انوشه آشوری: زندان اوین جهنم بود، کاش مراد طاهباز به جای من آزاد می‌شد

۱۴۰۱/۱/۹

انوشه آشوری، شهروند ایرانی-بریتانیایی که به تازگی از زندان در ایران آزاد شد و به بریتانیا بازگشت، زندان اوین را «جهنم» خواند و با اشاره به وضعیت دیگر دوتابعیتی‌ها گفت: «گاهی فکر می‌کنم کاش مراد طاهباز به جای من در هواپیمای برگشت بود.»

آشوری در مصاحبه با بی‌بی‌سی جهانی که روز سه‌شنبه منتشر شد، هشدار داد: «مراد طاهباز بیمار است و نیاز به مراقبت پزشکی دارد.»

او با بیان اینکه وقتی هنوز «این مرد خوب» پشت میله‌های زندان است نمی‌تواند آزادی‌‌ خود را جشن بگیرد گفت: «احساس گناه از اینکه این همه آدم خوب را جا گذاشته‌اید واقعا دردناک است.»

نازنین زاغری ۴۳ ساله و انوشه آشوری ۶۷ ساله، دو شهروند ایرانی بریتانیایی که سال‌ها در ایران زندانی بودند به تازگی آزاد شدند و همزمان اعلام شد بدهی مربوط به تانک‌های چیفتن از سوی لندن به تهران پرداخت شده است.

پس از آزادی این دو زندانی، سخنگوی وزارت خارجه بریتانیا گفت طاهباز از زندان اوین به هتلی در تهران منتقل شده و دولت بریتانیا همچنان به رایزنی با مقام‌های جمهوری اسلامی در بالاترین سطوح ادامه می‌دهد تا به او اجازه دهند فورا به خانه بازگردد.

این در حالی است که مراد طاهباز دو روز بعد به زندان برگردانده شد و تاکنون آزاد نشده است. خانواده او روز سه‌شنبه اعلام کردند طاهباز به اعتصاب غذای ۹ روزه خود به درخواست خانواده‌اش پایان داده است.

آشوری در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی درباره دلیل بازداشت و زندانی شدنش گفت: «مهم شخص من نبود، مهم پاسپورتم بود. دارنده آن پاسپورت هم من بودم.»

جمهوری اسلامی متهم است با «گروگان‌گیری» شهروندان خارجی و دوتابعیتی در جهت رسیدن به خواسته‌های خود بر دولت‌های خارجی فشار وارد می‌کند.

آشوری در مصاحبه خود همچنین زندان اوین را «جهنم» خواند و گفت: «هنوز گاهی باورم نمی‌شود که برگشته‌ام.»

بر اساس این گزارش، انوشه آشوری که در ایام زندان چندین بار اقدام به خودکشی کرده، می‌گوید: «تجربه دردناک‌تر دیدن هم‌بندانی بود که از حبس خود به شدت عصبانی بودند.»

پیشتر نازنین زاغری در یک نشست خبری در لندن، در پاسخ به سوالی درباره شرایط انفرادی گفت که ترجیح می‌دهد درباره تجربه‌اش در این زمینه صحبت نکند.

همچنین در این نشست دختر مراد طاهباز گفت: «بیش از چهار از زندانی شدن پدرم و ممنوع الخروجی مادرم می‌گذرد. ما می‌پرسیم چرا پدر من که در بریتانیا به دنیا آمده، همچنان در ایران در زندان است.»

تازه‌ترین خبرها

اخبار
مرور مطبوعات
خبر ورزشی

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید