جی-۷ ایران را به تحریم‌های بیشتر در صورت تشدید تنش‌ در خاورمیانه تهدید کرد

شنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۶

سران گروه هفت در بیانیه پایانی نشستشان از جمهوری اسلامی خواستند فعالیت‌های «غنی‌سازی اورانیوم با اهداف غیر‌صلح‌آمیز و اقدامات بدخواهانه‌اش» را در خاورمیانه متوقف کند. آن‌ها گفتند در غیر این صورت، آماده اعمال تحریم‌های بیشتر یا در صورت لزوم، اتخاذ تدابیر دیگر علیه تهران هستند.

متن کامل بیانیه رهبران گروه هفت در پایان نشست این گروه در ایتالیا، روز شنبه ۲۶ خرداد منتشر و در آن تاکید شد جمهوری اسلامی باید دست از اقدامات بی‌ثبات کننده خود در منطقه بردارد.

آن‌ها تاکید کردند: «ما مصمم هستیم که ایران هرگز نباید سلاح هسته‌ای تولید کند یا به آن دست یابد.»

ایران، آژانس، گروه هفت

روز جمعه خبرگزاری رویترز پیش‌نویس بیانیه سران گروه هفت را منتشر کرد که در آن موضوع پیشرفت برنامه غنی‌سازی هسته‌ای جمهوری اسلامی محور اصلی گزارش بود.

پیش از آن و در روز چهارشنبه ۲۳ خرداد، پنج دیپلمات در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش دادند جمهوری اسلامی در واکنش به قطعنامه هفته گذشته شورای حکام این آژانس علیه برنامه هسته‌ای تهران، ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم خود را در دو سایت زیرزمینی در فردو و نظنز افزایش داده است.

بیانیه سران جی-۷ از جمهوری اسلامی خواست تا تشدید تنش‌های هسته‌ای خود را متوقف و معکوس کند: «ایران نباید غنی‌سازی اورانیوم را ادامه دهد مگر آنکه دلایل معتبر و قانع‌کننده‌ای برای استفاده صلح‌آمیز و غیرنظامی از آن داشته باشد.»

نویسندگان بیانیه تاکید کردند جمهوری اسلامی باید به‌طور شفاف و کامل با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری و ثابت کند که برنامه هسته‌ای‌اش صلح‌آمیز است.

آن‌ها در ادامه با تاکید بر حمایت از نقش نظارتی و راستی‌آزمایی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در خصوص تعهدات و الزامات هسته‌ای جمهوری اسلامی، نگرانی شدید خود را در مورد رویکرد کنونی ایران و عدم همکاری با آژانس ابراز کردند.

در این بیانیه از ایران خواسته شد «فعالیت‌های بدخواهانه و اقدامات بی‌ثبات‌کننده‌اش را در خاورمیانه متوقف کند» و در غیر این صورت، «آماده اعمال تحریم‌های بیشتر یا اتخاذ تدابیر دیگر گروه هفت» باشد.

گروه هفت (G7) سازمانی بین‌دولتی متشکل از آلمان، ایالات متحده آمریکا، ایتالیا، بریتانیا، ژاپن، فرانسه و کانادا، به اضافه اتحادیه اروپا (به عنوان عضو غیرشماری) است.

نشست اخیر این گروه در روزهای پنج‌شنبه و جمعه در شهر بریندیزی در استان پولیا در جنوب شرقی ایتالیا برگزار شد.

بیانیه سران گروه هفت خواستار آزادی فوری کشتی ام‌اس‌سی اِریز، خدمه باقی‌مانده و محموله آن از سوی جمهوری اسلامی شد.

کشتی ام‌اس‌سی اِریز با ۲۵ خدمه روز ۲۵ فروردین به ظن ارتباط با اسرائیل از سوی نیروهای جمهوری اسلامی در تنگه هرمز و در ۵۰ مایلی بندر فجیره امارات متحده عربی توقیف و به بندرعباس منتقل شد.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه وقت جمهوری اسلامی، ۱۴ اردیبهشت از آزادی «همه خدمه» این کشتی خبر داد و گفت خود کشتی در توقیف باقی می‌ماند.

رهبران جی‌-۷ در بخش دیگری از بیانیه خود، «نگرانی عمیق»‌شان را در مورد نقض حقوق بشر در ایران، به ویژه علیه زنان، دختران و گروه‌های اقلیت بیان کردند.

آن‌ها از جمهوری اسلامی خواستند تا به «همه بازداشت‌های ناعادلانه و خودسرانه، از جمله دستگیری شهروندان دوتابعیتی و خارجی» پایان دهد.

سران گروه هفت در ادامه «آزار و اذیت غیرقابل قبول شهروندان از سوی حکومت» را محکوم کردند.

تهران، مسکو، گروه هفت

در بیانیه‌ای که در پایان روز دوم نشست جی‌-۷ در ایتالیا منتشر شد، سران این گروه از ایران خواستند تا از کمک به مسکو در جنگ با اوکراین دست بردارد و انتقال موشک‌های بالستیک و فن‌آوری‌های مرتبط با آن را به روسیه متوقف کند.

آن‌ها گفتند ارسال این کمک‌ها به طور قابل توجهی جنگ اوکراین را تشدید و به شکل مستقیم امنیت اروپا را تهدید می‌کند.

بیانیه تاکید کرد که گروه هفت با به‌کارگیری اقدامات جدید و قابل توجه، آماده «پاسخ‌گویی سریع و هماهنگ» به این تهدیدات است.

سران جی-۷ روز پنج‌شنبه ۲۴ خرداد در نشست خود توافق کردند از سود دارایی‌های مسدود شده روسیه برای تامین مالی یک وام ۵۰ میلیارد دلاری به اوکراین استفاده کنند.

در حاشیه این نشست در روز پنج‌شنبه، جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا و ولودیمیر زلنسکی، همتای اوکراینی او یک توافق‌نامه امنیتی ۱۰ ساله میان دو کشور امضا کردند.

در واکنش به این توافق‌نامه، ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه، روز جمعه ۲۵ خرداد در نشستی مطبوعاتی در وزارت امور خارجه این کشور با اشاره به اتمام دوران ریاست‌جمهوری زلنسکی گفت دوره او به همراه مشروعیتش به پایان رسیده است و «با هیچ ترفندی قابل احیا نیست».

او در ادامه گفت: «در حال حاضر اسنادی که مقامات کی‌یف امضا می‌کنند اعتبار قانونی ندارند.»

گروه هفت در دو سال اخیر از حامیان مالی و نظامی مهم اوکراین در مبارزه برای مهار نیروهای مهاجم روسیه بوده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

گفت‌وگوی ویژه
جهان‌نما
خبرها
تیتر اول با نیوشا صارمی

شنیداری

پادکست‌ها