میزان رشد اجاره‌‌‌بها در شش ماه نخست امسال رکوردهای ۱۲ ساله را شکست

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۷/۰۴

شاخص اجاره‌بها در شهریور ماه امسال در مقایسه با ماه مشابه سال گذشته ۳۸/۶ درصد رشد کرد. نرخ تورم ماهانه شاخص اجاره نیز در شهریور به ۳/۵ درصد رسید که بیشتر از تورم ماهانه شاخص کل در این ماه است.

روزنامه دنیای اقتصاد در گزارشی نوشت که رشد کشوری اجاره‌‌‌بها در نیم‌سال نخست امسال رکورد ۱۲ ساله بالاترین افزایش سالانه را ثبت کرده و به ۳۸/۵ درصد رسیده ‌است.

بر اساس این گزارش، میزان رشد اجاره‌‌‌بها در شش ماه اخیر از سال ۹۰ تاکنون بی‌‌‌سابقه بوده است.

این میزان تورم نقطه به نقطه در بازار اجاره همچنین حدود دو برابر سطح تاریخی رشد اجاره‌‌‌بها در کشور است؛ در حالی‌ که طی سال‌های قبل، این شاخص کمتر از ۲۰ درصد بود.

بر اساس یافته‌های این گزارش، تب بالای اجاره‌بها در شرایطی است که بازار خرید مسکن با «افت قیمت یا ثبات قیمت‌ها» روبه‌رو شده است.

روزنامه دنیای اقتصاد بر اساس مشاهدات میدانی از بازار اجاره شهر تهران نوشت که نوعی مچ‌اندازی بین «استطاعت مالی مستاجرها» و «نرخ‌های بالای مدنظر موجرها» شکل‌ گرفته است که در نهایت به «افزایش چشم‌گیر مبلغ اجاره در قراردادهای جدید» منجر می‌شود.

در عین‌ حال اما این تقابل در صورت «کنترل تورم عمومی» می‌تواند به نفع مستاجرها تمام شود.

بانک مرکزی و مرکز آمار ایران از پاییز سال گذشته گزارش‌دهی از تغییر و تحولات بازار مسکن و ساختمان را متوقف کرده‌اند و آمار و داده‌های رسمی در این حوزه منتشر نمی‌شود.

از این‌ رو رسانه‌ها با استفاده از گزارش‌های میدانی و مشاهدات عینی، گزارش‌هایی از بازار مسکن و ساختمان تهران و دیگر شهرهای بزرگ ایران منتشر می‌کنند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
خبر ورزشی
جهان‌نما
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها