نیویورک‌تایمز: اسرائیل از بیش از یک سال پیش از طرح حمله حماس خبر داشت

جمعه ۱۴۰۲/۰۹/۱۰

روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز گزارش داد مقام‌های اسرائیلی از طرح حمله حماس به این کشور که در روز هفتم اکتبر (۱۵ مهر) عملی شد، از بیش از یک سال پیش اطلاع داشتند اما با این استدلال که غیرعملی است، آن را نادیده گرفتند.

نیویورک‌تایمز روز پنج‌شنبه ۹ آذر گزارش داد اسناد، ایمیل‌ها و مصاحبه‌ها نشان می‌دهند مقام‌های اسرائیلی از بیش از یک سال قبل، طرح حمله هفتم اکتبر حماس را به دست آورده بودند.

در سندی حدود ۴۰ صفحه‌ای که مقام‌های اسرائیلی آن را «دیوار اریحا» نامیده‌اند، تهاجمی ویرانگر، نقطه به نقطه و به طور دقیق ترسیم شده است که رخ دادن آن منجر به کشته شدن حدود هزار و ۴۰۰ نفر شد.

نیویورک‌تایمز نوشت در سند ترجمه شده‌ای که به وسیله این روزنامه بررسی شده است، تاریخی برای حمله تعیین نشده اما یک حمله روش‌مند توصیف شده که برای غلبه بر استحکامات اطراف نوار غزه، تصرف شهرهای اسرائیل و حمله به پایگاه‌های نظامی کلیدی از جمله مرکز فرماندهی یک لشکر، طراحی شده بوده.

نیویورک‌تایمز نوشت: «حماس این طرح را با دقت تکان‌دهنده‌ای دنبال کرد.»

بر اساس گزارش این روزنامه، در این سند، رگبار موشک در ابتدای حمله، پرتاب پهپادها برای از کار انداختن دوربین‌های امنیتی و استفاده از مسلسل‌های خودکار در امتداد مرز و افراد مسلح برای سرازیر شدن دسته‌جمعی با پاراگلایدرها، موتورسیکلت‌ها و نیروهای پیاده به داخل اسرائیل طراحی شده بوده که همه این موارد در حمله روز هفتم اکتبر اتفاق افتادند.

این طرح شامل جزییاتی در مورد مکان و اندازه نیروهای نظامی اسرائیل، مراکز ارتباطی و سایر اطلاعات حساس بوده است و همراه آن پرسش‌هایی در مورد این که حماس چگونه اطلاعات خود را جمع‌آوری کرده و آیا درز اطلاعاتی در داخل تشکیلات امنیتی اسرائیل وجود دارد یا نه، مطرح شده است.

نیویورک‌تایمز بر اساس اسناد و اظهارات مقام‌های اسرائیلی نوشت که این سند به طور گسترده در میان رهبران نظامی و اطلاعاتی اسرائیل پخش شده اما کارشناسان به این نتیجه رسیده‌اند که این طرح حمله در این مقیاس، فراتر از توانایی‌های حماس است.

مشخص نیست که آیا بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل یا دیگر رهبران ارشد سیاسی این کشور این سند را دیده‌اند یا نه.

پیش از این فایننشال تایمز بر اساس اظهارات منابعی مطلع، از توجه نکردن سرویس‌های اطلاعاتی اسرائیل به گزارشی خبر داده بود که هفته‌ها قبل از حمله شبه‌نظامیان حماس به اسرائیل، درباره آن دریافت کرده بود.

بر اساس گزارش این نشریه بریتانیایی، یک افسر ارشد اطلاعات نظامی اسرائیل این گزارش هشدارآمیز را که به طور جزیی و مفصل به ارائه توضیح پرداخته و حمله حماس را پیش‌بینی کرده بود، رد کرده و آن را «سناریویی خیالی» خوانده بود.

به گفته منابع آگاه فایننشال تایمز، این گزارش با استفاده از یک سیستم ارتباطی امن ارسال شده و حاوی هشدارهای خاصی بوده؛ از جمله اینکه: «حماس در حال آموزش نیروهایش برای منفجر کردن پست‌های مرزی در چندین نقطه، ورود به خاک اسرائیل و تصرف شهر کیبوتص است.»

شکست اسرائیل در جلوگیری از حمله هفت اکتبر حماس اکنون بزرگ‌ترین شکست اطلاعاتی این کشور از زمان حمله غافلگیرانه مصر و سوریه در سال ۱۹۷۳ دانسته می‌شود.

یک منبع آگاه به فایننشال تایمز گفته است سربازان رده پایین‌تر در مرز اسرائیل و غزه هشدار داده بودند تجزیه و تحلیل آن‌ها از چندین ویدیو نشان داده حماس در حال تمرین برای گروگان‌گیری است. آن‌ها احساس می‌کرده‌اند حمله‌ای قریب‌الوقوع در پیش است.

آسوشیتدپرس نیز ۲۱ مهر ماه در گزارشی با اشاره به ویدیویی که گروه حماس یک ماه قبل از حمله‌شان به اسرائیل و گذشتن از گنبد آهنین منتشر کرده بود، نوشت این گروه شبه‌نظامی تمرین‌های نظامی‌اش را در ملاء عام انجام می‌داده است.

ویدیوی منتشر شده از سوی حماس نمایان‌گر یک حمله شبیه‌سازی شده و تمرینی اعضای این گروه، با لباس‌های نظامی‌ است که ۱۲ سپتامبر سال جاری (۲۱ شهریور) در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد.

در این ویدیوی دو دقیقه‌ای جنگجویان حماس با استفاده از مواد منفجره، ماکت دروازه مرزی را منفجر و سپس به سمت شهرک‌های اسرائیلی‌نشین می‌روند که ساختمان‌هایش را در مقیاس واقعی ساخته بودند.

نیروهای حماس در این ویدیو پس از ورود به این شهرک، با سلاح‌های خودکارشان به سمت اهدافی کاغذی با تصویر انسانی شلیک می‌کنند.

بردلی بومن، افسر سابق ارتش آمریکا که اکنون یکی از مدیران ارشد بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها است به آسوشیتدپرس گفت هشدارها و نشانه‌های واضحی از این حمله وجود داشت که اسرائیل باید متوجهشان می‌شد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

یک روز زندگی با عینک دیجیتالی اپل
خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.