «غیرحرفه‌ای بودن» آن‌ها انتقاد کرده‌اند.

به گفته آسوشیتدپرس، ناو پشتیبانی «شهید مهدوی» احتمالا با تغییر کاربری یک کشتی باری ایرانی به نام «سروین» ساخته شده که اواخر ماه تیر پارسال به بندرعباس رسید و سپس ردیاب‌های خود را خاموش کرد.

فارس هم روز ۳۱ اردیبهشت نوشت که ناو پشتیبانی «شهید مهدوی» حاصل تغییر کاربری یک شناور بزرگ تجاری و تبدیل آن به یک شناور لجستیکی نظامی است.

این خبرگزاری اعلام کرد کار ساخت ناو پشتیبانی «شهید مهدوی» به روزهای پایانی خود نزدیک می‌شود.

سپاه در آبان ۱۳۹۹ شناور لجستیکی «شهید رودکی» و ارتش در دی ماه همان سال شناور لجستیکی مکران را رونمایی کردند.

ناو لجستیکی « شهید رودکی» هم که مقام‌های سپاه پاسداران تبلیغات گسترده‌ای درباره آن مطرح کردند، با تغییر کاربری یک کشتی تجاری ساخته شده بود.

پس از آن خبرگزاری تسنیم نوشت راهکار جدید سپاه پاسداران برای تأمین ناو، «خرید شناور غیرنظامی و ایجاد تغییرات در آن برای تبدیل شدنش به شناور نظامی» است.

فرماندهان سپاه پاسداران در سال‌های اخیر همچنین از الحاق شناورهای جدید به ناوگان این نیرو خبر داده‌اند که از جمله آنها شناور تهاجمی «قاسم سلیمانی» به طول ۶۵ متر، با قابلیت نشستن بالگرد بر روی آن است.

پربیننده‌ترین‌ها

خبر ورزشی
اخبار
بررسی بازارها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید