سکوت مقام‌ها درباره پاکبان افغانستانی که از پل به پایین پرتاب و کشته شد

جمعه ۱۴۰۲/۱۲/۰۴

با گذشت حدود دو هفته از قتل یک پاکپان جوان افغانستانی به دلیل آنچه توهین به پرچم‌های ۲۲ بهمن عنوان شد، مقام‌ها حکومتی و شهرداری تهران سکوت کرده و حاضر به توضیح ماجرا نشده‌اند. به گفته یکی از بستگان مقتول، یک هفته طول کشید تا خانواده او موفق به تحویل جسد و انتقالش به هرات شوند.

بامداد روز ۲۰ بهمن گزارشی درباره سقوط مردی ۲۰ ساله به نام الیاس محمدی از روی پل نیایش در تهران منتشر شد.

چندی بعد اعلام شد که محمدی مشغول رفتگری و نظافت پل بود که از سوی فردی از روی پل به پایین پرتاب شد.

به گفته شاهدان، خودروهای عبوری پیکر نیمه جان او را زیر گرفتند که منجر به مرگ این جوان شد.

با وجود حاشیه‌های متعددی که درباره مرگ الیاس محمدی شکل گرفت، مقام‌های جمهوری اسلامی از جمله مدیران شهرداری تهران به‌عنوان کارفرمای این جوان از اظهارنظر درباره موضوع و اعلام جزییاتی دقیق‌تر درباره حادثه خودداری کرده‌اند.

یکی از بستگان محمدی که نخواست نامی از او برده شود به افغانستان‌اینترنشنال گفت یک هفته طول کشید تا خانواده مقتول موفق به تحویل گرفتن جسد و انتقالش به هرات شوند.

به گفته این منبع، پیکر الیاس محمدی روز شنبه ۲۸ بهمن در زادگاهش،‌ روستای بند بنفش در استان هرات به‌ خاک سپرده شد.

الیاس محمدی شش سال پیش و در ۱۴ سالگی به ایران مهاجرت کرد.

او روزها در یک میوه‌فروشی واقع در منطقه پنج تهران کار می‌کرد و شب‌ها زیر نظر یک شرکت پیمانکار شهرداری، به رفتگری مشغول بود.

تصویری از الیاس محمدی در خواروبارفروشی

پس از انتشار خبر قتل الیاس محمدی، همکاران او به رسانه‌ها گفتند در شب حادثه، همگی مشغول شستن و نظافت دیواره‌های روگذر نیایش بودند که یک خودرو پژو پرشیای سیاه‌رنگ مقابل‌شان توقف کرد، سرنشین آن از خودرو پیاده شد و به سمت آنان رفت.

به گفته آن‌ها، متهم بدون هیچ مقدمه‌ای با الیاس محمدی گلاویز شد و بعد او را از بالای پل به پایین انداخت.

همکاران این پاکپان درباره اتفاقات بعد از آن توضیح دادند:‌ «فورا به سمت او رفتیم تا مانع فرارش شویم اما قاتل ما را هم تهدید کرد و گفت اگر دنبالش برویم، ما را هم به پایین پرتاب می‌کند. او سپس سوار خودرو شد و با همراهانش فرار کرد.»

ساعاتی بعد از حادثه، دوربین‌های مداربسته منطقه بررسی، شماره پلاک خودروی متهم به قتل شناسایی و راننده خودروی پژو ظهر روز ۲۱ بهمن دستگیر شد.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌ها، فرد متهم به قتل جوانی ۲۵ ساله، دارای مدرک لیسانس و از نیروهای بسیج است.

همشهری آنلاین، رسانه وابسته به شهرداری تهران گفت‌وگویی را با فرد متهم به قتل منتشر کرد که در بخشی از آن درباره فرد مقتول و دیگر پاکپان‌های روی پل نیایش گفته بود: «تصور کردم آن‌ها قصد اهانت به پرچم‌هایی را دارند که کنار اتوبان به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب نصب شده بود و می‌خواهد آن را از بین ببرد.»

او مدعی شد موضوع را به پلیس گزارش داده است با این حال از خودرویش پیاده شد و پس از درگیری با مقتول، او را هل داد و از بالای پل پرتاب کرد.

تصویری دیگر از الیاس محمدی، مقتول

همشهری آنلاین مدتی پس از انتشار گفت‌وگو، خبر را از روی خروجی خود حذف کرد و نسخه جدید مصاحبه را بدون عبارت «اهانت به پرچم» بازنشر کرد.

جمهوری اسلامی در دو هفته‌ای که از این حادثه می‌گذرد، درباره کشته شدن الیاس محمدی سکوت کرده است اما کاربران ایرانی شبکه‌های اجتماعی برای دادخواهی این پاکپان، کارزاری آنلاین راه انداخته‌اند.

علیرضا زاکانی، شهردار تهران روز سه‌شنبه اول اسفند، در حاشیه جلسه شورای شهر درباره این ماجرا به خبرنگاران گفت: «بیان ابعاد و جزییات مرگ پاکبان، از حوزه اختیارات ما خارج است.»

مهدی چمران، رییس شورای شهر تهران هم درباره جزییات حادثه اظهار بی‌اطلاعی کرد و آن را به حوادث و تصادف‌هایی نسبت داد که عمدتا شب‌ها برای پاکبانان اتفاق می‌افتد.

همشهری آنلاین پس از مصاحبه اولیه یک بار دیگر با قاتل گفت‌وگو و جزییاتی از انگیزه او برا این قتل که آن را سهوی نامیده بود، منتشر کرد.

با این‌حال تاکنون هویت و اطلاعاتی از پاکبان کشته شده از سوی این رسانه یا مقامات مسئول منتشر نشده است.

روز چهارشنبه دوم اسفند، رسانه‌های فارسی‌زبان خارج از ایران نام، تصویر و ملیت الیاس محمدی را منتشر کردند.

با وجود اعلام هویت و ملیت افغان فرد مقتول، طالبان و سفارت افغانستان در تهران تاکنون واکنشی به این حادثه نشان نداده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

حرف آخر
جهان‌نما
هت‌تریک با مزدک میرزایی
خبر

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.