افزایش شمار زخمی‌ها در حمله پهپادی به نیروهای آمریکا در مرز اردن به بیش از ۴۰ تن

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۱۱/۱۰

پنتاگون اعلام کرد شمار نیروهای آمریکایی که در حمله پهپادی روز یکشنبه شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران به پایگاه ارتش آمریکا در مرز اردن زخمی شدند، به بیش از ۴۰ نفر افزایش یافته است و همچنان ممکن است به این تعداد افزوده شود. در این حمله سه سرباز آمریکایی کشته شدند.

یک مقام آمریکایی روز دوشنبه به واشینگتن پست گفت تعداد زخمی‌ها در حمله گروه‌های نیابتی وابسته به حکومت ایران به دست‌کم ۴٧ نفر رسیده.

هم‌زمان با افزایش‌ تنش‌ها در منطقه، اسکای نیوز در گزارشی نوشت جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، امشب اجازه‌ای برای اقدام نظامی در خاورمیانه صادر خواهد کرد.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، گفت پاسخ به حمله حکومت ایران به سربازان آمریکایی می‌تواند چندسطحی و در مراحل مختلف باشد، و در طول زمان ادامه یابد.

مقام‌های آمریکایی به سی‌ان‌ان گفتند پاسخ جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، به حمله به سربازان آمریکایی در اردن احتمالا قدرتمند خواهد بود، اما واشینگتن نسبت به شروع جنگی گسترده‌تر با ایران احتیاط می‌کند.

سخنگوی پنتاگون نیز گفت آمریکا می‌داند گروهی که پشت حمله به سربازان آمریکایی بوده «یک شبه‌نظامی تحت حمایت سپاه» است که «رد پای کتائب حزب‌الله را دارد» و افزود: «ارزیابی نهایی در این‌باره انجام نمی‌دهیم اما می‌دانیم که ایران پشت آن است. قطعا ایران به تسلیح و تجهیز این گروه‌ها برای انجام این حملات ادامه می دهد. و ما قطعا آنها را مسوول خواهیم کرد.»

به گفته یک مقام آمریکایی که با سی‌بی‌اس مصاحبه کرد، به نظر می‌رسد پهپاد مورد استفاده برای حمله به سربازان آمریکایی «نوعی پهپاد شاهد» ساخت ایران است. واشینگتن پست به نقل از یک مقام آمریکایی گفت در این حمله، پهپاد انتحاری به برج ٢٢ که در شمال شرقی اردن قرار دارد برخورد کرده.

دو مقام آمریکایی به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفتند گزارش‌های اولیه حاکی از آن است که هنگام حمله یک پهپاد آمریکایی در حال بازگشت به پایگاه بوده. بر اساس این گزارش، احتمالا پهپاد دشمن با پهپاد آمریکایی اشتباه گرفته شده و در نتیجه تلاشی برای انهدام آن انجام نشده است.

پیش از این، آمریکا و دیگر کشورهای غربی بارها جمهوری اسلامی را متهم کرده‌اند که پهپادهای انتحاری شاهد ۱۳۱ و شاهد ۱۳۶ را به روسیه ارسال کرده تا در جریان عملیات نظامی در اوکراین مورد استفاده قرار گیرند.

حمله شنبه شب گروه‌های وابسته به جمهوری اسلامی به سربازان آمریکا در اردن، که برای مبارزه با داعش در آنجا مستقرند، واکنش‌های گسترده‌ و انتقادهایی علیه دولت بایدن در پی داشته که در روز دوشنبه نیز ادامه یافت.

تمی بالدوین، سناتور آمریکایی گفت: «نمی‌شود حمله‌های مورد حمایت ایران بی‌پاسخ بماند، و ما باید مسوولان آن را کاملا پاسخگو بدانیم. حملات به سربازان و متحدان ما غیرقابل‌قبول است و باید متوقف شود.»

وارن دیویدسون، عضو مجلس نمایندگان آمریکا، هم با اشاره به «ضعف دولت بایدن» گفت: «آمریکا از سوی قدرت‌های خارجی و احمق‌های داخلی به جنگ تحریک می‌شود. جنگ‌های بی پایان قدرت ما را از بین می برد. باید این دعوت‌های آشکار به جنگ را رد کنیم و سیاست خارجی آمریکا را بر امنیت خود متمرکز کنیم.»

بایدن یکشنبه شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران را مسوول حمله پهپادی به نیروهای آمریکایی مستقر در شمال شرقی اردن در نزدیکی مرز سوریه‌ معرفی کرد، که بر اثر آن سه نظامی آمریکایی کشته شدند.

ارتش آمریکا روز دوشنبه تصاویر این سربازان را، که کندی لادون سندرز، ۲۴ ساله، برونا الکساندریا موفت، ۲۳ ساله، و ویلیام جروم ریورز، ۴۶ ساله، نام دارند، منتشر کرد.

این نخستین تلفات نظامیان آمریکایی در منطقه از زمان آغاز جنگ در غزه است و حملات پهپادی و موشکی دیگر علیه مواضع آمریکا در خاورمیانه، که از روز هفتم اکتبر انجام شده‌اند، تقریبا همگی یا دفع شده یا به هدف برخورد نکرده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر
۲۴ با فرداد فرحزاد
جهان‌نما
خبر

شنیداری

پادکست‌ها