آمریکا: درباره گزینه‌های جایگزین برجام فعلا به صورت علنی اظهار نظر نمی‌کنیم

۱۴۰۰/۷/۱۵

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، گفت که ایالات متحده در مقطع کنونی درباره گزینه‌های جایگزین برجام اظهارنظر علنی نمی‌کند و به تلاش‌ها برای احیای این توافق ادامه می‌دهد، اما خاطرنشان کرد که این رویکرد واشینگتن همیشگی نیست.

ند پرایس، پنج‌شنبه در نشست خبری خود گفت که آمریکا در حال حاضر درباره گزینه‌های ممکن در صورت شکست برجام به صورت علنی اظهار نظر نمی‌کند، زیرا همچنان چارچوب برجام را در اختیار دارد که می‌تواند هم آمریکا و متحدانش را به نتیجه دلخواه برساند و هم ایران حاضر است با آن موافقت کند.

او در عین حال تاکید کرد که بازگشت فوری به گفت‌وگوهای وین درباره احیای برجام ضروری است و وضعیت فعلی نمی‌تواند به‌طور نامحدود ادامه یابد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که راه دیپلماتیک برای از سرگیری مذاکرات وین همچنان باز است و ایالات متحده امیدوار است که تعریف مقام‌های ایران از «به زودی» با تعریف ایالات‌متحده از این کلمه مطابقت داشته باشد.

ند پرایس با اشاره به تداوم گفت‌وگوهای آمریکا و روسیه در ارتباط با احیای برجام گفت که آمریکا در تعدادی از موارد با روسیه «اختلاف‌های عمیقی» دارد، اما در برخی موارد نیز منافع دو کشور «همخوانی» دارد.

ند پرایس خاطرنشان کرد که آمریکا و روسیه هر دو موافق هستند که ایران نباید به سلاح هسته‌ای دست یابد و هر دو کشور تاکید دارند که مذاکرات احیای برجام باید هرچه سریعتر در وین از سر گرفته شود.

او افزود که کشورهای عضو توافق هسته‌ای «بر این باور هستند که برجام همچنان بهترین و موثرترین چارچوب را برای رسیدن به نفع مشترک ما فراهم می‌کند و آن نفع مشترک هم این است که ایران نباید توانایی دستیابی به سلاح هسته‌ای را داشته باشد.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین در پاسخ به پرسشی درباره ارسال سوخت ایران برای حزب‌الله لبنان گفت که دریافت سوخت از جمهوری اسلامی که تحت تحریم‌های گسترده است، یک راه حل پایدار برای بحران انرژی در لبنان نیست.

ند پرایس همچنین در پاسخ به پرسشی درباره وضعیت سیامک و باقر نمازی، شهروندان آمریکایی زندانی در ایران، گفت: «ما خواستار آزادی این آمریکایی‌ها هستیم. آنها مدت‌های طولانی است که برخلاف خواسته خود، به صورت غیر عادلانه و بی‌دلیل زندانی هستند.»

خبر ورزشی
اخبار
اخبار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید