دیدار لاوروف با امیرعبداللهیان در روسیه؛ مسکو خواستار همکاری ایران و آژانس شد

۱۴۰۰/۷/۱۴

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، در سفر به مسکو گفت که سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه بر انجام سفرهای بیشتر رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، به تهران تاکید دارد. دیدار لاوروف با امیرعبداللهیان پس از گفت‌وگوی وزیران خارجه آمریکا و روسیه انجام شد.

امیرعبداللهیان روز چهارشنبه ۱۴ مهر پس از دیدار با لاوروف در یک کنفرانس خبری مشترک در حضور او گفت جمهوری اسلامی از این که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی حمله «هیچ واکنشی» به حمله به تاسیسات اتمی کرج از خود نشان نداد، انتقاد دارد.

او گروسی را به بیان «اهداف سیاسی برخی کشورها» متهم کرد، با این حال وعده داد تهران زمان سفر جدید رییس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران را تنظیم خواهد کرد.

وزیر خارجه ایران همچنین تاکید کرد روسیه در اولویت سیاست خارجی دولت رئیسی قرار دارد.

در هفته‌های اخیر تنش میان ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره نظارت بر تاسیسات ساخت سانتریفیوژ کرج افزایش یافته است. دوربین‌های آژانس در تاسیسات کرج در انفجار اخیر در این تاسیسات آسیب دیده است.

همچنین وزیر خارجه جمهوری اسلامی درباره بازگشت این کشور به مذاکرات هسته‌ای وین گفت جمهوری اسلامی «در حال نهایی کردن مشورت‌های خود» در این زمینه و این کشور «به زودی» گفت‌وگوهای وین را از سر خواهد گرفت.

در حالی که این مذاکرات با آغاز دولت ابراهیم رئیسی متوقف شده، امیرعبداللهیان اضافه کرد دولت رئیسی «عملگرا» و «نتیجه‌گرا» است.

خبرگزاری روسی اسپوتنیک نوشت وزیر خارجه روسیه در این کنفرانس مطبوعاتی گفت: «مذاکرات وین باید در اسرع وقت از سر گرفته شود و طرف ایرانی، طوری که همکارم تایید کرد، آماده این کار است.»

این اظهارات لاوروف کمی پس از گفت‌وگوی او با آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا صورت گرفت.

به گزارش وزارت خارجه روسیه، لاوروف روز چهارشنبه و پیش از دیدار با امیرعبداللهیان، با همتای آمریکایی‌اش درباره ازسرگیری مذاکرات هسته‌ای وین گفت‌وگو کرد.

رسانه‌های روسیه تاکید کرده‌اند که مذاکره لاوروف و بلینکن «به ابتکار طرف آمریکایی» انجام شد.

شنبه هفته گذشته، امیرعبداللهیان گفته بود آمریکا پیش از بازگشت ایران به مذاکرات وین، ١٠ میلیارد دلار پول بلوکه‌شده ایران را آزاد کند.

اما وب‌سایت اکسیوس به نقل از یک مقام ارشد آمریکایی نوشت واشینگتن صرفا برای ازسرگیری مذاکرات برجام به ایران امتیاز نمی‌دهد.

تازه‌ترین خبرها

انسان، زمین، فردا
مستند کوتاه: نمادی برای تهران
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید