زلزله و سیلاب بیشترین خسارت را به شهرها و روستاهای ایران می‌زنند

شنبه ۱۴۰۳/۰۱/۲۵

رییس سازمان مدیریت بحران کشور گفت زلزله و سیلاب بیشترین خسارت را به شهرها و روستاهای ایران وارد می‌کند. به گفته محمدحسن نامی، ۶۲ تا ۶۴ درصد محیط کشور روی گسل یا حریم گسل‌ها قرار دارد و آتش‌سوزی، رانش زمین، فرونشست، سرمازدگی، خشکسالی و ریزگرد، خسارت‌های هنگفتی به بار آورده است.

نامی روز ۲۴ فروردین در جلسه ستاد مدیریت بحران استان لرستان با بیان اینکه تعداد ساختمان‌های ناایمن در کشور بسیار زیاد است، تاکید کرد توجه به کیفیت مصالح ساختمانی، محیط ساخت‌وساز و نظارت بر سازه، برای افزایش امنیت زندگی شهروندان اهمیت دارد.

او جلوگیری از ساخت‌وسازهای غیرمجاز و مقاوم‌سازی واحدهای مسکونی را بسیار مهم دانست.

مهدی زارع، محقق و زلزله‌شناس، با اشاره به سازوکار گسل‌های فعال استان مازندران، در این جلسه گفت مناطق مرکزی و تلاقی گسل‌های بهشهر و مازندران در جنوب ساری و بابل و منطقه مرکزی البرز مرکزی، پتانسیل رخداد زمین‌لرزه با بزرگای ۷/۵ را داراست.

این زلزله‌شناس اضافه کرد در تمام نواحی مرز پستی و بلندی بخش غربی استان مازندران، امکان زمین‌لغزش بعد از زلزله‌های شدید وجود دارد.

زارع از گسل‌های شمال البرز، کاسپین (مازندران)، لاریجان، لار، مشا، کندوان و بلده، به عنوان مهم‌ترین گسل‌های لرزه‌زا در منطقه البرز مرکزی نام برد.

مهدی چمران، رییس شورای شهر تهران، روز شنبه ۲۵ فروردین با اشاره به اینکه «زلزله بیخ گوشمان است»، گفت بعضی ساختمان‌ها نیازی به زلزله ندارند و با گاز تریلی هم خراب می‌شوند.

چمران با بیان اینکه کارهای عمرانی در کشور برای مدتی خوابید و آسیب‌های مالی و اجتماعی زیادی ایجاد کرد، از استفاده از کمک‌های مردمی به عنوان راه‌حلی برای اجرایی کردن طرح ساختمان‌سازی درست و اصولی یاد کرد.

پیش از این و در ۱۴ فروردین، علی بیت‌الهی، رییس بخش زلزله مرکز تحقیقات وزارت راه و شهرسازی، با اشاره به وجود ۴۰ هزار کیلومتر گسل در ایران، درباره اثرات وقوع زلزله در پایتخت کشور هشدار داده بود.

بیت‌الهی گفته بود در محدوده‌های شهر تهران زلزله‌هایی با بزرگی بالای ۶/۵، این شهر را به مرز بحران می‌رساند.

او در شهریور ۱۴۰۲ نیز نسبت به پیامدهای زلزله در ایران هشدار داده و گفته بود با زلزله‌ای به بزرگی هفت، حدود ۶۰ درصد ساختمان‌ها در ایران تخریب می‌شوند.

این مقام وزارت راه تاکید کرده بود محدوده تهران-کرج ریسک بالاتری دارد و زلزله‌ای به بزرگی هفت، بیش از دو میلیون واحد مسکونی را خراب و شش میلیون نفر را در خطر قرار می‌دهد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر
جهان‌نما
نمادهای قرن بیستم
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها