هیات منصفه دادگاه کیفری نیویورک، دونالد ترامپ را در تمامی موارد اتهامی مجرم شناخت

جمعه ۱۴۰۳/۰۳/۱۱

هیات منصفه دادگاه کیفری نیویورک دونالد ترامپ را به اتهام جعل سوابق تجاری برای سرپوش گذاشتن بر پرداخت حق‌السکوت به استورمی دنیلز، بازیگر فیلم‌های پورن، در ۳۴ فقره مجرم شناخت. ترامپ اولین رییس‌جمهوری آمریکا است که در دادگاهی کیفری محاکمه و مجرم شناخته می‌شود.

هیات منصفه ۱۲ نفره، پس از دو روز رایزنی، به اتفاق آرا، ترامپ را در تمام ۳۴ اتهامی که به او وارد شده بود، مقصر و مجرم شناخت.

قاضی خوان مرچان، قاضی این پرونده حکم دادگاه را روز پنج‌شنبه ۱۱ ژوییه، ۲۱ تیرماه اعلام خواهد کرد.

دونالد ترامپ در اولین واکنش به تصمیم هیات منصفه گفت که حکم نهایی او در ماه نوامبر و در نتیجه انتخابات ریاست جمهوری اعلام خواهد شد.

او در شبکه اجتماعی خود، تروث سوشیال تروث، قاضی پرونده را «فاسد» و دادگاه را «جعلی» خواند و نوشت: «برای قانون اساسی خود می‌جنگیم. راهی طولانی در پیش است تا این مساله به پایان برسد.»

محکومیت دونالد ترامپ، او را از نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری و ورود دوباره به کاخ سفید، در صورت پیروزی در انتخابات، بازنمی‌دارد، با این حال، محکومیت بی‌سابقه یک رییس‌جمهوری سابق آمریکا، پرسش‌های سیاسی و حقوقی فراوانی را مطرح می‌کند و از نگاه ناظران تاثیری غیرقابل انکار بر روند رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری امسال آمریکا خواهد داشت.

تیم حقوقی دونالد ترامپ و وکلای مدافع او به احتمال زیاد علیه این حکم درخواست تجدیدنظر خواهند کرد و در این صورت، بسیار بعید به‌نظر می‌رسد که حکم دادگاه تجدیدنظر پیش از انتخابات ریاست جمهوری صادر شود.

دونالد ترامپ که همواره اتهامات را رد کرده و خود را قربانی خوانده، می‌گوید انگیزه‌های سیاسی دموکرات‌ها باعث برپایی این دادگاه شده است.

او در سه پرونده دیگر نیز با اتهاماتی روبه‌رو است اما به نظر نمی‌رسد که دادگاه رسیدگی به آن پرونده‌ها پیش از انتخابات ریاست جمهوری در پنجم نوامبر برگزار شود.

دونالد ترامپ متهم بود که در جریان رقابت‌های انتخاباتی سال ۲۰۱۶، مبلغ ۱۳۰ هزار دلار به استورمی دنیلز، بازیگر فیلم‌های پورن، پرداخت کرده تا او از رابطه جنسی که مدعی شده بود در سال ۲۰۰۶ با ترامپ داشته است، سخن نگوید و برای پنهان کردن پرداخت این مبلغ، سوابق تجاری خود را دستکاری کرده است.

دادستان‌ها در اولین جلسه دادگاه این کار را عین تقلب در انتخابات دانستند.

در جریان برگزاری دادگاه معروف به «حق‌السکوت»، مایکل کوهن وکیل شخصی سابق دونالد ترامپ علیه او شهادت داد که او به دستور ترامپ مبلغ ۱۳۰ هزار به استورمی دنیلز پرداخت کرده است و ترامپ بعدا این مبلغ را به او بازگردانده است.

وکلای مدافع ترامپ، با ارجاع به سوابق مایکل کوهن، او را یک «دروغگو» خواندند و گفتند که دادگاه نمی‌تواند با استناد به سخنان یک فرد که به دروغگویی معروف است، برگزار شود.
دادگاه این اعتراض را رد کرد.

دیوید پکر، ناشر سابق نشنال انکوایرر، نیز در دادگاه جنایی دونالد ترامپ شهادت داد که او برای کمک به نامزدی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶، اجازه انتشار خبرها در مورد رابطه ادعایی جنسی ترامپ را نداد با اینکه می‌دانست این خبر باعث افزایش فروش نشریه خواهد شد.

اما جنجالی‌ترین شاهد، استورمی دنیلز ۴۴ ساله بود که نام واقعی او استفانی کلیفورد است.

او نه تنها در دادگاه به شرح جزییات رابطه جنسی خود با ترامپ پرداخت بلکه به نکاتی از روابط شخصی و زندگی خصوصی ترامپ و همسرش نیز اشاره کرد.

در این میان، شماری از سیاستمداران جمهوری‌خواه از دادگاه نیویورک استفاده کردند تا حمایت و نزدیکی خود به دونالد ترامپ را به نمایش بگذارند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر
جهان‌نما
جهان‌نما
خبر

شنیداری

پادکست‌ها