وزیر خارجه آمریکا: تحریم‌ها علیه روسیه هیچ ارتباطی به توافق با ایران ندارد

۱۴۰۰/۱۲/۱۵

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه با شبکه «‌سی‌بی‌اس» اعلام کرد که تحریم‌ها علیه روسیه هیچ ارتباطی با توافق هسته‌ای با ایران ندارد.

اظهارات او واکنشی به موضع سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه است که روز شنبه ۱۴ اسفند گفت کشورش خواهان تضمینی است مبنی بر این که تحریم‌ها علیه روسیه تاثیری بر همکاری مسکو با تهران نمی‌گذارد.

در همین حال محمد مرندی، مشاور هیات مذاکره اتمی ایران، در مصاحبه با شبکه الجزیره گفت که مذاکرات هسته‌ای تمام نشده است.

او افزود: «از یک سو ایران منتظر شفاف‌سازی روسیه درباره درخواست‌هایش از آمریکا است و از طرف دیگر آمریکا به تعدادی از خواسته‌های کلیدی ایران پاسخ نداده است.»

بلینکن هم در مصاحبه خود با سی‌بی‌اس اعلام کرد: «ما به توافق هسته‌ای با ایران نزدیک هستیم اما چند موضوع بسیار چالش برانگیز باقی مانده است.»

او خروج ترامپ از برجام را بدترین اشتباه‌ در سال‌های اخیر خواند و گفت این اتفاق باعث شد کل برنامه هسته‌ای ایران که تحت کنترل قرار داده شده بود از کنترل خارج شود.

بلینکن تاکید کرد «اگر راهی برای بازگشت به احیای برجام به طور موثر وجود داشته باشد، به نفع ماست که آن را انجام دهیم.»

او افزود که احیای برجام از این جهت که مانع دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای می‌شود در راستای منافع روسیه هم قرار دارد.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه تحریم‌‌های غرب علیه مسکو به دلیل حمله‌اش به اوکراین را سدی مقابل توافق اتمی ایران خوانده و از آمریکا ضمانت کتبی خواسته تا این تحریم‌ها به همکاری این کشور با ایران لطمه وارد نکند.

او روز ۱۴ اسفند به خبرنگاران گفت: «ما به تضمین نیاز داریم که این تحریم‌ها رژیم روابط تجاری-اقتصادی و سرمایه‌گذاری که در برجام تعیین شده را تحت تاثیر قرار ندهد.»

این سخنان وزیر خارجه روسیه همزمان با سفر رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران برای حل مسائل پادمانی بیان شده که تحلیلگران آن را به عنوان یکی از زمینه‌های حصول توافق احتمالی دانسته‌اند.

یک دیپلمات اروپایی نیز به ایران اینترنشنال گفت که سخنان لاوروف یک مشکل سیاسی مهم پیش روی مذاکرات وین است.

با این حال میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات وین، بدون اشاره به سخنان لاوروف در توییتی سفر رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران را بسیار موفقیت آمیز و توافق دو طرف برای حل مسائل پادمانی در یک بازه زمانی را یک دستاورد بزرگ دانست.

ابوالفضل عمویی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس، نیز در واکنش به سخنان لاوروف گفت که این موضوع را باید «روسیه و آمریکا بین خودشان حل و فصل کنند چرا که مرتبط با مناسبات دو جانبه» این کشورها است و ارتباطی با ایران ندارد.

در همین حال حسین شریعتمداری، نماینده رهبر جمهوری اسلامی در روزنامه کیهان، در واکنش به سخنان سرگئی لاوروف نوشت: «مگر قرار است تحریم‌های تجاری و اقتصادی باقی بماند که روسیه برای آنکه مشمول آنها نشود از آمریکا تضمین می‌خواهد؟.»

ساعاتی پس از سخنان لاوروف خبرگزاری رویترز نوشت یک دیپلمات ایرانی که حاضر نشد نامش ذکر شود، این سخنان را «غیرسازنده» خوانده و گفته که «روس‌ها از دو روز پیش این خواسته را روی میز گذاشته بودند.» با این حال خبرگزاری ایرنا این خبر رویترز را «جعلی» خوانده است.

جهان‌نما
۲۴ با فرداد فرحزاد
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید