رویترز: تهران ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم را افزایش داده است

پنجشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۴

خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه ۲۳ خرداد، به نقل از پنج دیپلمات در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش داد که جمهوری اسلامی در واکنش به قطعنامه هفته گذشته شورای حکام این آژانس علیه برنامه هسته‌ای تهران، ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم خود را در دو سایت زیرزمینی در فردو و نظنز افزایش داده است.

این دیپلمات‌ها که نامشان اعلام نشده، درعین حال گفتند که اقدام جمهوری اسلامی کمتر از حدی است که تصور می‌شد و تنش‌ها به اندازه‌ای که بسیاری از آن می‌ترسیدند، افزایش نیافته است.

جمهوری اسلامی پیش از این نیز در واکنش به قطعنامه‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی واکنش‌های مشابهی نشان داده بود، از جمله پس از صدور آخرین قطعنامه علیه برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی، تهران مبادرت به غنی‌سازی اورانیوم با غلظت ۶۰ درصد کرد که فاصله چندانی با اورانیوم غنی‌شده‌ای که در تسلیحات نظامی به کار می‌رود ندارد.

این پنج دیپلمات به رویترز گفتند جمهوری اسلامی این بار قصد دارد آبشارها یا خوشه‌های بیشتری از سانتریفیوژها را در دو سایت فردو و نظنز نصب و یا فعال کند.

رویترز همچنین به نقل از سه تن از این دیپلمات‌ها گفت که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز پنج‌شنبه گزارشی درباره برنامه هسته‌ای ایران به کشورهای عضو آژانس ارائه خواهد داد.

به گفته آنها، بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای تهیه این گزارش از پیشرفت برنامه اتمی جمهوری اسلامی بازدید کرده‌اند.

یک دیپلمات مستقر در وین با اشاره به اقدام ایران برای نصب و فعال کردن آبشارهای تازه‌ای از سانتریفیوژها گفت: «افزایش تنش به اندازه‌ای که من انتظار داشتم، زیاد نیست.»

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هفته گذشته قطعنامه‌ای را تصویب کرد که در آن از ایران خواسته شده بود همکاری‌های خود با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را افزایش دهد و به بازرسانی که به آنها اجازه ورود به ایران را نداده، اجازه دهد که فعالیت خود را از سرگیرند.

پیش‌نویس این قطعنامه را سه کشور اروپایی فرانسه، آلمان و بریتانیا ارائه کردند و در نامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل نیز جزییات نقض برجام از سوی جمهوری اسلامی را شرح دادند.

براساس گزارش‌های منتشرشده، آمریکا که در ابتدا از این سه کشور خواسته بود از صدور قطعنامه خودداری کنند یا دست‌کم آن را تعدیل کنند، سرانجام به آن رای داد. روسیه و چین با این قطعنامه مخالفت کردند.

دیپلمات ها در مورد تعداد یا نوع سانتریفیوژهای اضافه شده یا سطح غنی‌سازی آنها توضیحی ندادند، اگرچه یک دیپلمات گفت که از این سانتریفیوژها برای افزایش غلظت اورانیوم از ۶۰ درصد به ۹۰ درصد، که برای ساخت سلاح هسته‌ای مورد نیاز است، استفاده نخواهد شد.

دیپلمات‌ها گفتند که اگرچه از اقدامات جمهوری اسلامی آگاه هستند، اما منتظر خواهند ماند تا آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش دهد که تهران پس از تصویب قطعنامه در هفته گذشته واقعا چه گام‌هایی برداشته است.

یکی از این دیپلمات‌ها به رویترز گفت: «کاری که جمهوری اسلامی انجام داده در پایین‌ترین حد انتظار است. ما کاملاً مطمئن هستیم که آنها به هر حال چنین کاری را انجام می‌دادند چه قعطنامه‌ای تصویب می‌شد و چه نمی‌شد.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی

شنیداری

پادکست‌ها