اختصاصی؛ تعلیق بیش از ۴۰۰ دانشجو از ابتدای سال تحصیلی جاری

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۹/۲۲

اطلاعات رسیده به ایران‌اینترنشنال حاکی از آن است که از ابتدای سال تحصیلی جاری (۱۴۰۲ - ۱۴۰۳) دست‌کم ۴۰۰ دانشجو از تحصیل تعلیق شده‌اند. بر اساس این اطلاعات، اسکان ده‌ها دانشجو در خوابگاه‌ها به دلیل تن ندادن آن‌ها به حجاب اجباری یا اعتراض به حکومت، لغو شده است.

به دنبال تلاش جمهوری اسلامی برای سرکوب دانشجویان، ده‎‌ها دانشجوی دیگر به دلایلی نظیر فعالیت سیاسی در فضای مجازی به کمیته‌های انضباطی دانشگاه‌ها یا وزارت اطلاعات احضار شده‌اند.

استادان حامی حکومت نیز با همراهی نهادهای امنیتی و اطلاعاتی، فشارهای خود را بر دانشجویان منتقد جمهوری اسلامی به دلایلی نظیر «مقاومت در برابر حجاب اجباری» افزایش داده‌اند.

در برخی موارد این استادان از دانشجویانی که تن به حجاب اجباری نمی‌دهند عکس گرفته یا آن‌ها را هدف توهین و آزار و اذیت قرار داده‌اند. این در حالی است که پس از اخراج، تعلیق یا صدور حکم بازنشستگی اجباری برای ده‌ها تن از استادان منتقد، زمینه برای جذب و فعالیت استادان حامی جمهوری اسلامی در دانشگاه‌ها بیش از پیش فراهم شده است.

از زمان آغاز سال تحصیلی جدید، فشارهای حکومت بر فعالان دانشجویی شدت گرفته است. بر اساس گزارش‌ها، ممنوعیت‌های جدیدی نیز در دانشگاه‌های مختلف ایران برای پوشش دانشجویان در نظر گرفته شده است.

کانال تلگرامی دانشجویان متحد اعلام کرد روز ۲۹ آبان تعدادی از نیروهای حراست دانشگاه بهشتی به کتابخانه‌ها و داخل کلاس‌های درس در دانشکده‌های روان‌شناسی، ادبیات و علوم انسانی حمله کردند.

بر اساس این گزارش، زمانی که استادان مشغول تدریس بوده‌اند، نیروهای حراست با ورود به کلاس‌ها، کارت دانشجویی دخترانی را که مقنعه بر سر نداشتند، ضبط کردند.

ایران‌اینترنشنال پیش از این گزارش داده بود کادرهای آموزشی شماری از دانشگاه‌ها که در خیزش انقلابی مردم ایران نقشی پررنگ داشتند، پاک‌سازی شدند.

هم‌زمان نهادهای امنیتی به برخی دانشجویان معترض پیشنهاد «همکاری در ازای لغو احکام تعلیق و اخراج‌» داده‌اند.

دانشجویان و استادان معترض بارها در بیانیه‌های مختلف اعلام کرده‌اند «دانشگاه پادگان نیست» و اقدامات جمهوری اسلامی در توبیخ، ‌اخراج و تعلیق دانشجویان و استادان نمی‌تواند موجب عقب‌نشینی آن‌ها شود.

فعالان دانشجویی، تشکل‌ها و نهادهای دانشگاه‌های مختلف با انتشار بیانیه‌ای در آستانه روز دانشجو نوشتند دانشجویان در کنار سایر اقشار و معترضان با تکیه بر پیروزی‌هایی که مقابل دیکتاتورها و زورگویان به دست آمده است، انقلاب «زن، زندگی، آزادی» را تا پیروزی کامل به پیش می‌برند.

نویسندگان این بیانیه، روز ۱۶ آذر را نماد ایستادگی و مبارزات دانشجویان در برابر هر گونه دیکتاتوری خواندند و یادآور شدند دانشجویان مبارز، پیش‌رو، انقلابی، رادیکال، مدافع برابری، سکولار و آزادی‌خواه از «فعال‌ترین، متشکل‌ترین و سرسخت‌ترین بخش‌های جامعه» در مبارزه علیه جمهوری اسلامی هستند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
خبرها
چشم‌انداز با مهدی مهدوی‌آزاد

شنیداری

پادکست‌ها