جمهوری اسلامی از اخراج پناهجویان افغان بدون مجوز در ایران خبر داد

سه‌شنبه ۱۴۰۳/۰۱/۲۱

وزارت کشور دولت ابراهیم رئیسی صریحا اعلام کرد امکان ماندن و حضور اتباع افغانستان در ایران وجود ندارد و افغان‌های پناهجویی که مجوز اقامت ندارند، از کشور اخراج خواهند شد.

وزارت کشور دولت جمهوری اسلامی روز دوشنبه ۲۰ فروردین بیانیه‌ای کوتاه در شش بند درباره اقامت افغان‌ها در ایران منتشر کرد.

در این بیانیه آمده است مهاجران افغانستان «باید به سرزمین خود برگردند» و امکان پذیرش آنان در ایران «وجود ندارد».

وزارت کشور افزوده اتباع خارجی بدون مجوز که معمولا منظور اتباع افغانستان هستند، «توسط کارگزاران مربوطه به کشورشان بازگشت داده خواهند شد» و «ساماندهی آن دسته از افغانستانی‌هایی که مجاز به حضور موقت در کشور شده‌اند، ضروری است».

این وزارت‌خانه نوشت این بیانیه‌ «در پاسخ به فضاسازی مجدد پیرامون مصاحبه‌ای» است «که ماه‌ها پیش منتشر شده» است.

وزارت کشور دقیقا مشخص نکرد منظورش کدام مصاحبه‌ است اما مهر ماه سال گذشته، احمد وحیدی، وزیر کشور و از متهمان پرونده بمب‌گذاری در مرکز یهودیان در آرژانتین (بمب‌گذاری آمیا)، برخی افغان‌ها در ایران را به ارتباط با سرویس‌های اطلاعاتی خارجی متهم کرده بود.

او با «اغتشاش» خواندن اعتراضات مردمی در ایران گفته بود: «دستگاه‌های جاسوسی دشمن بعد از ناامیدی در ایجاد اغتشاش روی این موضوع کار می‌کنند.»

بخش عمده‌ای از مهاجران خارجی در ایران اتباع افغانستان هستند که در دهه‌های گذشته گزارش‌های بسیاری درباره بدرفتاری حکومت با آنان منتشر شده است.

بهمن ماه گذشته، یک هوادار حکومت یک تبعه افغانستان را به اتهام «اهانت به پرچم‌های ۲۲ بهمن» از یک پل پرت کرد و او را کشت.

گرچه جمهوری اسلامی در زمینه پذیرش مهاجران افغان از کمک‌های بین‌المللی به ویژه سازمان ملل متحد برخوردار می‌شود اما مقامات ایران می‌گویند این کمک‌ها کافی نیستند.

آنان خواستار تامین مالی خارجی در این زمینه هستند.

جمهوری اسلامی در سال‌های اخیر بارها تکرار کرده که برخی از افغان‌ها را به اتهام عضویت در گروه‌های افراطی بازداشت کرده است.

سعید منتظرالمهدی، سخنگوی نیروی انتظامی، روز شنبه ۱۸ فروردین‌ ماه گفت سازمان اطلاعات فرماندهی انتظامی استان البرز «عضو ارشد و سرتیم عملیات داعش» به نام «محمد ذاکر» (مشهور به رامش) و دو نفر دیگر از اعضای این گروه را در ماهدشت کرج بازداشت کرده است.

در همان روز، یک منبع نزدیک به «جبهه مقاومت ملی افغانستان» به افغانستان‌اینترنشنال گفت سه جوان بازداشت‌شده، افغان و از اعضای این جبهه هستند و ارتباطی با داعش ندارند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
خبرها
چند چند
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها