آمریکا: تهدیدات سایبری ایران، روسیه و چین فعالان مدنی را در خطر قرار داده است

پنجشنبه ۱۴۰۳/۰۲/۲۷

آژانس‌های امنیتی ایالات متحده در همکاری با نهادهای بین‌المللی با انتشار هشدار مشترکی می‌گویند هکرهای وابسته به حکومت ایران، روسیه، چین و کره شمالی به‌طور فزاینده‌ای سازمان‌های مدنی را در سراسر جهان مورد هدف حملات سایبری خود قرار می‌دهند.

نهادهای یاد شده هشدار داده‌اند سازمان‌های مدنی و کارکنان‌شان به دلیل فقدان تیم‌های امنیتی متخصص در معرض خطر بیشتری از سوی گروه‌های هکری قرار دارند و این موضوع ظرفیت دفاعی آن‌ها را در برابر تهدیدات سایبری کاهش می‌دهد.

این هشدار را نهادهایی از جمله اف‌بی‌آی، وزارت امنیت ملی و آژانس امنیت سایبری و امنیت زیرساخت آمریکا با همکاری نهادهای امنیتی کشورهای بریتانیا، کانادا، استونی، فنلاند و ژاپن تهیه کرده‌اند.

در بخشی از متن این سند ۱۹ صفحه‌ای که در قالب راهنمایی برای سازمان‌های فعال در حوزه جامعه مدنی منتشر شده به طور خاص به تهدیدات گروه هکری موسوم به «بچه گربه‌های دلربا» (Charming Kitten) وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اشاره شده است.

این گروه حکومتی که فعالیت خود را از سال ۲۰۱۴ آغاز کرده پیش از این در حملات سایبری متعددی علیه روزنامه‌نگاران، فعالان دانشگاهی، اندیشکده‌ها و نهادهای نظامی و دولتی مستقر در خاورمیانه، اروپا و ایالات متحده نقش مستقیم داشته است.

آژانس‌های امنیتی تاکید کرده‌اند هدف اغلب گروه‌های هکری وابسته به حکومت‌ها آزار و اذیت، ارعاب و تهدید است. این گروه‌ها از تدابیر مختلفی برای سرقت اطلاعات حساب کاربری افراد استفاده می‌کنند تا در نهایت به جاسوسی آنلاین از آن‌ها بپردازند.

جن ایسترلی، مدیر آژانس امنیت سایبری و امنیت زیرساخت آمریکا در بیانیه‌ای گفت گروه‌های سایبری وابسته به حکومت‌ها به دنبال تضعیف ارزش‌های اساسی دموکراتیک و بشردوستانه‌ای هستند که توسط نهادهای مدنی مورد حمایت قرار می‌گیرد.

اردیبهشت ۱۴۰۳ شرکت گوگل با انتشار گزارشی از یک کارزار سایبری گروه بچه گربه‌های دلربا پرده برداشت. این گروه در این عملیات که تا به امروز ادامه دارد، با جعل هویت روزنامه‌نگاران، فعالان حقوق بشر و اندیشکده‌ها به دنبال سرقت اطلاعات افراد فعال در سازمان‌های مردم‌نهاد، رسانه‌ها و نهادهای دانشگاهی است.

گزارش گوگل نشان می‌دهد این گروه برخلاف دیگر گروه‌های وابسته به نظام که با آغاز جنگ حماس و اسرائیل تمرکزشان را به اجرای حملات تخریبی علیه نهادهای اسرائیلی معطوف کرده‌اند، کماکان بر جمع‌آوری اطلاعات از اهداف خارجی متمرکز مانده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

اقتصاد و بازار
کلید واژگان خامنه‌ای
جهان‌نما
تیتر اول با نیوشا صارمی

شنیداری

پادکست‌ها