ماموران امنیتی مراسم چهلم سیاوش محمودی را مختل کردند؛ مردم معترض شعار دادخواهی سر دادند

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۸/۱۰

ماموران امنیتی خانواده و بستگان سیاوش محمودی، از کشته‌شدگان خیزش سراسری ایرانیان علیه جمهوری اسلامی را مجبور کردند محل مراسم چهلم این جان‌باخته در بهشت‌زهرای تهران را ترک کنند.

بعدازظهر روز سه‌شنبه دهم آبان، خانواده سیاوش محمودی که برای این جوان مراسم چهلم برگزار کرده بودند، مجبور به ترک مزارش شدند.

ویدیوهای رسیده به ایران اینترنشنال نشان می‌دهند مردم حاضر در مراسم با فریاد زدن شعارهایی از جمله علیه علی خامنه‌ای، خانواده این جوان کشته‌شده در اعتراضات را بدرقه کردند.

در این روز همچنین مراسم چهلم محمدرسول مومنی‌زاده، یکی دیگر از کشته‌شدگان اعتراضات سراسری در رشت برگزار شد.

ویدیوی رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهد خانواده او بر سر مزارش زاری می‌کنند.

خانواده شیرین علیزاده که در جریان اعتراضات در تنکابن با شلیک نیروهای امنیتی کشته شد نیز اعلام کردند مراسم چهلم او روز جمعه ۱۳ آبان در آرامستان باغ رضوان اصفهان برگزار خواهد شد.

با گذشت بیش از شش هفته از آغاز اعتراضات در ایران و کشته شدن ده‌ها جوان معترض در روزهای نخست، خانواده‌های زیادی در روزهای اخیر مراسم چهلم کشته‌شدگان خود را با حضور و همراهی مردم برگزار کردند.

یکی از این کشته‌شدگان، سیاوش محمودی، نوجوان ۱۷ ساله‌ای بود که روز ۳۰ شهریور در جریان خیزش انقلابی مردم ایران با شلیک نیروهای امنیتی به سرش به قتل رسید.

روز دوشنبه نهم آبان، شاهزاده رضا پهلوی با اشاره به چهلم این نوجوان، او را «سیاوش وطن» نامید و نوشت که روز سه‌شنبه «در سرتاسر ایران و جهان یادش را گرامی بداریم و به آمران و عاملان قتل او و دیگر جان‌باختگان راه میهن یادآور شویم که باید بترسند چرا که ما همه با هم هستیم.»

مردم در مراسم چهلم سیاوش محمودی شعارهایی چون «مظلوم حسین رونقی،‌ قاتل تو بیت رهبری»، «امسال سال خونه، سیدعلی سرنگونه»، «سیاوش عزیزم،‌ خونت رو پس می‌گیرم»، «قسم به خون یاران، ایستاده‌ایم تا پایان»، «می‌جنگیم، می‌میریم، ایران رو پس می‌گیریم» و «خامنه‌ای قاتله، ولایتش باطله» سر دادند.

بر اساس آماری که سازمان حقوق بشر ایران منتشر کرده، شمار کشته‌شدگان اعتراضات سراسری و خیزش انقلابی ایرانیان علیه جمهوری اسلامی به دست‌کم ۲۵۳ نفر رسیده است که ۳۴ تن از آن‌ها کمتر از ۱۸ سال داشته‌اند.

پوشش ویژه
جهان‌نما
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید