آژانس: ایران تجهیزات ساخت قطعات سانتریفیوژ را به سایت نطنز منتقل کرده است

۱۴۰۱/۱/۱۷

شش هفته پس از راه‌اندازی سایت دیگری در اصفهان برای تولید قطعات سانتریفیوژ، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد ایران به آژانس اطلاع داده همه تجهیزات برای ساخت قطعات سانتریفیوژ را از کارگاه کرج به سایت نطنز منتقل کرده است.

رویترز روز چهارشنبه ۱۷ فروردین نوشت بر اساس این گزارش که به کشورهای عضو آژانس ارائه شده و این خبرگزاری به آن دسترسی یافته، بازرسان آژانس تایید کردند همه این دستگاه‌ها در نطنز در مهر و موم آژانس باقی مانده‌اند و کار نمی‌کنند.

در دسامبر سال گذشته و پس از یک بن‌بست چند ماهه، جمهوری اسلامی سرانجام به بازرسان آژانس اجازه داد تا از مجتمع ساخت قطعات سانتریفیوژ (تسا) در کرج بازدید کنند.

پس از آن، در ماه ژانویه (بهمن ۱۴۰۰) و در میانه مذاکرات اتمی وین برای احیای برجام، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد ایران تولید قطعات سانتریفیوژ را از مجتمع تسا در کرج به مکانی جدید در اصفهان منتقل کرده است.

رویترز روز چهارشنبه نوشت اکنون گزارش آژانس تاکید می‌کند بدون دسترسی به داده‌های دوربین‌های کارگاه جدید قطعات سانتریفیوژ در اصفهان، آژانس نمی‌تواند تایید کند خط تولید در این کارگاه آغاز شده است یا نه.

خارج کردن دستگاه‌های ساخت قطعات سانتریفیوژ از مجتمع کرج در حالی است که دوم تیر سال گذشته، وبسایت نورنیوز، نزدیک به شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی از یک «اقدام خرابکارانه» در این کارگاه خبر داد و نوشت این اقدام با «شکست» روبه‌رو شد و «هیچ‌گونه خسارت مالی و جانی» نیز به ‌دنبال نداشت.

اما بر اساس تصاویر ماهواره‌ای که اینتل‌لب منتشر کرده، یکی از ساختمان‌های مجموعه به وسعت ۴۰ در ۱۵ متر، دچار آسیب یا تخریب در سقف و بخش‌هایی از بنا شده بود. آژانس نیز از نابودی یکی از دوربین‌های نظارتی خود در این مجتمع خبر داد.

محمد اسلامی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران در مهر ماه سال گذشته، اسرائیل را به عنوان عامل این انفجار در مجتمع کرج متهم کرد و با اشاره به درخواست آژانس برای نصب دوربین‌های نظارتی در این مجتمع خواست این سازمان ابتدا موضعش درباره این حمله را روشن کند.

تغییر مکان دستگاه‌های تولید قطعات سانتریفیوژ در ایران در حالی است که جمهوری اسلامی در ماه‌های اخیر سرعت و میزان غنی‌سازی اورانیوم را افزایش داده و هنوز مذاکرات وین برای احیای برجام به توافقی منجر نشده است.

خبرگزاری رویترز اسفند ۱۴۰۰ به نقل از یک گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد بود که ایران بیش از دو کیلوگرم از اورانیوم ۶۰ درصد غنی‌شده خود را به فرم دیگری تبدیل کرده که بازیابی و همچنین انتقال آن به خارج از کشور را دشوار می‌کند.

همچنین محمد اسلامی روز چهارشنبه از سفر احتمالی نمایندگان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای بررسی موضوع سایت‌های مشکوک خبر داد و گفت که ایران مقداری از اورانیوم ۶۰ درصدی را در داخل کشور نگه خواهد داشت.

پربیننده‌ترین‌ها

قصه مردم
جهان‌نما
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید