فنلاند: برای عضویت در ناتو درخواست می‌دهیم؛ حمایت حزب حاکم سوئد از پیوستن این کشور به ناتو

۱۴۰۱/۲/۲۵

سائولی نینیسته رییس‌جمهور فنلاند رسما تمایل کشورش برای عضویت در ناتو را تایید و اعلام کرد فنلاند در این زمینه درخواست می‌دهد. همچنین حزب سوسیال دموکرات سوئد که اکثریت کرسی‌های پارلمان این کشور را در اختیار دارد، اعلام کرد از پیوستن این کشور به ناتو حمایت می‌کند.

قرار است نخست وزیر سوئد در روزهای آینده روند درخواست عضویت این کشور در ناتو را آغاز کند.

کمی پیش از اعلام حمایت حزب حاکم سوئد از پیوستن این کشور به ناتو، رئیس‌جمهور فنلاند روز یکشنبه ۲۵ اردیبهشت در یک نشست خبری با حضور نخست وزیر و رییس پارلمان این کشور و برخی از وزرا، گفت «این یک روز تاریخی است و عصر جدیدی» برای فنلاند آغاز خواهد شد.

همزمان دبیرکل ناتو با اشاره به مخالفت ترکیه برای پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو، نسبت به پذیرفته شدن درخواست این دو کشور ابراز خوشبینی کرد.

معاون دبیرکل ناتو نیز روز یکشنبه در برلین اعلام کرد که متقاعد شده با وجود مخالفت ترکیه، کشورهای عضو ناتو نگاه مثبت و سازنده‌ای به عضویت فنلاند و سوئد در این ائتلاف دارند.

قرار است سوئد نیز در زمینه پیوستن به ناتو به زودی تصمیم خود را اعلام کند. یک کنفرانس خبری در این زمینه برای ساعت ۱۸ روز یکشنبه به وقت محلی در این کشور برنامه‌ریزی شده است.

قبولی درخواست پیوستن هر کشوری به ناتو نیازمند رای مثبت همه ۳۰ عضو فعلی این ائتلاف است.

رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه پیشتر گفته که کشورهای شمال اروپا «خانه بسیاری از سازمان‌های تروریستی هستند»، اما وزیر خارجه آلمان روز یکشنبه اطمینان داد که عضویت این دو کشور می‌تواند «خیلی سریع» انجام شود.

اعلام رسمی نامزدی عضویت در ناتو از سوی فنلاند در حالی است که رییس‌جمهور و نخست وزیر این کشور در روز پنج‌شنبه گذشته اعلام کرده بودند که طرفدار این عضویت هستند.

همچنین روز شنبه رییس‌جمهور فنلاند در تماس با ولادیمیر پوتین همتای روس خود، او را در جریان درخواست قریب‌الوقوع کشورش برای عضویت در ناتو مطلع کرده بود.

روسیه که مرز زمینی طولانی ۱۳۰۰ کیلومتری با فنلاند دارد اعلام کرده که پیوستن هلسینکی به ائتلاف نظامی ناتو «اشتباه» است و به روابط دوجانبه دو کشور آسیب می‌رساند.

رییس پارلمان فنلاند در نشست خبری روز یکشنبه اعلام کرد که نمایندگان این کشور روز دوشنبه درباره پیشنهاد نامزدی عضویت فنلاند در ناتو تشکیل جلسه خواهند داد و انتظار می‌رود پس از آن در این زمینه رای‌گیری انجام شود.

این در حالی است که روز شنبه حزب سوسیال دموکرات فنلاند که اکنون دولت را در اختیار دارد، از این پیشنهاد استقبال کرده بود و پیش‌بینی می‌شود این طرح رای اکثریت پارلمان سوئد را که دارای دویست کرسی است به دست آورد.

تهاجم روسیه به اوکراین، فنلاندی‌ها را از موضع بی‌طرف خود خارج کرد و نگرانی‌ها را در میان آنان نسبت به همسایه روس خود افزایش داد.

بر اساس نظرسنجی‌هایی که صورت گرفته، اکنون بیش از سه چهارم فنلاندی‌ها خواهان پیوستن به ناتو هستند تا بهتر بتوانند خود را در برابر روسیه محافظت کنند.

در سوئد نیز نظرسنجی‌ها حاکی از افزایش کسانی است که حامی پیوستن این کشور به ناتو هستند.

بر اساس یکی از بندهای پیمان نظامی ناتو، هر گونه حمله نظامی به یکی از اعضای ناتو، به عنوان حمله به کل اعضا تلقی می‌شود.

خبر ورزشی
اخبار
اخبار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید