ایران: سفر گروسی به تهران در اسفند ممکن نیست و از او برای اردیبهشت ماه دعوت شد

پنجشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۰۳

محمد اسلامی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرد سفر رافائل گروسی، رییس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران در ماه اسفند شدنی نیست و از او برای ماه اردیبهشت دعوت شده است تا به ایران سفر کند.

اسلامی روز چهارشنبه در حاشیه نشست هیات دولت ایران به رسانه‌ها گفت: «آقای گروسی برای سفر به ایران اظهار تمایل کرده‌اند و در دستور کار ایشان است و در برنامه ما هم قرار دارد که در زمانی که تنظیماتش صورت بگیرد، انجام خواهد شد.»

او افزود: «به دلیل تراکم برنامه‌ها بعید است این سفر در اسفند باشد.»

به گفته این مقام جمهوری اسلامی، احتمالا گروسی در اردیبهشت ماه و هم‌زمان با برگزاری «کنفرانس بین‌المللی هسته‌ای» به تهران سفر خواهد کرد.

او گفت: «از آقای گروسی هم دعوت شده که در آن کنفرانس سخنرانی کنند.»

گروسی در آخرین سفر خود به ایران در ماه مارس سال گذشته، با ابراهیم رئیسی، رییس دولت جمهوری اسلامی ملاقات کرد و پس از این سفر، آن را سازنده توصیف کرد.

او در ماه‌ گذشته از این که ایران به شیوه‌ای بی‌سابقه همکاری خود را با این نهاد سازمان ملل محدود کرده، ابراز تاسف کرد.

گروسی روز چهارشنبه در وین با آبرام پیلی، معاون نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران دیدار کرد.

متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در واشینگتن گفت: «دیپلمات ارشد آمریکایی به رییس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت ایالات متحده از ادامه توسعه برنامه هسته‌ای ایران که بدون اهداف غیرنظامی معتبر انجام می‌شود و به ویژه ادامه تولید اورانیوم غنی‌شده در این کشور به شدت نگران است.»

ایران تحت تحریم‌های اقتصادی شدیدی است که از جمله از سوی ایالات متحده در زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ اعمال شده‌اند.

این تحریم‌ها پس از آن شدت گرفت که آمریکا در سال ۲۰۱۸ از توافق هسته‌ای ایران موسوم به برجام که سه سال پیش از آن منعقد شده بود خارج شد.

پس از آن، تهران به سرعت، میزان و غلظت تولید اورانیوم غنی‌شده افزود. با وجود مذاکرات هسته‌ای با ایالات متحده در دوران جو بایدن، توافقی برای احیای برجام صورت نگرفت و ایران در پایان سال گذشته میلادی شتاب دیگری به برنامه هسته‌ای خود داد.

اسلامی به تازگی از آغاز کار ساخت راکتور جدید تحقیقاتی هسته‌ای در اصفهان خبر داده است.

علی‌اکبر صالحی، رییس پیشین سازمان انرژی اتمی ایران نیز تلویحا گفته است جمهوری اسلامی قطعات مورد نیاز برای ساخت بمب اتمی را در اختیار دارد،

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به این اظهارات واکنش نشان داد و گفت ایران در مورد برنامه هسته‌ای خود کاملا شفاف نیست.

با وجود گزارش‌ها از تلاش جمهوری اسلامی برای دست‌یابی به بمب اتمی، تهران همواره بر صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای خود تاکید و تمایل به ساخت بمب اتمی را رد کرده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر ورزشی
جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.