مخبر: ۳ کشور را زدیم و تغییری در اقتصاد ایران ایجاد نشد

دوشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۰۷

محمد مخبر، کفیل رییس‌جمهوری ایران از اقدام دولت رئیسی در حمله به اسرائیل، پاکستان و اقلیم کردستان عراق تمجید کرد و گفت در پی این حملات، تغییری در وضعیت اقتصادی کشور به وجود نیامد.

مخبر روز دوشنبه هفتم خرداد در جریان سخنرانی خود به مناسبت آغاز به کار مجلس شورای اسلامی گفت: «سه کشور زده شده. اسرائیل یا رژیم اشغال‌گر قدس را می‌زنیم. مردم با همان عدد و رقم و شاخص‌هایی که خوابیدند، صبح که بیدار می‌شوند، همان است. قیمت ارز همان است ... تورم همان است. نقدینگی همان است. بازارمان پر از مایحتاج مردم است.»

جمهوری اسلامی شامگاه ۲۵ فروردین با بیش از ۳۰۰ موشک کروز، موشک بالستیک و پهپاد به اسرائیل حمله کرد. به گفته ارتش اسرائیل، ۹۹ درصد از پرتابه‌های جمهوری اسلامی از سوی سامانه‌های دفاعی اسرائیل و متحدان آن ساقط شدند.

پیش‌تر و در ۲۶ دی‌ماه ۱۴۰۲، سپاه پاسداران به ایالت بلوچستان پاکستان حمله و اعلام کرد مواضع گروه جیش‌العدل را هدف قرار داده است.

پاکستان نیز در پاسخ به این اقدام سپاه، به عمق ۸۰ کیلومتری خاک ایران حمله کرد. به گفته اسلام‌آباد، هدف از این عملیات نظامی، مقرهای ارتش آزادیبخش بلوچستان، یک گروه جدایی‌طلب پاکستانی بود.

سپاه همچنین در ۲۵ دی‌ماه سال گذشته به کردستان عراق و سوریه حمله کرد. حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه پیشین جمهوری اسلامی در آن زمان گفت حمله موشکی سپاه به اقلیم کردستان، عوامل موساد را هدف گرفت.

اظهارات مخبر درباره عملیات نظامی جمهوری اسلامی علیه پاکستان، عراق و سوریه در حالی مطرح می‌شوند که این سه کشور به مناسبت کشته شدن ابراهیم رئیسی در سانحه هوایی، عزای عمومی اعلام کردند و هیات‌های بلندپایه خود را برای شرکت در مراسم تشییع جنازه او به ایران فرستادند.

رئیسی و هیات همراهش روز ۳۰ اردیبهشت در سانحه سقوط بالگرد در آذربایجان شرقی جان خود را از دست دادند.

یافتن لاشه بالگرد و اجساد رئیسی و همراهانش در کوه‌های ارسباران آذربایجان شرقی، ۳۱ اردیبهشت

مخبر در ادامه سخنان خود در مجلس، سیاست خارجی دولت حسن روحانی را به صورت تلویحی مورد انتقاد قرار داد و گفت: «در این کشور، یک روزی این‌ها [سپاه پاسداران] یک موشک آزمایش می‌کردند، کل بازار کشور به هم می‌ریخت. کل شاخص‌هایمان دچار مشکل می‌شد. جیغ همه دولتی‌ها درمی‌آمد که این کاری که شما کردید، چه بر سر کشور آورده.»

هرچند مخبر از ثابت ماندن نرخ ارز در زمان افزایش تنش‌ها میان جمهوری اسلامی و اسرائیل سخن گفته اما بهای دلار آمریکا تنها یک روز پس از حمله موشکی و پهپادی حکومت ایران به اسرائیل، به عدد بی‌سابقه ۷۰ هزار تومان رسید و رکوردشکنی کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها