نگرانی اوکراین از احتمال قطع کمک‌های آمریکا در صورت پیروزی ترامپ

یکشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۱۳

ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهوری اوکراین نسبت به تصمیم احتمالی دونالد ترامپ برای تحمیل «یک طرح صلح بد» به کی‌یف در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آتی ایالات متحده ابراز نگرانی کرد.

زلنسکی در مصاحبه با روزنامه گاردین گفت چنین اقدامی از سوی ترامپ او را تبدیل به یک «رییس‌جمهور بازنده» خواهد کرد و همچنین به معنای پایان نقش‌آفرینی آمریکا در قامت یک «بازیگر» بین‌المللی خواهد بود.

زلنسکی افزود او برای بازگشت احتمالی ترامپ به کاخ سفید، هنوز راهبرد مشخصی را در دستور کار قرار نداده است.

یک سرباز اوکراینی در خط مقدم نبرد با روسیه، دونتسک اوکراین، ۳۱ فروردین

گاردین نوشت پیش‌بینی می‌شود در صورت پیروزی ترامپ در انتخابات آتی آمریکا، او حمایت‌های نظامی واشینگتن از کی‌یف را متوقف کند. انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات متحده قرار است روز ۱۵ آبان سال جاری برگزار شود.

ترامپ سال گذشته میلادی گفته بود قادر است در تنها «۲۴ ساعت» مناقشه اوکراین را پایان دهد.

برخی مشاوران ترامپ پیش‌تر از طرح صلحی سخن گفته بودند که قسمت‌های شرقی اوکراین، از جمله کریمه را در اختیار روسیه قرار می‌دهد.

زلنسکی در گفت‌وگو با گاردین تاکید کرد مردم اوکراین چنین طرحی را «تحمل نخواهند کرد».

او افزود کی‌یف هیچ اولتیماتومی را از سوی مسکو در خصوص توقف تلاش‌ها برای نزدیکی بیشتر اوکراین به اروپا و عضویت این کشور در پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) نخواهد پذیرفت.

این اظهارات سه روز پس از آن مطرح می‌شوند که ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو اعلام کرد «زمان آن فرا رسیده است» که کشورهای عضو این پیمان به اوکراین اجازه دهند از سلاح‌های ارسالی از سوی غرب، برای حمله به خاک روسیه استفاده کند.

زلنسکی در ادامه مصاحبه خود با گاردین اذعان کرد قطع احتمالی کمک‌ها از سوی واشینگتن و سایر متحدان کی‌یف، می‌تواند شکستی سنگین را به اوکراین در نبرد با روسیه تحمیل کند.

او افزود: «اوکراین، با دستان خالی و بدون سلاح، نخواهد توانست با ارتش چند میلیونی [روسیه] مبارزه کند.»

دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری پیشین آمریکا

پیش‌تر و در روز یکم اردیبهشت، مجلس نمایندگان آمریکا بسته کمک امنیتی ۹۵ میلیارد دلاری به اوکراین، اسرائیل و تایوان را پس از ماه‌ها کشمکش و مجادله تصویب کرد که از این عدد، ۶۱ میلیارد دلار به اوکراین اختصاص دارد. برخی جمهوری‌خواهان به شدت با این لایحه مخالف بودند.

زلنسکی همچنین در گفت‌وگو با گاردین، قطع کمک‌های واشینگتن به کی‌یف را در صورت بازگشت ترامپ به قدرت، نامحتمل خواند و هشدار داد ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه هر توافق‌نامه صلحی را که با میانجی‌گری احتمالی ترامپ به دست آید، نقض خواهد کرد.

در روزهای گذشته آتش نبرد میان روسیه و اوکراین شعله‌ورتر شده است. پیشروی اخیر نظامیان روسیه در خارکیف در شمالی شرقی اوکراین، نگرانی شدید کی‌یف و جامعه بین‌المللی را در پی داشته است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز ۱۱ خرداد گزارش داد جو بایدن، رییس‌جمهوری ایالات متحده، به اوکراین اجازه داده است با هدف مشخص دفاع از خارکیف از تسلیحات آمریکایی برای حمله به عمق خاک روسیه استفاده کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر
چشم‌انداز با مهدی مهدوی‌آزاد
خبر
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها