محسنی اژه‌ای در پاسخ به اظهارات پدر روح‌الله عجمیان: هیچ مداخله‌ای در پرونده نشد

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۹/۱۶

غلامحسین محسنی اژ‌ه‌ای، رییس قوه قضاییه، با رد ادعاهای پدر روح‌الله عجمیان گفت در پرونده این بسیجی کشته شده هیچ مداخله‌ای نشده و نامه‌ای از طرف علی‌اکبر ولایتی به قوه قضاییه نرسیده است.

میزرا ولی عجمیان، ۱۲ آبان ماه در یک برنامه صداوسیما خواستار اعدام معترضان بیشتر به‌خاطر کشته‌ شدن پسر بسیجی‌اش شده بود.

محسنی‌اژه‌ای روز ۱۶ آذر در دانشگاه محقق داماد گفت: «از زبان پدر عجمیان و در برخی رسانه‌ها چنین اعلام شد که نامه‌ای از ناحیه علی‌اکبر ولایتی (مشاور رهبر جمهوری اسلامی) در خصوص پرونده مزبور به من واصل شده است. پس از بررسی دقیق متوجه شدیم اصلا چنین نامه‌ای به قوه قضاییه واصل نشده است.»

او اضافه کرد موضوع را از رییس کل دادگستری استان البرز و حتی قاضی پرونده جویا شده و از آن‌ها پرسیده است که آیا نامه‌ای درباره این پرونده دریافت کرده‌اند که آنان نیز این موضوع را رد کرده‌اند.

رییس قوه قضاییه خطاب به خانواده عجمیان گفت: «وقتی اصلا نامه‌ای به دست ما مقامات و مسوولان قضایی نرسیده، پس چگونه گفته می‌شود در پرونده عجمیان اعمال نفوذ شده است؟ در این قضیه، یک عده‌ای از علی‌اکبر ولایتی تقاضایی کردند اما او کوچک‌ترین دخالتی در این پرونده نداشت.»

اژه‌ای با بیان اینکه ادعا ندارد در هیچ بخش و مرجع قضایی‌ای هیچ‌گونه اعمال نفوذی نمی‌شود، گفت: «در مقابل این گونه مقولات قاطعانه می‌ایستم.»

پس از مراسم چهلم حدیث نجفی و پارسا رضادوست، از کشته‌شدگان خیزش انقلابی ایرانیان علیه جمهوری اسلامی، ۱۶ نفر به اتهام کشتن یک نیروی بسیجی به نام روح‌الله عجمیان بازداشت شدند.

از میان آن‌ها، روز ۱۷ دی سال گذشته محمدمهدی کرمی و محمد حسینی اعدام و شهریور امسال حکم سنگین حبس و نفی بلد هشت نفر دیگر قطعی شد.

طولانی‌ترین مدت حبس در این پرونده برای حمید قره‌حسنلو صادر شده است که دادگاه بدوی او را به اعدام محکوم کرده بود.

با وجود این احکام، میرزا ولی عجمیان، پدر روح‌الله عجمیان، به تازگی در یک برنامه‌ زنده‌ تلویزیونی از شبکه اول صداوسیمای جمهوری اسلامی مدعی شد عدالت در حق فرزند او اجرا نشده است.

به معترضان هم در تلویزیون «فرصت درد دل» بدهید

محسن بیات، وکیل خانواده قره‌حسنلو روز ۱۳ آبان در مصاحبه با دیده‌بان ایران، اجازه طرح شدن چنین مدعایی در صداوسیما را «شگفت‌آور» خواند و گفت در پرونده هیچ‌گونه دلیلی مبنی بر دخالت حمید قره‌حسنلو و همسرش در خصوص قتل و حتی ضرب و جرح وجود نداشته است.

به گفته او، برخلاف رویه مرسوم در کلیه برنامه‌های تلویزیونی که مقابل هر گونه ادعای مطرح از سوی هر شخص علیه دیگری، به طرف مقابل اجازه پاسخگویی داده می‌شود، چنین مطلبی اجازه طرح پیدا می‌کند.

بیات گفت: «آیا طرح هر گونه شبهه و مساله در پرونده، ولو در حوزه مسایل علمی و حقوقی از سوی طرف مقابل و وکلای آنان نیز با چنین سعه صدری از سوی حاکمیت و مسوولان حقوقی مواجه می‌شود؟ یا فقط برخی چنین امتیازی دارند؟»

این وکیل دادگستری در ادامه از درخواست خانواده قره‌حسنلو برای دفاع از او در صداوسیما خبر داد.

در واکنشی دیگر، روزنامه هم‌میهن در گزارشی با عنوان «عجایب پرونده عجمیان» نوشت صداوسیما باید «حق دسترسی به تریبون این رسانه» را به همه معترضان بدهد تا آن‌ها نیز مانند پدر عجمیان بتوانند درد دل خود را بیان کنند.

هم‌میهن تاکید کرد با توجه به احکام صادر شده در پرونده کرج و سخنان میرزا ولی عجمیان، این‌گونه برداشت می‌شود که شاید او انتظار اعدام‌های بیشتری داشته است در حالی‌ که «تکلیف دستگاه قضایی نه انتقام‌جویی که برقراری عدالت است».

این روزنامه با اشاره به تداوم حواشی خیزش انقلابی یادآور شد هنوز خانواده کشته‌شدگان یا بسیاری از معترضانی که به دلیل اصابت گلوله ساچمه‌ای بینایی خود را از دست داده و چشمانشان تخلیه شده است، «مطالبه‌گر» هستند.

هم‌میهن اظهار امیدواری کرد دستگاه قضایی برای رسیدگی به تظلمات این افراد هم وارد عمل شده و با عاملان این آسیب‌ها چنان برخورد کند که والدین آنان نیز مانند میرزا ولی‌ عجمیان بگویند «سیستم قضایی کشور همه تلاش خود را برای فرزند من کرد».

ادعای بی‌اساس درباره نفوذ ولایتی و روایتی از جانبداری دادگاه به نفع عجمیان

پدر روح‌الله عجمیان در برنامه تلویزیونی مورد اشاره، گفت که علی‌اکبر ولایتی، از مقام‌های عالی‌رتبه جمهوری اسلامی و نزدیک به علی خامنه‌ای با توصیه به قوه قضاییه مانع به دار آویخته شدن متهمان دیگر شده است.

میزرا ولی عجمیان ضمن بیان این موضوع، در اعتراض، استودیوی تلویزیونی محل مصاحبه را ترک کرد.

رسانه‌های ایران نوشتند منظور پدر روح‌الله عجمیان از دخالت‌های ولایتی، در مورد احکام صادر شده برای حمید قره‌حسنلو و همسرش فرزانه قره‌حسنلو است.

سال گذشته و در جریان رسیدگی به این پرونده، شایعاتی مبنی بر این مطرح شد که ولایتی با توجه به اینکه خودش هم پزشک است، سبب شده حکم اعدام حمید قره‌حسنلو بشکند و او در نهایت به ۱۵ سال و همسرش به پنج سال حبس و نفی بلد محکوم شوند.

محسن بیات در این زمینه به دیده‌بان ایران گفت: «دکتر ولایتی هیچ‌گونه دخالتی در این پرونده نداشته و ندارد.»

او «سوءتفاهم» پیش آمده برای پدر روح‌الله عجمیان را «بی‌اساس» خواند و اشاره کرد که رییس کل دادگستری استان البرز هم این ادعا را رد کرده است.

بابک پاک‌نیا، وکیل حسین محمدی، از متهمان پرونده عجمیان هم درباره ادعای اعمال نفوذ ولایتی به روزنامه هم‌میهن گفت اگر قرار به دخالت بود که نباید به قره‌حسنلو چنین حکم سنگینی داده می‌شد.

به گفته او، اگر فرض صحبت خانواده یا دوستان قره‌حسنلو با ولایتی درباره پرونده صحت داشته باشد، به منزله «دخالت در فرایند دادرسی» است؛ موضوعی که در «موارد بسیاری» به نفع طرف دیگر یعنی خانواده عجمیان رخ داده است.

پاک‌نیا تشریح کرد: «دادگاه مرجعی بی‌طرف است اما نحوه برخورد با آن‌ها و ما و احترامی که به آنان گذاشته بود با نوع برخورد با ما، بسیار متفاوت بود. بنابراین آیا صحیح است که ما هم مصاحبه کنیم و بگوییم که روند غیرعادی وجود داشت و در جریان دادرسی اعمال نفوذ شده و دادگاه بی‌طرف نبود؟»

اقدام غیرقانونی خانواده عجمیان در فرجام‌خواهی پرونده‌ای که به آنان مربوط نیست

بابک پاک‌نیا که علاوه بر حسین محمدی، وکالت یکی از متهمان پرونده شهرک اکباتان و مرگ آرمان علی‌وردی را نیز بر عهده دارد تاکید کرد در رابطه با روح‌الله عجمیان دو پرونده تشکیل شده است: یکی درباره «قتل» و دیگری درباره «محاربه».

به گفته او، میرزا ولی‌ عجمیان در پرونده محاربه که به محمدی و افرادی مانند حمید قره‌حسنلو مرتبط می‌شود دارای «سِمت و حق» نیست.

با این‌ حال خانواده عجمیان درباره نقض اعدام قره‌حسنلو، محمدی و یکی دیگر از متهمان «فرجام‌خواهی» کرده‌اند در حالی‌ که به گفته پاک‌نیا، آن‌ها چنین حقی نداشته‌‌اند و اگر مقرر بود اعتراضی صورت بگیرد، باید از سوی دادستان اتفاق می‌افتاد.

این وکیل دادگستری تاکید کرد در این پرونده، خانواده عجمیان «شاکی محسوب نمی‌شوند» چون موضوع نه قتل که محاربه و شاکی‌اش دادستان است.

توهین و فحاشی خانواده عجمیان به وکیل‌ها و متهمان در دادگاه

به گفته پاک‌نیا، در جلسه رسیدگی مجدد به پرونده متهمان، خانواده عجمیان به وکیل‌ها و متهمان «توهین» کردند و به وکیلان گفتند که چرا از این افراد دفاع می‌کنند؟

او در ادامه گفت: «با وجود اینکه ما نهایت احترام را به آن‌ها گذاشتیم، این خانواده برخورد بدی داشتند.»

این وکیل دادگستری همچنین گفت خواهر روح‌الله عجمیان درباره وکلا «الفاظ توهین‌آمیزی» به کار می‌برد: «به آن‌ها گفتم بنا به سخنان آقای [روح‌الله] خمینی اگر اولیای دم به گوش یک قاتل پیش از قصاص او سیلی بزنند، ‌قاتل هم باید یک سیلی به گوش اولیای دم بزند و آن سیلی را قصاص کند. این توهین‌های شما نیز مشمول همین سخن است.»

ایرادات متعدد در پرونده متهمان

پاک‌نیا با اشاره به نقض حکم اعدام دادگاه بدوی درباره حسین محمدی، رضا آریا و حمید قره‌حسنلو از سوی دیوان عالی کشور، به ایرادهای متعدد پرونده موکلش اشاره کرد.

حکم اعدام این سه تن علاوه بر محمد حسینی و محمدمهدی کرمی از سوی قاضی موسی آصف‌الحسینی صادر شد.

پاک‌نیا گفت به آصف‌الحسینی یادآور شده است ماده ۳۹۶ قانون آیین دادرسی کیفری درباره این متهمان رعایت نشده.

این ماده می‌گوید باید ادله و اتهام به صورت دقیق تفهیم شود.

او تشریح کرد: «به قاضی گفتم وقتی می‌توانیم دفاع کنیم که ادله را تک تک تفهیم کنید و اگر فیلم و عکسی هست که نشان‌دهنده نقش موکلمان است آن را نشان دهید.»

این وکیل دادگستری با اشاره به واکنش آصف‌الحسینی به این ایرادات گفت زمان اعلام تنفس در جلسه رسیدگی، موکلم را صدا زدند و به او گفتند باید من را عزل کند اما حسین محمدی این موضوع را قبول نکرد.

فردای آن روز هم خانواده محمدی با پاک‌نیا تماس گرفتند و گفتند به حسین در زندان برگه‌ای داده و گفته‌اند که «وکیل‌ات را عزل کن».

پاک‌نیا بدون اشاره به جزییات بیشتر گفت: «با توجه به صحبت‌هایی که با موکلم در زندان شده بود، به او توصیه کردم من را عزل کند.»

در نهایت حکم اعدام محمدی به ۱۰ سال حبس در نفی بلد تقلیل داده شد که به گفته این وکیل دادگستری، همان هم «ایرادات فاحش» داشت و صحیح نبود.

او یادآور شد: «در دادگاه به قاضی گفتم اگر دیوان عالی کشور با دقت پرونده را نمی‌خواند و ایرادات را نمی‌دید الان موکل من هم اعدام شده بود و زیر خاک بود.»

حاشیه‌های مرتبط با پرونده کرج و سخنان پدر روح‌الله عجمیان در حالی‌ مطرح است که علاوه بر متهمان این پرونده، خانواده‌های آنان نیز هدف آزار و زیر فشار عوامل جمهوری اسلامی قرار دارند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر
جهان‌نما
در کارگه هنرمندی - فصل دوم
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها