سخنگوی فدراسیون فوتبال: ۱۵ تا ۱۸ ماه برای راه‌اندازی VAR زمان لازم است

۱۴۰۰/۹/۲۶

شریفی در مورد استفاده از سیستم کمک داور ویدئویی در ایران اظهار داشت: از ابتدا متوجه شدیم حدود ۱۵ تا ۱۸ ماه برای راه‌اندازی سیستم زمان نیاز داریم. برای بازی ایران و کره شرکتی دعوت شد و شرایط را پیش برد، اما هجمه زیادی ایجاد شد. در نهایت آن شرکت هم همکاری نکرد و کار را رها کرد.

وی ادامه داد: باید موضع رسمی فدراسیون را اعلام کنم. فضایی ایجاد شد که آن شرکت اعلام انصراف کرد و گفت از ادامه همکاری معذور است. ۲۹ آبان ۱۴۰۰ نامه ای را از فیفا گرفتیم که انحصار ۱۵ شرکتی که لحاظ شده بودند و با فیفا کار می کردند برداشته شد. از ابتدای ژانویه یا جولای هر کسی که ادعا دارد که می تواند در پروژه کمک داور ویدئویی کمک کند اعلام آمادگی کند. ما این اطلاعیه را در سایت فدراسیون هم قرار دادیم. فدراسیون ها هیچ دخل و تصرفی در این پروسه ندارند و با لینکی که قرار دادیم می توانند به صورت مستقیم ارتباط های لازم را برقرار کنند.

سخنگوی فدراسیون فوتبال، عنوان کرد: اینگونه نیست که هر کسی دلش خواست از فردا در لیگ ایران این موضوع را اجرا کند؛ بلکه باید تست های مدنظر فیفا را پاس کند و سپس به لیست شرکت های مورد تایید فیفا اضافه خواهد شد. از جولای ۲۰۲۲ برچسب کیفیت فیفا برای VAR هم اجباری می شود. با فیفا مکاتبه کردیم و استعلام گرفتیم که آیا باید مذاکرات را با همان شرکت های قبلی ادامه دهیم یا منتظر تعیین تکلیف شرکت های جدید باشیم؟

شریفی افزود: پیرو مکاتبات قبلی کارمان را با فیفا پیش بردیم و منتظر اعلام نظر فیفا هستیم. ابتدا نام ۳ شرکت اعلام شد و حالا این تعداد به ۵ رسیده است. ما برای اینکه روزه شک دار نگیریم از فیفا استعلام رسمی گرفتیم تا ببینیم شرکتی در ایران یا خاورمیانه وجود دارد یا خیر.

وی درمورد هزینه حدود ۳۰۰ هزار دلاری این پروسه گفت: قیمت ها متفاوت است. اینگونه نیست که بگوییم ۳۰۰ هزار یورو یا دلار حتماً باید هزینه شود. با توجه به شرکتی که انتخاب می شود قیمت ها فرق می کند؛ از ۱۲۰ هزار تا ۹۰۰ هزار دلار ممکن است هزینه شود. در بازی ایران و کره جنوبی از همراه اول کمک گرفتیم و می خواهم بگویم که تامین زیرساخت ها هم بسیار سخت خواهد بود. نباید فراموش کنیم که فیفا از سحت افزار و کپی رایت VAR در حال کسب درآمد است و همه بابت هزینه ای که انجام می شود باید قوانین خاصی را هم رعایت کنند.

اخبار
اخبار
شاهد تاریخ

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید