رضوان الطاغی، عامل قتل محمدرضا کلاهی و احمد نیسی، در هلند به حبس ابد محکوم شد

چهارشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۰۹

رضوان الطاغی، تبهکار مراکشی-هلندی که از جمله به دلیل صدور دستور قتل دو تن از مخالفان حکومت جمهوری اسلامی مجرم شناخته شده است، به همراه دو تن دیگر به جرم ترورهای سازمان‌یافته به حبس ابد محکوم شد.

طبق گزارش رسانه‌های هلند دادگاه منطقه آمستردام رضوان الطاغی را به همراه دو هم‌دست او به نام‌های سعید آر و ماریو آر در یک پرونده شامل شش ترور و چهار مورد اقدام به قتل و برنامه‌ریزی‌های متعدد برای قتل افراد، مجرم شناخت و آنها را به حبس ابد محکوم کرد. این پرونده ۱۷متهم دارد و رضوان الطاغی متهم ردیف اول آن است.

پرونده رضوان الطاغی، یکی از بزرگ‌ترین پرونده‌های جنایی در تاریخ هلند است. او در سال ۲۰۱۹ از دبی به هلند مسترد شد.

الطاغی سردسته‌ باند تبهکار «فرشتگان مرگ» بود و در هلند و مراکش به اتهام قتل تحت پیگرد قرار داشته است. او همچنین به‌عنوان رهبر یکی از باندهای بزرگ قاچاق کوکائین شناخته می‌شود.

نام رضوان الطاغی به پرونده‌های قتل محمدرضا کلاهی و احمد نیسی دو نفر از مخالفان حکومت اسلامی ایران در هلند نیز گره خورده است.

یکی از زیردست‌های الطاغی به نام «نآوفال اِف» با نام مستعار «نوفل» به جرم قتل علی معتمد (محمدرضا کلاهی) در ماه ژوئیه ۲۰۱۹به حبس ابد متهم شد.

به گفته وزارت اطلاعات هلند (آیفد)، حکومت ایران در قتل محمدرضا کلاهی نقش داشته است.

محمدرضا کلاهی صمدی،در زمان قتل در آذرماه ۱۳۹۴، ۵۶ سال داشت و با نام علی معتمد در شهر آلمیره هلند زندگی می‌کرد. جمهوری اسلامی مدعی است که او عامل بمبگذاری در دفتر حزب جمهوری اسلامی در هفتم تیرماه سال ۱۳۶۰ بوده است.

احمد مولا ابوناهض مشهور به «احمد نیسی» نیز روز چهارشنبه، ۱۷ آبان‌ماه ۱۳۹۶، در مقابل محل زندگی‌اش در شهر لاهه به قتل رسید. او یکی از رهبران «جنبش آزادی‌بخش الاحواز»، یک گروه جدایی‌طلب عرب خوزستانی بود.

سه متهم دیگر این پرونده به‌رغم درخواست دادستان‌ها برای حبس ابد به ۱۵ تا ۲۹سال زندان محکوم شدند. برای ۱۱تن دیگر نیز به‌عنوان متهم‌های ردیف دوم و سوم احکام ۲۱ماه تا ۲۳سال حبس صادر شد.

الطاغی که تمام وکیلانش یا استعفا کرده و یا بازداشت شده‌اند، اکنون خود وکالتش را برعهده دارد و پیشتر اعلام کرده بود در مراسم قرائت حکم شرکت نخواهد کرد.

دادگاه هلند در جریان یک دادرسی پیچیده و طولانی ثابت کرد که الطاغی دستورهای قتل متعددی از جمله قتل رونالد باکر (۲۰۱۵)، سمیر اراغیب (۲۰۱۶)، رانکو اسکیچ (۲۰۱۶) و حکیم چنگاچی (۲۰۱۷) را صادر کرده است. چنگاچی هدف مورد نظر آن حمله نبود. به گفته دادگاه، شواهد کافی وجود دارد که ثابت کند الطاغی در هر صورت پشت این قتل بوده و او مسئول کشته‌شدن یک مرد بی‌گناه است.

شاهد اصلی دادگاه الطاغی، فردی به نام نبیل ب بود که به گفته دادگستری هلند دست راست رضوان الطاغی بوده و حاضر شده در ازای تخفیف مجازات، اطلاعات خود را در اختیار پلیس قرار دهد.

همکاری او با پلیس اما از سوی رضوان الطاغی بدون مجازات نماند. به فاصله کوتاهی، برادر نبیل به قتل رسید. سال گذشته نیز یک وکیل جوان هلندی که دفاع از او را برعهده گرفته بود، در آمستردام ترور شد. قتل‌ها چنان فضای رعبی ایجاد کرد که وکلای بعدی نبیل ب حاضر نبودند پذیرش وکالت او را به‌طور علنی اعلام کنند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبر
جهان‌نما
خلاصه خبرها

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.