آرمان رجب‌پور میاندوآب به حمله تروریستی متهم و به سلول انفرادی فرستاده شد

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۹/۱۶

آرمان رجب‌پور میاندوآب، فرانسوی ایرانی-تباری که پس از حمله مرگبار با سلاح سرد به مردم در پاریس دستگیر شد، رسما به اقدام به حمله تروریستی متهم و به سلول انفرادی فرستاده شده.

کلمنتین پروس، وکیل او، چهارشنبه به خبرنگاران گفت به دستور قاضی او به عنوان بخشی از بازداشت پیش از محاکمه، در سلول انفرادی نگهداری می‌شود.

پیش‌تر، دفتر دادستانی ضدتروریسم فرانسه از تحقیقات رسمی درباره رجب‌پور میاندوآب با اتهام‌های «قتل» و «تلاش برای قتل در ارتباط با یک سازمان تروریستی» خبر داده بود.

ژان فرانسوا ریکار، دادستان ضدتروریسم، گفت این فرد ۲۵ ساله که در حمله شامگاه شنبه یک گردشگر آلمانی را در نزدیکی برج ایفل ک‍شت و دو نفر را زخمی کرد، با داعش بیعت کرده.

وی با چاقو و با فریاد «الله اکبر» به رهگذران حمله کرد و به دلیل قتل یک جوان ۲۳ ساله آلمانی- فیلیپینی با دو ضربه چکش و چهار ضربه چاقو، و زخمی کردن دو نفر دیگر دستگیر شد.

یک منبع نزدیک به تحقیقات پلیس به خبرگزاری فرانسه گفت رجب‌پور میاندوآبدر هنگام بازجویی «بسیار خونسردانه» برخورد کرده و به بازرسان گفته «در واکنش به آزار و اذیت مسلمانان در سرتاسر جهان» به این اقدام دست زده.

به گفته این منبع، او گفته برج ایفل را انتخاب کرده زیرا «نمی‌توانسته تحمل کند رنگ پرچم اسرائیل روی آن نقش بندد». پرچم اسرائیل به نشانه همبستگی فرانسه با قربانیان حمله شبه‌نظامیان حماس به رنگ پرچم این کشور درآمده بود.

وی افزود زنی، که فرد مهاجم شب پیش از حمله ملاقات کرده و سپس دستگیر شده بود، هم فعلا بدون اتهام آزاد شده.

منبعی دیگر گفت این زن ٢٧ ساله وابسته به «حوزه جهادی» بوده و اخیرا از رجب‌پور میاندوآب پیشنهاد ازدواج دریافت کرده.

به گفته دادستان‌ها، رجب‌پور میاندوآب، که خانواده‌اش مذهبی نیستند، در ١٨ سالگی به اسلام گروید و شروع کرد به مصرف گسترده تبلیغات داعش.

گفته می‌شود مادر رجب‌پور میاندوآب در ماه اکتبر نگرانی‌هایی درباره گرایش‌های فرزندش گزارش کرده بود، اما در آن زمان مدارک کافی برای اقدام قانونی علیه وی وجود نداشت.

به گفته فرانسوا ریکار، در حساب کاربری رجب‌پور میاندوآب که در همان ماه در رسانه اجتماعی ایکس باز شده، «پست‌های زیادی درباره حماس، غزه یا به طور کلی‌تر فلسطین» وجود داشته.

او در حساب کاربری‌اش ویدیویی نیز به زبان عربی منتشر کرده و وانمود می‌کند از نیروهای داعش در افغانستان است.

مقام‌های فرانسوی اعلام کرده‌اند رجب‌پور میاندوآب با عاملان حمله‌های مشابه گذشته در ارتباط بوده، از جمله با یک مرد تبعه چچن که ساموئل پتی، یک معلم مدرسه‌، را در حومه پاریس را سر برید.

حمله وی منجر به واکنش بالاترین مقام‌های فرانسه از جمله امانوئل مکرون، رییس‌جمهور، و الیزابت بورن، نخست‌وزیر، شد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
حرف آخر با پوریا زراعتی
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها