واکنش کاربران به برخورد با مادر دادخواه: حکومت موظف به کشتن مردم است

شنبه ۱۴۰۳/۰۴/۰۲

ده‌ها کاربر رسانه‌های اجتماعی به انتشار ویدیوی بحث یک زن حامی حکومت با لیلی مهدوی، مادر سیاوش محمودی،‌ از نوجوانان کشته شده در خیزش انقلابی واکنش نشان دادند و گفتند که او به خوبی تایید کرد وظیفه حکومت و نیروهای امنیتی‌اش، «کشتن معترضان و مردم ایران» است.

روز جمعه یک تیر ویدیویی به ایران‌اینترنشنال رسید که نشان می‌داد در متروی تهران زنی حامی حکومت خطاب به لیلی مهدوی درباره قتل پسرش می‌گوید: «نباید به خیابان می‌آمد چون وظیفه مامور امنیتی این است که شلیک کند.»

این ویدیو واکنش‌های پرشماری در رسانه‌های اجتماعی به دنبال داشت.

کاربری با اشاره به این حرف نوشت: «مگر حکومت نظامی بوده؟ منطقه جنگی بوده که از پشت سر، بچه ۱۶ ساله را با گلوله بزنی؟»

شهروندی دیگر در ایکس نوشت: «در چشم زنی که بچه‌ا‌ش را با گلوله‌ای از پشت سر کشتند، با وقاحت و خونسردی نگاه می‌کند و می‌گوید می‌خواست به خیابان نرود. کافی است یک‌بار در عمرت بچه‌ای را بغل کرده باشی تا هیچ‌وقت به مادری چنین حرفی نزنی...»

سیاوش محمودی، نوجوانی ۱۶ ساله بود که در جریان اعتراضات سراسری سال ۱۴۰۱ در جنبش «زن، زندگی، آزادی» به دست ماموران امنیتی در نازی‌آباد تهران کشته شد.

نیروهای حکومت روز ۳۰ شهریور از پشت به سر این نوجوان شلیک کردند.

لیلی مهدوی بر سر مزار فرزندش سیاوش محمودی

شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی، به بازنشر بخشی از سخنان لیلی مهدوی در این ویدیو خطاب به زن حامی حکومت پرداختند که در آن گفت: «حیدرحیدرکُنان به بچه من شلیک کردند ....»

در همین زمینه کاربری نوشت: «سال‌هاست حیدرحیدرکُنان، خیابان و مدرسه و دانشگاه را اشغال کرده‌اید و می‌خواهید با زور سرکوب، بیرون نیاییم؛ اگر نه به مغزمان شلیک می‌کنید.»

کاربری با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی «وظیفه دارد مردم ایران را بکشد»، به قتل سیاوش محمودی و شماری دیگر از کودکان و نوجوانان کشته شده مانند کیان پیرفلک و سارینا اسماعیل‌زاده در جریان اعتراضات، با گلوله و باتون اشاره کرد.

ده‌ها کاربر نیز نشر سخنان این زن حامی حکومت را تاییدیه دیگری بر ایده تحریم انتخابات جمهوری اسلامی خواندند.

شماری از شهروندان با ارسال پیام‌های صوتی برای ایران‌اینترنشنال تاکید کردند که پیغام حکومت دقیق رسیده است. آنان وظیفه حکومت را «کشتن معترضان» دانستند.

به گفته این شهروندان، اگر مردم می‌خواهند این کشتن‌ها ادامه یابد و «این آدم‌کش‌ها را تایید می‌کنند»، می‌توانند بروند و رای بدهند.

شهروندی در همین زمینه گفت: «اگر عاشق ایران هستید و خون بچه‌های راه آزادی برایتان مهم است، رای بی رای.»

مادر سیاوش محمودی در حدود دو سال اخیر بعد از قتل فرزندش بارها بر گرفتن انتقام از جمهوری اسلامی تاکید کرده است.

او روز ششم خرداد امسال با انتشار عکسی از خود بر مزار فرزندش، در اینستاگرام نوشت: «روزی دل من آرام می‌گیرد که ریشه این درخت ظلم از خاک بیرون آید ... برای قلمی که در سانسور است، برای مادری که در سکوت است.»

لیلی مهدوی حدود سه هفته پیش نیز با انتشار ویدیویی، از گره زدن روبان‌های قرمز رنگ به درختان معابر عمومی به یاد فرزند جان‌باخته‌اش خبر داد.

او پیش‌تر از شکسته شدن درخت مزار سیاوش خبر داده و خطاب به عاملان و آمران این اقدام گفته بود: «خجالت بکشید! این فقط یک درخت است. اسلحه جنگی نبود. همه جا دوباره درختی با روبان قرمز می‌کارم.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

در کارگه هنرمندی - فصل دوم
جهان‌نما
خبرها
تیتر اول با نیوشا صارمی

شنیداری

پادکست‌ها