نشست مجمع جایزه نوبل صلح با موضوع حقوق بشر در ایران برگزار شد

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۹/۲۰

نشست مجمع جایزه نوبل صلح با موضوع حقوق بشر در ایران، دوشنبه ۲۰ آذر در اسلو برگزار شد. شیرین عبادی، مهرداد درویش‌پور، الهه توکلیان، شیما بابایی و نازنین بنیادی از جمله کسانی بودند که در این نشست سخن گفتند. دبیرکل عفو بین‌الملل نیز گزارشی از خشونت علیه زندانیان در ایران ارائه کرد.

انیس کالامار، دبیر‌کل سازمان عفو بین‌الملل، درباره تجاوز و اعمال خشونت شدید به تعدادی از زندانیان و بازداشت‌شدگان سخن گفت.

او تاکید کرد: «مقامات جمهوری اسلامی در قبال این اقدامات دارای مصونیت سیستماتیک هستند.»

سازمان عفو بین‌الملل هفته گذشته در گزارشی به تجاوز ماموران سپاه، بسیج، وزارت اطلاعات و بخش‌های مختلف پلیس به زنان، مردان و کودکان در جریان خیزش انقلابی مردم ایران پرداخت و روایت‌هایی را از برخی آسیب‌دیدگان منتشر کرد.

شیرین عبادی: اگر خشونتی اتفاق بیفتد تقصیر رژیم است

شیرین عبادی، فعال حقوق بشر و برنده جایزه نوبل صلح، در این مراسم گفت که وضعیت تبعیض‌آمیز زنان در ایران شبیه آپارتاید در آفریقای جنوبی است.

او با اشاره به شکست اصلاحات و تاکید بر اتحاد اپوزوسیون افزود: «اگر خشونتی اتفاق بیفتد، تقصیر رژیم است و مردم خشونت نمی‌کنند.»

به گفته این حقوق‌دان، یکی از راه‌هایی که می‌تواند به مردم برای سرنگونی رژیم کمک کند، محاکمه رژیم در دادگاه بین‌المللی است.

عبادی درباره اتحاد اپوزیسیون نیز گفت که اولین اختلاف بین مخالفان رژیم، اختلاف بین سلطنت‌طلبی و جمهوری‌خواهی و اختلاف دوم بین ناسیونالیست‌های افراطی و اقوامی است که می‌خواهند ایران به صورت فدراتیو اداره شود.

او تاکید کرد که الان باید همه با هم برای رفتن رژیم متحد شوند و اختلاف بین سلطنت و جمهوری باعث تثبیت رژیم نشود.

نازنین بنیادی: آتش انقلاب در ذهن مردم ایران روشن است

نازنین بنیادی، بازیگر و فعال حقوق بشر، در این نشست با اشاره به خیزش مردمی ایرانیان علیه جمهوری اسلامی گفت که آتش انقلاب هنوز در ذهن مردم ایران جریان دارد و زنان ایرانی به مبارزه ادامه می‌دهند.

بنیادی درباره وضعیت اپوزیسیون گفت که مبارزه برای حقوق بشر و دموکراسی را نباید در مقابل هم و در تضاد با یکدیگر قرار داد.

او تاکید کرد: «اصلاحات در ایران مرده و اکثریت مردم یک دموکراسی غیرمذهبی می‌خواهند.»

این فعال حقوق بشر در ادامه با بیان اینکه ایرانیان خارج باید صدای ایرانیان داخل را انعکاس دهند و سازماندهی ایجاد کنند، گفت: «جمهوری اسلامی تلاش کرده ایرانیان خارج را بد‌نام کند.»

مهرداد درویش‌پور: جمهوری اسلامی پرانتزی در تاریخ سرزمین ایران است که بسته خواهد شد

مهرداد درویش‌پور، فعال سیاسی، جامعه‌شناس و استاد دانشگاه، در صحبت‌های خود در نشست مجمع جایزه نوبل صلح گفت این خطر وجود دارد که مبارزه برای تغییر ایران در ایران اگر بر اساس ارزش‌های دموکراتیک صورت نگیرد به تجدید استبداد منجر شود.

درویش‌پور گفت جمهوری اسلامی پرانتزی در تاریخ سرزمین ایران است که بسته خواهد شد.

این جامعه‌شناس تاکید کرد باید بین خشونت دفاعی و خشونت پرخاشگر تفاوت قایل شد.

او در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت: «جنبش فمینیستی در غرب و حتی جامعه غرب باید در برابر زنان ایران که نخستین انقلاب فمینیستی جهان را سازمان دادند، سر تعظیم فرود بیاورند.»

سخنرانی الهه توکلیان و شیما بابایی

الهه توکلیان، از معترضان آسیب‌دیده چشم در خیزش ژینا مهسا امینی و شیما بابایی، فعال حقوق بشر، در نشست مجمع جایزه نوبل صلح سخنرانی کردند.

الهه توکلیان در بخشی از صبحت‌هایش گفت که چشم صدها نفر در سرکوب مردم به دست جمهوری اسلامی برای همیشه خاموش شد.

او اضافه کرد که پس از مجروح شدن اجازه ادامه تحصیل نیافته و از شغل خود نیز اخراج شده است.

توکلیان نام تعدادی از زندانیان سیاسی را ذکر کرد و خطاب به حاضران گفت: «تصور کنید در کشورتان ده‌ها هنرمند، ورزشکار، معلم و گروه‌های دیگر بازداشت شوند و بگویند که همه این‌ها گناهکار هستند. آیا باور می‌کنید؟»

شیما بابایی نیز در این نشست با اشاره به تجربیات بازداشت خود به دلیل اعتراض به حجاب اجباری گفت که ابراهیم بابایی، پدرش، قربانی ناپدیدسازی قهری شده است.

بابایی اضافه کرد هیچ یک از جناح‌های حکومت تفاوت فاحشی در وضعیت ایجاد نکردند.

او دلیل این وضعیت را «ماهیت حکومت» دانست که «ضد حقوق بشر و ضد حقوق زنان» است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر
جهان‌نما
جهان‌نما
خبر

شنیداری

پادکست‌ها