آمریکا: چین از تلاش‌های جنگی روسیه در اوکراین حمایت می‌کند

جمعه ۱۴۰۳/۰۱/۲۴

مقام‌های ارشد آمریکایی روز جمعه، ۲۴ فروردین، گفتند که چین با ارائه فناوری پهپاد و موشک، تصاویر ماهواره‌ای و ماشین‌ابزار از تلاش‌های جنگی روسیه در اوکراین حمایت می‌کند.

واشینگتن می‌گوید این بزرگ‌ترین حمایت نظامی چین از همسایه خود پس از فروپاشی اتحاد جماهیری شوروی است.

با این حال، سفارت چین در واشینگتن اعلام کرد که به هیچ طرف، تسلیحاتی ارائه نکرده است.

سفارت چین افزود که این کشور نه پدیدآورنده بحران اوکراین است و نه یکی از طرف‌های درگیر در آن.

به گزارش رویترز، مقام‌های ارشد دولت آمریکا که نخواستند نامشان فاش شود، گفتند که جو بایدن، رییس‌جمهوری ایالات متحده، در تماس تلفنی اخیر خود با شی جین پینگ، رییس‌جمهوری چین، این موضوع را با او در میان گذاشته است.

یکی از این مقامات گفت که مواد چینی شکاف‌های مهمی را در چرخه تولید دفاعی روسیه پر و به مسکو کمک می‌کنند تا جاه‌طلبانه‌ترین برنامه توسعه دفاعی خود از دوران شوروی را در یک جدول زمانی سریع‌تر از آنچه در اوایل جنگ اوکراین ممکنبود، پیش ببرد.

او افزود:« نظر ما این است که یکی از متحول‌کننده‌ترین حرکت‌های موجود در حال حاضر برای حمایت از اوکراین این است که چین را متقاعد کنیم که کمک به روسیه برای بازسازی پایگاه صنعتی نظامی خود را متوقف کند. روسیه برای حفظ تلاش‌های جنگی خود بدون جمهوری خلق چین کار دشوارتری خواهد داشت.»

سخنگوی سفارت چین در واشینگتن به رویترز گفت که نباید تجارت عادی بین چین و روسیه محدود شود یا در آن مداخله‌ای صورت گیرد.

او افزود: «ما از طرف آمریکایی می‌خواهیم که از تحقیر و قربانی کردن روابط عادی بین چین و روسیه خودداری کند.»

مقام‌های ارشد آمریکایی روز جمعه در یک نشست کوتاه با خبرنگاران این اظهارات را بر اساس اطلاعات طبقه‌بندی شده ارائه کردند. آنها از طیف گسترده‌ای از راه‌هایی سخن گفتند که نشان می‌دهد چین چگونه در جنگ دو ساله روسیه علیه اوکراین، کمک‌های مرگباری در اختیار مسکو قرار می‌دهد.

جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، جمهوری‌خواهانی را که مجلس نمایندگان ایالات متحده را کنترل می کنند تحت فشار قرار داده است تا با کمک مالی عمده برای تامین سلیحات اوکراین موافقت کنند.

ایالات متحده و متحدانش همچنین در مقابله با تجاوزهای چین در دریای چین جنوبی و تایوان ، صریح‌تر عمل کرده‌اند.

چین می‌گوید «لفاظی‌های ضد چینی» از مذاکرات این هفته بایدن با رهبران ژاپن و فیلیپین نشأت می‌گیرد. آمریکا این اتهام را رد کرده است.

به گفته مقام‌های آمریکایی، روس‌ها احتمالا از واردات ماشین ابزار از چین برای افزایش تولید موشک‌های بالستیک این کشور استفاده کرده‌ا‌ند. آنها از گروه ابزار ماشین دالیان، یکی از تولیدکنندگان پیشرو ماشین ابزار در چین، به عنوان یکی از شرکت‌های تامین‌کننده نیازهای روسیه نام بردند.

به گفته این مقام‌ها، در سال ۲۰۲۳، حدود ۹۰ درصد از واردات میکروالکترونیک روسیه از چین بوده است. روسیه از آنها برای تولید موشک، تانک و هواپیما استفاده کرده است.

آنها افزودند که چین موتورهای پهپاد و موتورهای توربوجت را برای موشک‌های کروز در اختیار روسیه قرار داده است و نهادهای چینی و روسی برای تولید مشترک هواپیماهای بدون سرنشین در داخل روسیه همکاری می‌کنند.

مقام‌های آمریکایی گفتند چین به روسیه کمک می‌کند تا فعالیت ماهواره‌ای و سایر قابلیت‌های فضایی خود را برای استفاده در اوکراین بهبود بخشد و تهدید روسیه را در سراسر اروپا افزایش دهد.

آنها همچنین گفتند که ایالات متحده اطلاعاتی در اختیار دارد که نشان می‌دهده چین تصاویر ماهواره‌ای را برای جنگ با اوکراین در اختیار روسیه قرار می‌دهد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
چشم‌انداز با مهدی مهدوی‌آزاد
خبرها
خبر ورزشی

شنیداری

پادکست‌ها