در حمله مهاجمی با چاقو و فریاد الله‌اکبر در پاریس، یک تن کشته و دو تن زخمی شدند

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۹/۱۲

یک فرد مهاجم در نزدیکی برج ایفل پاریس با چاقو و با فریاد «الله اکبر» به رهگذران حمله کرد و در این حمله یک نفر کشته و دو نفر دیگر زخمی شدند. فرد مهاجم پس از بازداشت به پلیس گفته که از وضعیت مردم غزه برآشفته است.

روزنامه پاریزین گزارش داد فرد مهاجم متولد فرانسه و ایرانی‌تبار بود.

فرد مهاجم شنبه ۱۱ آذر حدود ساعت ۱۹ به وقت محلی ابتدا با چاقو به دو گردشگر حمله کرد و یکی را کشت. پس از تعقیب پلیس، مهاجم با چکش به دو نفر دیگر حمله کرد، اما در نهایت بازداشت شد. فردی که با چاقو کشته شد شهروند آلمان بود.

ژرارد دارمنن، وزیر کشور فرانسه، گفت فرد مهاجم که ۲۶ ساله است،در سال ۲۰۱۶ به جرم طراحی یک حمله دیگر، چهار سال زندانی بود و در سال ۲۰۲۰ آزاد شد. او سابقه اسلام‌گرایی افراطی و اختلالات روانی داشته و در فهرست تحت نظر سرویس امنیتی فرانسه بوده است.

دارمنن گفت فرد مهاجم به پلیس گفته از اینکه «این همه مسلمان در افغانستان و فلسطین کشته می‌شوند و همچنین درباره وضعیت غزه» برآشفته است.

امانوئل مکرون کشته شدن یک شهروند آلمانی در حمله در مرکز پاریس را به خانواده او تسلیت گفت و با آسیب‌دیدگان این حمله ابراز همدردی کرد. او تاکید کرد دفتر دادستانی ضدتروریسم در حال تحقیق و تفحص درباره این حمله است تا عدالت در این مورد به اجرا درآید.

الیزابت بورن، نخست‌وزیر فرانسه، نیز در واکنش به این حمله در ایکس نوشت: «هرگز تسلیم تروریسم نخواهیم شد.»

حمله روز شنبه در پایتخت فرانسه کمتر از هشت ماه پیش از برگزاری‌های بازی‌های المپیک برگزار می‌شود. انتظار می‌رود در جشن افتتاحیه این بازی‌ها در کنار رودخانه سن، بیش از ۶۰۰ هزار تماشاچی حضور داشته باشند.

این حمله همچنین در حالی صورت گرفت که از ماه گذشته درپی حمله به یک معلم در شمال فرانسه و کشته شدن او، فرانسه در بالاترین وضعیت هشدار تروریسم قرار دارد.

فرانسه در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ شاهد حمله‌های تروریستی بزرگی بود و در سال‌های بعد نیز مجموعه‌ای از حمله‌های با چاقو و تیراندازی در ابعاد کوچک‌تر نیز در این کشور اتفاق افتاده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

اقتصاد و بازار
خبر
جهان‌نما
خبر

شنیداری

پادکست‌ها