وکلای باقر نمازی، شهروند ایرانی-آمریکایی، خواستار خروج او از ایران برای عمل جراحی شدند

۱۴۰۰/۷/۱۲

وکلای باقر نمازی، شهروند ۸۴ ساله ایرانی-آمریکایی که پس از آزادی از زندان همچنان در ایران است، از جمهوری اسلامی خواستند تا اجازه بدهد او از کشور خارج شود. آنان گفتند نمازی نیاز فوری به انجام عمل جراحی دارد.

به گزارش رویترز، جارد گنسر، وکیل خانواده نمازی در نامه‌ای به گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر نوشت نمازی نیاز به عمل جراحی فوری به دلیل گرفتگی ۹۵ تا ۹۷ درصد یکی از شریان‌های کاروتید درونی‌اش دارد که خون را به مغز می‌رساند.
در این گزارش آمده که این عمل جراحی باید در عرض هفت تا ده روز دیگر و در بیمارستانی خارج از ایران انجام شود، زیرا بهبود او به محیطی بدون استرس نیاز دارد و همچنین بیمارستان‌های ایران در شرایط کنونی درگیر مبتلایان به کرونا هستند.
باقر نمازی از مقام‌های سابق یونیسف که سال ۹۵ برای پی‌گیری وضعیت فرزندش سیامک نمازی، به ایران رفته بود، بازداشت شد.
پیشتر سیامک نمازی در مهرماه سال ۱۳۹۴ در جریان سفری به ایران بازداشت شده بود و همچنان در ایران محبوس است.
این دو به اتهام جاسوسی و همکاری با دولت آمریکا به ده سال زندان محکوم شدند، اما هر دو و همچنین دولت آمریکا اتهام وارده از سوی جمهوری اسلامی را رد کردند.
باقر نمازی حدود سه سال پیش از زندان آزاد شد.
چندی پیش و در پی به بن‌بست رسیدن مذاکرات هسته‌ای وین، وب‌سایت نورنیوز، نزدیک به شورای عالی امنیت ملی، اعلام کرد جمهوری اسلامی موضوع تبادل زندانی با آمریکا را از دستور کار خارج می‌کند.
سیامک و باقر نمازی، مراد طاهباز و عماد شرقی، چهار شهروند دو تابعیتی آمریکایی ایرانی در تهران زندانی‌اند.
جمهوری اسلامی متهم است از گروگان گرفتن اتباع خارجی و شهروندان دوتابعیتی برای رسیدن به اهداف سیاسی و دیپلماتیک خود و همچنین آزادسازی زندانیان مورد نظر خود در کشورهای مربوطه استفاده می‌کند.

تازه‌ترین خبرها

جهان‌نما
تیتر اول
مستند کوتاه: نمادی برای تهران

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید