جمهوری اسلامی صبح سه شنبه ۱۳دی ماه، مهر تایید بر حکم اعدام یک ورزشکار دیگر زد؛ محمدمهدی کرمی، کاراته‌کای ۲۲ ساله که سابقه قهرمانی دارد و یکی از متهمان در پرونده مرگ روح‌الله عجمیان، بسیجی ۲۷ ساله‌ای است که در مراسم چهلم حدیث نجفی در کمالشهر کرج کشته شد.

حکم اعدام سید محمد حسینی، کارگر ۳۹ ساله مرغداری که به گزارش گاردین مراقبت از برادر دارای اعتیادش را هم به عهده دارد، تایید شده است. بر اساس این گزارش، او از اختلال روانی رنج می‌برد و «روزی ۷،۸ قرص برای اضطراب» مصرف می‌کند.

علی شریف‌زاده، وکیل محمد حسینی، روز ۲۷ آذر، پس از دیدار با موکلش در زندان کرج در توییترش با اشاره به شکنجه شدن او نوشت: «روایتش همه اشک بود از شکنجه، ضرب و شتم با چشم و دست و پای بسته تا لگد به سر و بیهوشی، از میله آهنی به کف پا و شوکر در قسمت‌های مختلف بدن.»

او تاکید کرده بود اقرارهای حسینی تحت شکنجه بوده و وجاهت قانونی ندارد.

شریف زاده روز سه‌شنبه در پی تایید حکم اعدام موکلش اعلام کرد نسبت به این حکم اعاده دادرسی کیفری را ثبت کرده و «به استناد تبصره ماده ۴۷۸ قانون آیین دادرسی کیفری، اجرای حکم متوقف می‌شود».

محمدحسین آقاسی، وکیل تعیینی خانواده کرمی هم در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین، با اشاره به تایید حکم اعدام صادرشده گفت: «قاضی از تنظیم حکم وکالت بنده با موکلم خودداری کرده است.»

بر اساس گزارش‌های رسیده، خانواده‌ها در این پرونده برای سکوت کردن و مصاحبه نکردن با رسانه‌ها به شدت تحت فشارند و گوشی‌های تلفنشان کنترل می‌شود.

دیوان عالی کشور همچنین روز سه‌شنبه اعلام کرد حکم اعدام حمید قره حسنلو پزشک ۵۳ ساله، حسین محمدی بازیگر تئاتر ۲۶ ساله و رضا آریا، اپراتور ۴۳ ساله برق مترو در این پرونده به دلیل وجود نقص در رسیدگی، نقض شده و پرونده برای رسیدگی مجدد و تکمیل تحقیقات و صدور رای به دادگاه صادر کننده حکم، فرستاده شده است.

روایت بازداشت و آزار رضا آریا، پدری ۴۳ ساله که از دو فرزندش جدا شده

ایران اینترنشنال با منابعی آگاه به وضعیت رضا آریا، یکی از محکومان این پرونده به شرط محفوظ ماندن نامشان صحبت کرده است.

بر اساس این اطلاعات، رضا آریا روز ۱۲آبان و همزمان با چهلم حدیث نجفی برای دیدن اقوامش به سمت کمالشهر کرج می‌رود.

او در ورودی کمالشهر به ترافیک سنگینی برخورد می‌کند و از روی کنجکاوی از ماشین پیاده می‌شود تا ببیند چه اتفاقی افتاده که متوجه تجمع جمعیت می‌شود. احتمال داده می‌شود در این مدت از او فیلمبرداری کرده باشند.

به گفته منابع آگاه، ماموران امنیتی دو هفته بعد رضا آریا را در محل کارش بازداشت می‌کنند. او شب اول به خانواده‌اش زنگ می‌زند و خبر می‌دهد که بازداشت شده است. با این حال مقام‌ها تا یک هفته به خانواده‌اش پاسخگو نبودند.

خانواده آریا حدود دو هفته بعد با انتشار خبر بازداشت او در رسانه‌های حکومتی، متوجه می‌شوند او جزو ۱۵ متهم پرونده روح‌الله عجمیان و متهم‌ به افساد فی‌الارض شده است.

طبق روایت این منابع آگاه، رضا آریا دو هفته در انفرادی بوده و شکنجه شده و در تصاویری که از اعترافات اجباری او پخش شده صورتش از شدت شکنجه ورم دارد.

اطلاعات رسیده به ایران اینترنشنال حاکی است اواسط آذر حکم اعدام در زندان به این متهم ۴۳ ساله اعلام می‌شود و از آنجا که در آن زمان به وکیل انتخابی‌اش اجازه ورود به پرونده را نداده بودند، خودش به حکم اعتراض می‌زند.

رضا یک دختر ۸ ساله و یک پسر ۱۷ ساله دارد که به گفته منابع آگاه، از زمان بازداشت او آسیب روحی شدیدی دیدند و پسر نوجوانش از ترس آزار ماموران حکومت حتی جرات بیرون رفتن از خانه را ندارد. پدر و مادرش هم پیر و سالخورده‌اند و بسیار نگران حال او.

یکی از این منابع در توصیف آریا به ایران اینترنشنال گفت: «رضا تا حالا از جلوی کلانتری هم رد نشده و آدم بی‌حاشیه‌ و‌ پدر و همسر خیلی خوبی است. سرش به کار و زندگی شخصی خود است و خودش و همه خانواده‌اش اهل موسیقی‌اند.»

حسین محمدی، بازیگر تئاتری که پایش به پرونده عجمیان کشانده شد

در بیش از سه ماه گذشته و طی خیزش ایرانیان علیه جمهوری اسلامی، پای بازیگران سینما و تئاتر ایران هم به زندان باز شده و حالا یکی از آنها، حسین محمدی به اعدام محکوم شده است.

در جلسه سوم دادگاه ۱۵ متهم بازداشتی در پرونده عجمیان نام حسین محمدی به عنوان متهم به میان آمد. بر اساس گزارش‌های رسانه‌ای، نام این بازیگر ۲۶ ساله ناگهان و بدون ارائه توضیح رسمی به جمع متهمان پرونده اضافه شده است.

یک منبع آگاه به وضعیت حسین محمدی به ایران اینترنشنال گفت او روز ۱۴ آبان در خانه پدر و مادرش در مشکین‌دشت کرج بازداشت شده است. دوستان او به رغم فشار و تهدید شدیدی که علیه خانواده محمدی وجود داشت کمی بعد از آگاهی از حکم اعدام او این خبر را رسانه‌ای کردند.

این منبع که مایل به افشای نامش نیست، در توصیف شخصیت حسین گفت: «حسین جوانی پرانرژی است که همیشه اجتماعی بوده و دوستان زیادی دارد. او همیشه لبخند به لب دارد و گرم و صمیمی است. دوستانش وقتی از اتهامات حسین آگاه شدند تعجب کردند چون هیچ کدام حتی یک درصد احتمال اینکه حسین خشونت به خرج داده باشد را نمی‌دهند.»

به گفته این منبع، حسین محمدی در یک دفتر خدمات پستی به شکل نیمه‌وقت مشغول به کار بوده اما تئاتر را مثل یک حرفه سال‌ها دنبال کرده است و علایق اصلی‌اش بازیگری، موسیقی و کتاب خواندن است.

واکنش‌ها به تایید حکم اعدام محمدمهدی کرمی و محمد حسینی

خبر تایید حکم اعدام محمدمهدی کرمی و محمد حسینی با واکنش‌های بین‌المللی همراه بوده است.

اردلان شکرآبی، نماینده پارلمان سوئد و کفیل سیاسی کرمی در توییتی نوشت: «من حکم اعدام محمد مهدی‌کرمی٫محمد حسینی و دیگر بازداشت‌شدگان اعتراضات را محکوم می‌کنم. حکومت جمهوری اسلامی مسئول اعمال خود و نقض شدید حقوق اساسی شهروندان ایران است. مسئولان و مجریان این رفتار مسئولیت حقوقی خود را فراموش نکنند. جهان آزاد دادخواهی کیفری این اعمال را پیگیری خواهد‌ کرد.»

هلگه لیمبورگ، نماینده پارلمان آلمان و دیگر کفیل سیاسی او هم با خطاب قرار دادن مقام‌های جمهوری اسلامی، خواستار توقف حکم اعدام او شد.

با گذشت ۱۱۰ روز از خیزش انقلابی ایرانیان، بر اساس گزارش سازمان‌های حقوق بشری حدود ۲۰ هزار معترض بازداشت شده‌اند و دست‌کم ۱۰۰ نفر از آنان در خطر صدور یا اجرای احکام اعدام قرار دارند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
چشم‌انداز با مهدی مهدوی‌آزاد
خبرها
خبر ورزشی

شنیداری

پادکست‌ها