ستاد تنظیم بازار: افزایش قیمت مرغ،تخم مرغ،شیر و لبنیات و روغن از روز پنج‌شنبه اعمال می‌شود

۱۴۰۱/۲/۲۱

ستاد تنظیم بازار از افزایش قیمت مرغ، تخم مرغ، شیر و لبنیات و روغن خبر داد و اعلام کرد که با پیشنهاد سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و تصویب ستاد تنظیم بازار، سقف جدید قیمت مرغ، تخم مرغ، شیر و روغن تعیین و از روز پنج‌شنبه ۲۲ اردیبهشت ماه این افزایش قیمت‌ها اعمال می‌شود.

پیشتر و در پی افزایش قیمت آرد و نان صنعتی و آغاز اقداماتی برای عرضه کارتی و سهمیه‌بندی کردن نان سنتی، احمد وحیدی، وزیر کشور، در روز سه‌شنبه اعلام کرده بود که با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، قیمت مرغ، تخم مرغ، لبنیات و روغن نیز گران خواهد شد.

با این حال وحیدی روز چهارشنبه در اظهاراتی متناقض گفته بود که تاکنون هیچ مصوبه‌ای برای گرانی قیمت مرغ، تخم مرغ، شیر و لبنیات و روغن نداشته‌ایم.

پایگاه اطلاع‌رسانی دولت اما در ساعات پایانی چهارشنبه شب از برگزاری جلسه ستاد تنظیم بازار به ریاست محمد مخبر، معاون اول ابراهیم رئیسی، خبر داد و اعلام کرد که سقف قیمت‌های جدید چهار کالای اساسی و زنجیره مرتبط به این کالاها، به تایید ستاد تنظیم بازار رسیده است.

ستاد تنظیم بازار نیز در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که با تصویب این ستاد، سقف قیمت مرغ، تخم مرغ، شیر و روغن تعیین و مقرر شد از طریق اتحادیه‌ها و تشکل‌های مربوطه به واحدهای صنفی ابلاغ شود و اصناف از روز پنج‌شنبه مجاز به اعمال قیمت‌های جدید هستند.

در این اطلاعیه آمده است که استانداران در مورد نظارت بر رعایت قیمت‌ها، اقدامات لازم را به عمل خواهند آورد و هنوز قیمت نان و دارو مشمول تغییر قیمت نشده‌اند.

ستاد تنظیم بازار همچنین اعلام کرد که همزمان با افزایش قیمت مرغ، تخم مرغ، شیر و لبنیات و روغن از روز پنج‌شنبه، مبلغ کمک‌معیشتی واریز شده بابت ماه اول، از نخستین ساعات پنج‌شنبه قابل برداشت خواهد بود.

در اطلاعیه ستاد تنظیم بازار عنوان شده است که با وجود افزایش قیمت مرغ، تخم مرغ، شیر و لبنیات و روغن، افزایش قیمت سایر کالاها بدون طی فرآیند قانونی ممنوع است و سازمان‌های تعزیرات و حمایت تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان مکلف به رصد مستمر بازار و برخورد با تخلفات هستند.

موج افزایش چند برابری قیمت‌ها از دو هفته پیش و به دنبال گرانی و نایاب شدن ماکارونی آغاز شد و بعد نیز انواع نان صنعتی گران شد و مقام‌های دولت رئیسی گفتند که دلیل این گرانی‌ها، آزادسازی قیمت آرد و حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی است.

در پی این گرانی‌ها بود که مقام‌های دولت از جمله ابراهیم رئیسی و وزیران او از برنامه‌های مرتبط با فروش کارتی و سهمه‌بندی کردن نان و پرداخت مبلغی به عنوان یارانه معیشتی در ازای آن خبر دادند و رئیسی خود دوشنبه شب در یک برنامه‌ای تلویزیونی گفت که برای نان ساختار کوپنی ارائه خواهد شد.

با این حال، در جلسه چهارشنبه شب ستاد تنظیم بازار به ریاست محمد مخبر، اعلام شد که یارانه‌های معیشتی پرداخت شده در ارتباط با افزایش قیمت مرغ، تخم مرغ، لبنیات و روغن است و از صبح پنج‌شنبه همزمان افزایش قیمت این کالاهای اساسی، یارانه کمک‌معیشتی واریز شده بابت ماه اول قابل برداشت خواهد بود.

مبلغ این یارانه معیشتی برای برخی خانوارها ۴۰۰ هزار تومان و برای بخشی دیگر از خانوارها ۳۰۰ هزار تومان اعلام شده است.

یک مقام دولت رئیسی چهارشنبه شب به خبرگزاری تسنیم گفت که مبلغ یارانه معیشتی که به حساب افراد واریز شده «یارانه حمایتی دو ماه» است و با افزایش قیمت‌ مرغ، تخم مرغ، شیر و لبنیات و روغن، از روز پنج‌شنبه فقط به میزان یک ماه از این مبلغ قابل برداشت خواهد بود.

خبر ورزشی
اخبار
بررسی بازارها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید