گسترش بحران ریزگردها و آلودگی هوا به اصفهان و تبریز: اعلام دوباره تعطیلی در دوازده استان

۱۴۰۱/۳/۳

با گسترش آلودگی هوا و بحران ریزگردها به شهرهای اصفهان و تبریز، بار دیگر مدارس و ادارات در دست‌کم دوازده استان ایران و شهرهای تهران، کرج، اصفهان، تبریز، همدان، اهواز، کرمانشاه، سنندج، ارومیه، قزوین، قم و خرم‌آباد در روز چهارشنبه تعطیل اعلام شد

محسن منصوری، استاندار تهران، گفت که با مصوبه کمیته اضطرار آلودگی هوای استان تهران، همه مدارس، دانشگاه‌ها و ادارات شهر و استان تهران روز چهارشنبه چهارم خرداد برای دومین روز پیاپی تعطیل اعلام شده است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری البرز نیز از تعطیلی ادارات، مدارس و بانک‌های کرج و دیگر شهرهای استان البرز به دلیل آلودگی هوا خبر داد.

همزمان محمدجواد اشرفی، مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان اعلام کرد که به دلیل غلظت ریزگردها و به منظور حفظ سلامت مردم، همه اداره‌ها و مدارس استان خوزستان به استثنای بانک‌ها برای دومین روز متوالی تعطیل اعلام شده است.

حبیب حی، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اهواز، نیز گفت: ۹۸۱ نفر به دلیل وقوع گرد و خاک در خوزستان در شبانه روز گذشته به مراکز درمانی این استان مراجعه کردند.

در آذربایجان شرقی هم به دلیل آلودگی شدید هوا تمامی مدارس، مراکز آموزش عالی و ادارات تبریز و شهرهای میانه، هشترود، چاراویماق، مراغه، ملکان، بناب، عجب شیر، آذرشهر، اسکو، شبستر و ورزقان تعطیل اعلام شد.

منصور شیشه‌فروش، مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان، هم از تعطیلی مدارس، دانشگاه‌ها و ادارات در کاشان، آران و بیدگل، نطنز، اردستان، نایین و خوروبیابانک در روز چهارشنبه خبر داد و گفت که ورود سامانه ناپایدار جوی به استان اصفهان منجر به فعال شدن ۱۴ کانون داخلی ریزگردها در این استان شده است.

بنابر اعلام اداره حفاظت محیط زیست تمامی مدارس و دانشگاه‌های شهر و استان همدان نیز به دلیل آلودگی هوا تعطیل اعلام شده است.

کیفیت هوای شهر کرمانشاه نیز بار دیگر در وضعیت خطرناک قرار گرفت با رسیدن شاخص آلایندگی هوای این شهر به ۵۰۰ مدارس و مراکز آموزشی کرمانشاه در روز چهارشنبه تعطیل اعلام شد اما ادارات و بانک‌های فعال خواهند بود.

آموزش و پرورش آذربایجان غربی نیز مدارس ارومیه و شهرهای اشنویه، پیرانشهر، سردشت، نقده، بوکان، مهاباد، میاندوآب، چهاربرج، کشاورز، شاهین دژ و تکاب را به علت آلودگی شدید هوا تعطیل کرد.

استانداری کردستان هم اعلام کرد با تداوم آلودگی هوا، ادارات، مدارس، دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی، اصناف، بازار و مراکز صنعتی سراسر استان کردستان در روز چهارشنبه تعطیل است.

در استان‌های لرستان، قزوین و قم نیز با مصوبه کارگروه شرایط اضطراری آلودگی هوا، ادارات، مدارس و مراکز آموزشی در روز چهارشنبه برای دومین روز تعطیل است.

سازمان منطقه آزاد کیش نیز از تعطیلی ادارات، نهادها، دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی این جزیره در روز چهارشنبه به دلیل افزایش ریزگردها خبر داد.

با وجود تعطیلی مدارس در بسیاری از استان‌ها به دلیل آلودگی هوا، با تصمیم وزارت آموزش و پرورش امتحانات نهایی پایه دوازدهم در روز چهارشنبه در همه استان‌ها برگزار خواهد شد.

هفته گذشته نیز روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه بسیاری از استان‌های ایران به دلیل شدت آلودگی هوا و بحران ریزگردها تعطیل اعلام شده بود.

وزارت بهداشت ایران در اردیبهشت ماه با انتشار گزارشی از مرگ دست‌کم چهار هزار و ۴۰۰ نفر در سال بر اثر آلودگی هوا در کشور خبر داد.

بخش عمده آلودگی هوا در ایران از دو عامل سوخت‌های غیر استاندارد چون بنزین پتروشیمی‌ها، مازوت و همچنین بحران ریزگردها ناشی می‌شود.

پربیننده‌ترین‌ها

بررسی بازارها
امروز
قدرت کلمات

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید