ایرانیان در مهر ماه امسال بالاترین نرخ تورم حدود دو سال اخیر را تجربه کردند

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۸/۲۳

بر اساس برآوردهای بانک مرکزی، نرخ تورم در ایران در مهر ماه سال جاری به بالاترین میزان خود در ۲۲ ماه اخیر رسیده است. وب‌سایت اکو ایران، نرخ تورم سالانه مهر را ۵۴/۸ درصد اعلام کرد.

این محاسبه با استناد به جدول‌های بانک مرکزی انجام شده است که برای حساب کردن تاخیر بدهی، جریمه و مهریه به صورت دوره‌ای به محاکم قضایی و قوه قضاییه ارائه می‌شوند.

پیش‌تر مرکز آمار ایران، نرخ تورم متوسط مهر را ۴۵/۵ درصد اعلام کرده بود.

با این حساب نرخ اعلام شده از سوی بانک مرکزی ۹/۳ واحد درصد بالاتر از برآورد مرکز آمار ایران است.

بر اساس این اطلاعات، روند تورم در چهار ماه اخیر دوباره صعودی شده و نرخ تورم نقطه به نقطه در مهر حدود ۵۴/۳ درصد برآورد شده است.

بانک مرکزی نرخ تورم نقطه‌ به نقطه مهر ماه را ۵۴/۳ درصد گزارش کرده و مرکز آمار ایران نرخ تورم نقطه‌ به نقطه در این ماه را ۳۹/۲ درصد اعلام کرده است که اختلافی ۱۵/۱ واحد درصدی را نشان می‌دهند.

هم‌زمان خبرگزاری ایلنا در گزارشی از تشدید کاهش قدرت خرید مردم خبر داد و نوشت بخشی از کارگران در نیمه دوم ماه تنها با «یک تخم مرغ» زندگی می‌کنند.

ایلنا در این گزارش نوشت هزینه سبد معیشت خانوار در تهران دست‌کم ۲۵ میلیون تومان است و با درآمد ۹ میلیون تومانی فقط ۳۶ درصد از هزینه‌های حداقلی تامین می‌شود: «بنابراین بیشتر از نصف ماه، ته جیب کارگران خالیِ خالی‌ است.»

روزنامه همشهری نیز در گزارشی تاکید کرد یارانه پرداختی تاثیری در زندگی و هزینه‌های مردم ندارد و با افزایش سهم مسکن و خوراک، سایر هزینه‌ها از جمله بهداشت، تفریح، آموزش و پوشاک کاهش پیدا کرده است.

به نوشته این روزنامه، سهم مسکن و هزینه‌های خوراک در تهران بسیار بیشتر از سایر نقاط کشور است و ۷۳ درصد از کل درآمد پایتخت‌نشینان صرف تامین خوراک و مسکن می‌شود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
لبنان در جنگ
مستند کوتاه - دیپلمات
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.