حوثی‌های یمن: به ۲ ناوشکن آمریکایی و ۳ کشتی حمله کردیم

دوشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۰۷

یحیی سریع، سخنگوی نظامی حوثی‌های یمن روز دوشنبه هفتم خرداد در نطقی تلویزیونی گفت این گروه به سه کشتی در اقیانوس هند و دریای سرخ و همچنین دو ناوشکن آمریکایی در دریای سرخ حمله کرده است.

سریع به زمان انجام این حملات اشاره‌ای نکرد و تنها گفت برای هدف قرار دادن کشتی‌ها از موشک و برای حمله به ناوشکن‌ها از پهپاد استفاده شده است.

به گفته این گروه شبه‌نظامی مورد حمایت جمهوری اسلامی، دو کشتی «لارِگو دِزِرت» و «اِم‌اِس‌سی میکِلا» در اقیانوس هند و کشتی «مینِروا لیزا» در دریای سرخ هدف حملات موشکی قرار گرفتند.

این گروه اما نام ناوشکن‌های آمریکایی را ذکر نکرد.

تاکنون شرکت‌های کشتی‌رانی و ارتش آمریکا حملات مورد ادعای حوثی‌های یمن را تایید نکرده‌اند.

سریع روز چهارم خرداد هم از حمله به سه کشتی در دریای سرخ، دریای مدیترانه و دریای عمان خبر داده بود.

حوثی‌ها در دو هفته گذشته دو پهپاد آمریکایی را در آسمان یمن سرنگون کردند.

یحیی سریع، سخنگوی نظامی حوثی‌های یمن

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، روز ۱۰ آبان ۱۴۰۲ با تاکید بر ضرورت توقف صدور نفت و ارزاق به اسرائیل تاکید کرد و از دولت‌های اسلامی خواست با اسرائیل همکاری اقتصادی نکنند.

در پی اظهارات خامنه‌ای، حوثی‌های یمن، از گروه‌های نیابتی حکومت ایران، حملات خود را به کشتی‌های بین‌المللی در دریای سرخ، تنگه باب‌المندب و خلیج عدن آغاز کردند و امنیت دریانوردی را در منطقه به خطر انداختند.

این گروه هدف از این عملیات را هم‌بستگی با مردم فلسطین در جنگ اسرائیل با غزه عنوان کرده است.

به دنبال شدت گرفتن این حملات، ایالات متحده یک نیروی دریایی چندملیتی را به منظور محافظت از کشتی‌های تجاری در دریای سرخ شکل داد.

آمریکا و بریتانیا از دی‌ماه سال گذشته در پاسخ به عملیات حوثی‌ها، مواضع این گروه را در نقاط مختلف یمن در چندین نوبت هدف قرار دادند.

تظاهرات حوثی‌های یمن در حمایت از فلسطین، صنعا، ۲۸ اردیبهشت

در یکی دیگر از تلاش‌های جامعه بین‌المللی برای مقابله با اقدامات بی‌ثبات‌کننده حوثی‌های یمن، دولت استرالیا روز چهارم خرداد این گروه را در فهرست سازمان‌های تروریستی خود قرار داد.

دادستان کل استرالیا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد حملات خشونت‌آمیز حوثی‌ها باعث کشتار غیرنظامیان، گروگان‌گیری و اختلال شدید در حقوق و آزادی‌‌های دریانوردی در آب‌های اطراف شبه‌جزیره عربستان شده و امنیت دریایی و رفاه جهانی را تضعیف کرده است.

روزنامه تلگراف روز ۱۵ اردیبهشت به نقل از کارشناسان سیاسی و نظامی، از گسترش همکاری‌های حوثی‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی و شاخه القاعده در یمن خبر داد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
چشم‌انداز با مهدی مهدوی‌آزاد
خبرها
اقتصاد و بازار

شنیداری

پادکست‌ها