شاهزاده رضا پهلوی: محاکمه حمید نوری، یک پیروزی مهم برای جنبش دادخواهی ملت ایران است

۱۴۰۱/۲/۱۴

شاهزاده رضا پهلوی همزمان با آخرین جلسه محاکمه حمید نوری، معاون پیشین دادیار زندان گوهردشت در زمان کشتار سال ۶۷ زندانیان سیاسی، در دادگاه سوئد، طی پیامی گفت: محاکمه حمید نوری یک پیروزی مهم برای جنبش دادخواهی ملت ایران، و هموار کننده مسیر پیروزی‌های بزرگ بعدی است.

در این پیام، شاهزاده رضا پهلوی با ابراز «خسته نباشید به همه آنهایی که با کوشش‌شان این موفقیت را رقم زدند»، تاکید کرد: امروز، دادخواهان از همیشه مصمم‌تر و امیدوارترند؛ و آمران و عاملان جنایت، از سینما رکس و پشت‌بام رفاه و کشتار۶۷ تا دی۹۶ و آبان۹۸ و پرواز۷۵۲، از همیشه هراسان‌تر» شده‌اند.

پیام شاهزاده رضا پهلوی ساعاتی پس از آخرین جلسه دادگاه حمید نوری منتشر شد. در آخرین جلسه محاکمه حمید نوری قاضی اعلام کرد که حکم دادگاه چهاردهم ژوئیه (۲۳ تیر) اعلام خواهد شد.

حمید نوری معاون پیشین دادیار زندان گوهردشت در زمان کشتار سال ۶۷ است که به اتهام دست داشتن در کشتار زندانیان سیاسی روز ۱۸ آبان سال ۹۸ در بدو ورود به فرودگاه استکهلم دستگیر شد.

اولین جلسه محاکمه حمید نوری در ۱۰ اوت ۲۰۲۱، نوزدهم مرداد ۱۴۰۰، به دلیل مشارکت در کشتار هزاران زندانی در تابستان ۶۷ در استکهلم سوئد برگزار شد و پس از استماع سخنان دادستان‌ها، شاکیان، شاهدان و وکلای حمید نوری در ۹۲ جلسه، روز چهارشنبه ۴ ماه مه ۲۰۲۲، پانزدهم اردیبهشت ۱۴۰۱ به پایان رسید.

دادستان سوئد برای حمید نوری به اتهام مشارکت در کشتار هزاران زندانی در تابستان ۶۷ و جنایت جنگی و قتل عمد زندانیان سیاسی تقاضای اشد مجازات‌ یعنی حبس ابد کرده است.

در حالی که قرار است دادگاه حکم حمید نوری را در ۲۳ تیر ماه صادر کند مقام‌های جمهوری اسلامی فشار بر دولت سوئد را برای آزاد کردن نوری افزیش داده‌اند.

روز چهارشنبه پانزدهم اردیبهشت خبرگزاری ایسنا همزمان با برگزاری آخرین جلسه دادگاه حمید نوری خبر داد که اجرای حکم اعدام احمدرضا جلالی، پژوهشگر ایرانی‌سوئدی، در دستور اقدام قرار گرفته و «حداکثر تا آخر اردیبهشت اجرا می‌شود.»

از سوی دیگر، سه روز پیش و در پی درخواست دادستانی سوئد برای صدور اشد مجازات، حبس ابد، برای حمید نوری، وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران سفیر سوئد در تهران احضار کرد.

در همین حال حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، نیز روز چهارشنبه در تماس تلفنی با وزیر خارجه سوئد، گفت: جمهوری اسلامی بازداشت و فرآیند دادگاه حمید نوری را غیرقانونی می‌داند و خواستار آزادی فوری او است.

کشتار زندانیان سیاسی در سال ۶۷ به دنبال صدور فرمان روح‌الله خمینی انجام شد. در جریان این کشتار چند هزار نفر از زندانیان سیاسی و عقیدتی در زندان‌های جمهوری اسلامی طی تابستان سال ۶۷ مخفیانه اعدام و در گورهای جمعی دفن شدند.

ابراهیم رئیسی که در حال حاضر رییس‌جمهوری اسلامی است، خود به عنوان معاون وقت دادستان تهران یکی از اعضای «هیات مرگ» در جریان کشتار زندانیان سیاسی در تابستان سال ۶۷ بود.

تازه‌ترین خبرها

اخبار ۲۳
۲۴ با فرداد فرحزاد
انسان، زمین، فردا

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید