آمریکا: تمدید معافیت پرداخت بدهی عراق به ایران به منزله دسترسی تهران به پول نیست

شنبه ۱۴۰۲/۰۸/۲۷

آدرین واتسون،‌ سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید، هدف از تمدید معافیت عراق برای پرداخت بدهی‌ها به ایران را تضمین قطع نشدن ناگهانی دسترسی مردم عراق به برق و یا افزایش قیمت آن خواند.

واتسون روز جمعه با رد ادعای ارائه پول به ایران گفت این وجوه در خارج ایران و در حساب‌های محدود نگهداری می‌شوند.

روز چهارشنبه، دولت جو بایدن در اقدامی بحث برانگیز معافیت چهار ماهه جدیدی به عراق اعطا کرد که امکان آزاد شدن میلیاردها دلار از دارایی‌های مسدود شده ایران با تحریم‌های آمریکا را فراهم می‌کند.

بر اساس این معافیت بایدن در بحبوحه جنگ در غزه اجازه دسترسی به ۱۰ میلیارد دلار دیگر را به تهران می‌دهد.

خبرگزاری رویترز به نقل از مقام‌های آمریکایی گزارش داد واشینگتن معافیت ۱۲۰ روزه را برای پرداخت بدهی‌های عراق به ایران تمدید کرده است.

به گزارش رویترز، این مقام‌ها که خواسته‌اند هویتشان افشا نشود، گفته‌اند تهران می‌تواند از پول‌های آزادشده تنها برای «تراکنش‌های غیرتحریمی» مانند خرید مواد غذایی و محصولات کشاورزی استفاده کند.

واشینگتن‌ فری بیکن روز ۲۲ آبان گزارش داد آمریکا با تمدید معافیت بغداد از تحریم‌های جمهوری اسلامی، بار دیگر به عراق اجازه خواهد داد ۱۰ میلیارد دلار از اموال مسدود شده ایران را به حساب‌های این کشور در اروپا و عمان منتقل کند.

منتقدان دولت جو بایدن در واشینگتن با توجه به نقش جمهوری اسلامی در حمله حماس به اسرائیل، با دادن امکان دسترسی به منابع مالی به تهران به شدت مخالف هستند.

دولت بایدن در ابتدا از این سیاست ترامپ پیروی کرد اما در ماه ژوییه سال جاری میلادی به بغداد اجازه داد ۱۰ میلیارد دلار از پول‌های تهران را به حسابی خارج از عراق منتقل کند تا جمهوری اسلامی بتواند از آن «برای مصارف بشردوستانه» بهره گیرد.

رییس بانک مرکزی جمهوری اسلامی اواخر ماه اکتبر امسال برای مذاکره بر سر تسریع روند دسترسی تهران به این منابع با همتای عمانی خود دیدار کرد.

پیش از این توافق تهران و واشینگتن برای تبادل زندانیان خبرساز بود. مبادله پنج زندانی ایرانی در برابر پنج زندانی آمریکایی در شهریور ماه سال جاری انجام پذیرفت و همراه با آن، شش میلیارد دلار از پول‌های مسدود شده ایران در کره جنوبی به قطر منتقل شد.

این توافق‌ در حالی بود که هنوز مذاکرات احیای برجام به نتیجه نرسیده و عملا متوقف شده است.

دو روز پیش رویترز نوشت گزارش‌های محرمانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نشان می‌دهد ایران به اندازه کافی اورانیوم غنی‌شده تا خلوص ۶۰ درصد برای سه بمب اتمی دارد و هنوز هم در مورد مسایل کلیدی آژانس همکاری نمی‌کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
چند چند
۲۴
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.