آنتونی بلینکن: تهدیدهای سپاه پاسداران علیه مقام‌های کنونی و پیشین آمریکا ادامه دارد

۱۴۰۱/۲/۶

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در نشست کمیته روابط خارجی سنا گفت که تهدیدهای سپاه پاسداران علیه مقام‌‌های کنونی و پیشین ایالات‌متحده ادامه دارد.

وزیر خارجه آمریکا روز سه‌شنبه در نشست کمیته روابط خارجی سنا و در پاسخ به پرسش تد کروز، سناتور جمهوری‌خواه، مبنی بر اینکه آیا سپاه پاسداران به طور فعال به دنبال کشتن مقام‌های پیشین آمریکا است، گفت: «در حال حاضر تهدیدها علیه مقام‌های کنونی و پیشین ادامه دارد.»

بلینکن گفت: «تنها راهی که می‌توان نام سپاه را از فهرست سازمان‌های تروریستی خارج کرد این است که ایران اقدامات لازم را برای توجیه خروج از لیست انجام دهد. ایران می‌داند که باید چه کند.»

وزیر خارجه آمریکا با اشاره به اینکه دستیابی به توافق هسته‌ای با ایران، توانایی آمریکا برای رسیدگی به سایر فعالیت‌های مخرب ایران را از بین نمی‌برد، گفت: «واشینگتن همچنان بر این باور است که بازگشت به اجرای برجام بهترین راه برای رویارویی با چالش اتمی ایران است.»

بلینکن در پاسخ به پرسش دیگر تد کروز مبنی بر اینکه آیا مذاکره‌کنندگان آمریکایی مشخصا تقاضا کرده‌اند که سپاه پاسداران از تصمیم خود برای کشتن مقام‌های سابق آمریکا دست بردارد اما ایران قبول نکرده، گفت: «در این مورد با شما خصوصی صحبت می‌کنم.»

از سوی دیگر تد کروز، سناتور جمهوری‌خواه، در گفت‌وگو با آرش علایی از ایران اینتنرنشنال گفت: بلینکن در نشست سنا تایید کرد که آمریکا شاهد اقدام‌های تروریستی گسترده‌ای از سوی سپاه پاسداران است.

کروز گفت: «سپاه پاسداران یک سازمان تروریستی مخرب است و بررسی خارج کردن آن از فهرست تروریسم غیرقابل قبول است.»

او افزود: در حالی که خامنه‌ای به طور فعال برای کشتن مقام‌های پیشین آمریکا تلاش می‌کند، مطلقا غیرقابل دفاع است که بخواهیم به او میلیاردها دلار بدهیم.

جان باروزو، سناتور جمهوری‌خواه، در این نشست گفت: آمریکا نباید تحریم‌های انرژی علیه دیکتاتورهای ظالم را لغو کند. پول دادن برای فعالیت‌های تروریستی ایران و یا نفت خواستن از ونزوئلا غیرقابل قبول است و تکیه بر عرضه انرژی روسیه خطرناک است.

باب منندز، سناتور دموکرات، نیز در نشست کمیته روابط خارجی سنا گفت: احیای برجام چالش‌های اصلی آمریکا با ایران را حل نخواهد کرد. شرایط سال ۲۰۲۲ با شرایط ۲۰۱۵ متفاوت است.

میت رامنی، سناتور جمهوری‌خواه، نیز در این نشست تاکید کرد هر گونه توافقی که ممکن است با ایران حاصل شود، باید به بررسی و تایید کنگره نیز برسد.

از سوی دیگر، بن کاردین، سناتور دموکرات، در گفت‌و با آرش علایی از ایران‌اینترنشنال گفت: «دولت بایدن با باقی ماندن سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی موافق است. پرسش این است که آیا به عنوان بخشی از مذاکرات، این اقدام تسهیل می‌شود؟ تا جایی که به مناسب بودن این تصمیم مربوط است، تصمیم مناسبی است.»

این سناتور دموکرات به ایران اینترنشنال گفت: «ما هرگز فکر نمی‌کردیم که ایران از تمایل خود برای تبدیل به یک کشور دارای سلاح هسته‌ای دست بردارد اما با برجام متوقف شد. اگر ایران به حال خود رها شود به کشور دارای سلاح هسته‌ای تبدیل خواهد شد و ما نمی‌توانیم اجازه دهیم که این اتفاق بیفتد.»

تیم کین، سناتور دموکرات، نیز در گفت‌وگو با آرش علایی خبرنگار اینترنشنال گفت: «برای رسیدن به توافقی قابل اجرا که بتواند جلوی دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را بگیرد، مسئولیت سنگینی بر عهده همه است.»

او افزود: «هر توافقی با ایران باید امکان بازرسی‌های چشمگیر را بازگرداند تا بتوانیم مطمئن شویم که ایران به تعهداتش پایبند است.»

جیم ریش، سناتور جمهوری‌خواه، نیز از آنتونی بلینکن خواست توافق اتمی با ایران را کنار بگذارد و افزود «نرسیدن به توافق از یک توافق بد» بهتر است.

در همین حال، جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، روز سه‌شنبه گفت که آمریکا نگران است ایران ظرف چند هفته به سلاح هسته‌ای دست یابد.

از سوی دیگر، سه اندیشکده گروه بین‌المللی بحران، شبکه رهبری اروپا، و شورای روابط خارجی اروپا در نامه‌ای سرگشاده خطاب به رهبران آمریکا و جمهوری اسلامی خواستار انعطاف بیشتر برای دستیابی به یک توافق در مذاکرات هسته‌ای وین شدند.

پربیننده‌ترین‌ها

سرانجام، قانون
اخبار ۲۳
اخبار ۲۳

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید