احتمال همکاری آمریکا و عراق در مبارزه با تامین مالی گروه‌های نیابتی جمهوری اسلامی

چهارشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۱۱

یک مقام ارشد وزارت خزانه‌داری آمریکا به خبرگزاری رویترز گفت پس از حمله اخیر به پایگاه نظامیان آمریکا در اردن و کشته شدن سه سرباز آمریکایی، ایالات متحده از دولت عراق انتظار دارد در شناسایی و مسدود کردن منابع مالی گروه‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی در این کشور به واشینگتن کمک کند.

از زمان آغاز جنگ حماس و اسرائیل، گروه‌های همسو با جمهوری اسلامی حملاتی را علیه اهداف اسرائیل و آمریکا در لبنان، یمن، عراق و سوریه انجام داده‌اند. از آن زمان تا کنون گروه‌های شبه‌نظامی عراقی مسوولیت بیش از ۱۵۰ حمله به نیروهای آمریکایی در منطقه را بر عهده گرفته‌اند.

در آخرین حمله که روز هشتم بهمن علیه یک پایگاه نظامی ایالات متحده در نزدیکی مرز اردن و سوریه انجام گرفت، سه سرباز آمریکایی کشته و دست‌کم ۴۷ تن زخمی شدند.

پنتاگون گفت در این حمله پهپادی «ردپای» گروه مسلح عراقی کتائب حزب‌الله دیده می‌شود؛ هر چند نتایج نهایی تحقیقات هنوز اعلام نشده است.

یک مقام ارشد وزارت خزانه‌داری آمریکا که خواست نامش فاش نشود، به رویترز گفت: «ما اکنون در شرایطی هستیم که شهروندان آمریکایی در اردن جان خود را از دست داده‌اند. این گروه‌ها فعالانه از عراق و سیستم‌ و ساختار مالی این کشور برای تداوم اعمال ستیزه‌جویانه خود سوء‌استفاده می‌کنند و ما باید مستقیما به این موضوع رسیدگی کنیم.»

او تاکید کرد: «انتظار ما این است که بتوانیم با همکاری دولت عراق اطلاعات بیشتری به دست آوریم و نحوه فعالیت این گروه‌های شبه‌نظامی را شناسایی کنیم.»

عراق از معدود متحدان ایالات متحده به شمار می‌رود که با جمهوری اسلامی نیز روابط نزدیکی دارد. این کشور بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار سپرده در ایالات متحده دارد و برای اطمینان از مسدود نشدن دسترسی خود به درآمدهای نفتی و منابع مالی‌اش، به شدت به حسن‌ نیت واشینگتن متکی است.

دولت کنونی عراق با حمایت احزاب و گروه‌های مسلح قدرتمند مورد حمایت جمهوری اسلامی که منافعی در اقتصاد غیررسمی عراق دارند به قدرت رسیده است.

بخش مالی اقتصاد غیررسمی عراق برای مدت‌ها به عنوان کانون پولشویی شناخته می‌شد.

مقام‌های غربی همکاری محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق را برای تطبیق اقتصاد این کشور با استانداردهای بین‌المللی و همچنین انجام اصلاحات اقتصادی و مالی به منظور محدود کردن توانایی ایران و متحدانش در دسترسی به دلار آمریکا ستوده‌اند.

این همکاری شامل تلاش برای پیوستن بانک‌های عراقی به سیستم مالی بین‌المللی و ترویج فرهنگ پرداخت‌ الکترونیکی در جامعه‌ای است که استفاده از پول نقد در آن همچنان رایج‌ترین روش برای انجام امور مالی محسوب می‌شود.

سیستم مالی عراق پس از اعمال تحریم‌های بین‌المللی در دهه ۱۹۹۰ در پی حمله صدام حسین به کویت به انزوا کشیده شد.

این تحریم‌ها پس از حمله نظامی به رهبری ایالات متحده در سال ۲۰۰۳ که سرنگونی صدام را در پی داشت، برچیده شدند. با این حال در طول چندین سال خون‌ریزی‌ فرقه‌ای پس از حمله آمریکا، پیشرفت کمی در جهت اصلاح بخش مالی عراق حاصل شد.

پس از حمله آمریکا، گروه‌ها و احزاب مسلح شیعه و نزدیک به رژیم ایران نفوذ بیشتری در بغداد به دست آوردند. این گروه‌ها در حال حاضر قوی‌ترین نیرو در عرصه سیاسی عراق هستند.

در راستای تحریم‌های ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی، واشینگتن کوشیده است دسترسی ایران به دلارهای آمریکا را در عراق محدود کند.

مقام وزارت خزانه‌داری آمریکا گفت: «من تا حدودی اطمینان دارم ما به استانداردهای بین‌المللی پولشویی و تامین مالی تروریسم در عراق دست خواهیم یافت و این امر تا حد زیادی ظرفیت مالی غیر‌قانونی این سیستم را از بین خواهد برد.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
گفت‌وگوی ویژه
خبرها
تیتر اول

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.