درخواست لهستان از مجلس نمایندگان آمریکا: کمک ۶۰ میلیارد دلاری به اوکراین را تصویب کنید

چهارشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۲۳

دونالد تاسک، نخست وزیر لهستان، روز سه شنبه، ۲۲ اسفند،به مایک جانسون، رییس مجلس نمایندگان آمریکا هشدار داد که «سرنوشت میلیون‌ها نفر» و «هزاران زندگی» بسته به آن است که جمهوری‌خواهان کمک ۶۰ میلیارد دلاری آمریکا به اوکراین را تصویب کنند.

با وجود اصرار جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا و تصویب سنا، مایک جانسون، رییس جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان و از متحدان ترامپ اجازه نداده است که این لایحه در مجلس نمایندگان مورد رسیدگی قرار گیرد.

تاسک که به همراه آندری دودا، رییس‌جمهوری لهستان به واشینگتن سفر کرده است، روز سه‌شنبه به خبرنگاران گفت:«این یک درگیری سیاسی نیست که فقط در صحنه سیاسی آمریکا مهم باشد. شکست آقای جانسون در گرفتن یک تصمیم مثبت به قیمت جان هزاران نفر تمام خواهد شد و او مسئولیت شخصی در این زمینه دارد.»

تاسک این سخنان را پس از دیدار با جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، بیان کرد. رییس‌جمهوری لهستان نیز در این دیدار حاضر بود.

در این دیدار، بایدن و رهبران لهستان از جانسون خواستند تا با رای‌گیری در مورد بسته کمکی به اوکراین که به تصویب سنا نیز رسیده موافقت کند.

اما رهبر جمهوری خواه مجلس نمایندگان آمریکا حاضر به انجام چنین کاری نیست. دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری سابق و نامزد پیشتاز حزب جمهوری‌خواه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴، مخالف کمک به کی‌یف است.

دونالد تاسک صریح و روشن مایک جانسون را خطاب قرار داد و گفت:«او باید آگاه باشد که سرنوشت میلیون‌ها انسان به تصمیمات فردی او بستگی دارد. زندگی هزاران نفر در اوکراین امروز و فردا به تصمیم‌های او بستگی دارد.»

دفتر جانسون هنوز واکنشی به این سخنان نشان نداده است. مایک جانسون پیش از این، و پس از دیدار با آندری دودا، بیانیه‌ای منتشر کرد که در آن به بن‌بست پدیدآمده برای ارسال کمک به اوکراین اشاره‌ای نشده بود.

جانسون در آن بیانیه گفت: «در جهانی خطرناک با تهدیدهای فزاینده، آمریکا باید با دوستان خود در برابر کسانی که امنیت ما را تهدید می‌کنند متحد بماند.»

بایدن و رهبران لهستان در دیدار خود در روز سه‌شنبه وضعیت امنیتی اروپا و وضعیت جبهه نبرد روسیه در اوکراین را بررسی کردند.

آندری دودا در این دیدار از کارزار خود برای متحدان ناتو برای افزایش هزینه‌های دفاعی خود از دو درصد تولید ناخالص داخلی به سه درصد سخن گفت و این اقدام را پاسخی به «جنگ تمام عیاری» دانست که توسط روسیه درست فراتر از مرزهای شرقی ناتو آغاز کرده است.

او گفت: «تجاوز روسیه به اوکراین به وضوح نشان داد که ایالات متحده رهبر امنیتی است و باید رهبر هم باقی بماند، اما متحدان دیگر باید مسئولیت بیشتری در قبال امنیت ائتلاف به طور کلی بر عهده بگیرند.»

بایدن با جشن گرفتن بیست و پنجمین سال عضویت لهستان در ناتو، گفت براساس ماده پنج این ائتلاف نظامی حمله به یک متحد، حمله به همه تلقی می شود و حمایت آمریکا از لهستان بسیار جدی است.»

ماه گذشته، دونالد ترامپ گفت که از متحدان ناتو که به اندازه کافی برای دفاع هزینه نمی‌کنند محافظت نخواهد کرد و روسیه را تشویق خواهد کرد با چنین کشورهایی هر کاری که می‌خواهد انجام دهد.

این سخنان با واکنش‌های منفی فراوانی در داخل آمریکا و متحدانش در ناتو مواجه شد.

جو بایدن از کنگره خواسته است قانونی را تصویب کند که ۶۰ میلیارد دلار کمک امنیتی برای اوکراین ارسال می‌کند. سنا ماه گذشته این لایحه را با رای‌گیری دو حزبی تصویب کرد، اما اکثریت جمهوری‌خواه در مجلس نمایندگان آن را متوقف کرده است.

بایدن گفت: «ما باید قبل از اینکه به معنای واقعی کلمه خیلی دیر شود اقدام کنیم، زیرا همان‌طور که لهستان به خاطر می‌آورد، روسیه در اوکراین متوقف نخواهد شد. پوتین به راه خود ادامه خواهد داد و از نظر من اروپا، ایالات متحده و کل جهان آزاد را در معرض خطر قرار خواهد داد.»

دونالد تاسک پیش از دیدار با بایدن در کاخ سفید گفت که با بایدن در مورد نیاز ناتو برای تقویت توانایی‌های خود در جناح شرقی‌اش برای بازدارندگی روسیه صحبت خواهد کرد.»

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، پیش از این دیدار به خبرنگاران گفت که ایالات متحده پیشنهاد فروش ۹۶ هلیکوپتر تهاجمی آپاچی به لهستان را خواهد داد و دو میلیارد دلار وام کمک خارجی مستقیم به ورشو را تصویب خواهد کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

چشم‌انداز با مهدی مهدوی‌آزاد
خبرها
اقتصاد و بازار
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها