احکام سنگین برای متهمان پرونده روح‌الله عجمیان به‌جای اعدام؛ از ۱۵ و ۱۰ سال حبس تا تبعید

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۱/۲۹

احکام ۱۴ متهم پرونده کشته شدن روح‌الله عجمیان در کرج صادر و پنج تن از آنان به زندان‌های طولانی‌مدت ۱۵ و ۱۰ ساله محکوم شدند. دادگستری استان البرز مدعی شد اتهاماتی که منتهی به صدور حکم شده نه «قتل عمد» بلکه حسب مورد «افساد فی‌ الارض» و «محاربه» بوده است.

حسین فاضلی هریکندی، رییس کل دادگستری استان البرز در گفت‌وگو با خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضاییه، در رابطه با جزییات اتهامات ادعایی متهمان این پرونده گفت: «دادگاه ۱۶ متهم پرونده "شهادت شهید عجمیان" در شعبه اول دادگاه انقلاب کرج برگزار و حکم صادر شد که دیوان عالی کشور احکام اعدام دو نفر از متهمان به نام‌های محمد حسینی و محمدمهدی کرمی را تایید و نسبت به بقیه متهمان پرونده را جهت رسیدگی و صدور حکم مجدد به همان شعبه اعاده کرد.»

پیش از این کمیته پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان خیزش مردمی علیه جمهوری اسلامی با انتشار رای دادگاه درباره کشته شدن این بسیجی، تاکید کرد که احکام حبس سنگین برای متهمان، جایگزین اعدام شده است.

حمید قره‌حسنلو که پیش از این به اعدام محکوم شده بود در این دادگاه بیشترین مدت حبس را گرفته و به ۱۵ سال زندان و «نفی بلد» محکوم شده است. او باید دوره حبس خود را در زندان شهر یزد سپری کند.

بر اساس رای صادره، رضا آریا، حسین محمدی، مهدی محمدی و آرین فرزام‌نیا نیز هر کدام به ۱۰ سال حبس محکوم شده‌اند.

محمدامین اخلاقی ساوجبلاغی، امین مهدی شکراللهی و فرزانه قره‌حسنلو نیز هر کدام به حبس‌های پنج ساله محکوم شده‌اند.

فرزانه قره‌حسنلو همچون همسرش حمید قره‌حسنلو علاوه بر زندان به «تبعید» هم محکوم شده و بر اساس حکم دادگاه باید دوران حبس خود را در زندان مشهد سپری کند.

از سوی دیگر شایان چارانی، امیرمحمد جعفری و علی معظمی گودرزی در این دادگاه هر کدام به سه سال حبس محکوم شدند.

پیشتر محمدمهدی کرمی و محمد حسینی، دو معترض بازداشت شده دیگر این پرونده حکم اعدام گرفته و پس از تایید این حکم در دیوان عالی کشور در ۱۷ دی ماه اعدام شدند.

علاوه بر کرمی و حسینی، در این پرونده رضا آریا، حمید قره‌حسنلو و حسین محمدی نیز حکم بدوی اعدام دریافت کرده بودند که صدور اعدام برای قره‌حسنلو، پزشک متخصص، در این پرونده با واکنش گسترده بین‌المللی مواجه شد.

او که اکنون به طولانی‌ترین زمان حبس محکوم شده، چندی پیش به‌دلیل وخامت وضعیت جسمی و شکنجه‌هایی که با هدف اعتراف اجباری در دوران بازجویی و بازداشت متحمل شد، در بیمارستانی در کرج بستری بود.

در ادامه اعتراضات گسترده به احکام صادر شده از سوی دادگاه بدوی، دیوان عالی کشور حکم این معترضان را به دلیل «وجود نقص در رسیدگی» نقض کرد و پرونده را به منظور «رسیدگی مجدد و تکمیل تحقیقات و صدور رای مجدد» به همان شعبه‌ دادگاه فرستاد.

در آخرین دادگاه متهمان در اواسط اسفند سال گذشته اما با این که احکام بدوی اعدام شکست، متهمان با حبس‌های طولانی‌مدت مواجه شدند.

رییس کل دادگستری استان البرز مدعی شد اتهام متهمان که تاکنون به آن رسیدگی و منتهی به صدور حکم شده نه «قتل عمد» بلکه حسب مورد «افساد فی الارض» و «محاربه» بوده و متهمانی که «حسب تشخیص دادگاه عمل آن‌ها با این عنوان مطابقت نداشت» با تطبیق عمل با عنوان محاربه به مجازات «نفی بلد» یا همان تبعید محکوم شدند.

این ادعا در حالی‌ است که پیش از این افشای یک فایل صوتی از جلسه‌‌ای به ریاست غلامعلی حداد عادل نشان می‌داد علی خامنه‌ای به‌دنبال اعدام متهمان به بهانه «قصاص» به جای محاربه است.

از ۱۶ نفری که به اتهام نقش داشتن در کشته شدن روح‌الله عجمیان، بسیجی کشته‌شده در کمالشهر کرج در جریان اعتراضات در مراسم چهلم حدیث نجفی بازداشت شدند، دست‌کم سه تن از آنان که قبلا حکم ۲۵ سال حبس گرفته بودند، طی روزهای اخیر از زندان آزاد شدند.

به گفته کمیته پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان، جواد زرگران، رضا شاکر زواردهی و بهراد علی‌کناری سه متهمی هستند که از زندان آزاد شده‌اند.

همه این ۱۶ نفر به اتهامات «افساد فی‌ الارض»، «حمله به نیروی مقاومت بسیج»، «اجتماع و تبانی علیه نظام» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام»، به احکام اعدام و ۲۵ سال زندان محکوم شده‌ بودند.

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
۲۴
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید