وزیر خارجه ایران: در دور بعدی مذاکرات با عربستان سعودی شرکت می‌کنیم

۱۴۰۰/۱۰/۳

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران از تصمیم این کشور برای شرکت در دور بعدی مذاکرات با عربستان سعودی خبر داد.

تاکنون چهار دور از مذاکرات تهران و ریاض برگزار شده است.

امیرعبداللهیان زمان برگزاری دور پنجم را اعلام نکرد، اما با اشاره به دیدارش با فواد حسین، وزیر خارجه عراق در تهران، اینستاگرامش نوشت شرکت ایران در این دور از مذاکرات، به کوشش وزیر خارجه عراق و مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر این کشور است.

او ادامه داد: «از دولت عراق برای کمک به رفع سوءتفاهمات و بازگشت روابط ایران و عربستان به حالت طبیعی تشکر می‌کنم.»

روز پنجشنبه نیز وزیر خارجه ایران گفت که عربستان سعودی هفته گذشته با صدور ویزا برای سه دیپلمات ایرانی جهت استقرار در محل سازمان همکاری اسلامی در جده موافقت کرد و این ویزاها صادر شده‌اند.

این در حالی است که پیشتر امیرعبداللهیان از آنچه «تعلل» عربستان سعودی در انتقال حسن ایرلو سفیر جمهوری اسلامی نزد حوثی‌های یمن خوانده بود، انتقاد کرده بود.

اما وزیر خارجه عراق گفت در این زمینه این انتقال، بین آمریکا و عربستان سعودی هم همکاری وجود داشت.

پیشتر عبدالله المعلمی، سفیر عربستان سعودی در سازمان ملل گفت ریاض خواهان گفت‌وگوهای اساسی‌تر با تهران است تا به رفتار جمهوری اسلامی در منطقه هم پرداخته شود، اما ایران تاکنون مذاکرات را «به بازی گرفته است».

همچنین فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان سعودی اعلام کرده بود که چهار دور پیشین مذاکرات این کشور با ایران اساسی نبوده اما هر دو طرف متعهد به تعامل هستند.

امروز
بررسی بازارها
خلاصه خبرها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید