با وجود ادعای مهار تورم، سبد معیشت تهرانی‌ها به «۲۳ میلیون تومان» افزایش یافت

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۱۶

در حالی که دولت ابراهیم رئیسی مدعی است روند رو به رشد نرخ تورم را مهار کرده، یک رسانه در ایران به نقل از فعالان کارگری از افزایش هزینه‌های سبد معیشت ساکنان تهران به بیش از ۲۳ میلیون تومان خبر داد.

خبرگزاری ایلنا که اخبار مربوط به کارگران ایران را پوشش می‌دهد، روز پنج‌شنبه ۱۶ شهریور در گزارشی به نقل از فرامرز توفیقی، فعال کارگری، نوشت: «سبد معیشت حداقلی در کمترین حالت و با در نظر گرفتن حداقلی‌ترین معیارها، به ۱۹ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسیده است.»

او افزود: «این نرخ با اعمال یک ضریب به سادگی به دست آمده اما اگر هزینه‌ مسکن را به دقت در نظر بگیریم و وزن مسکن را در محاسبه دخیل کنیم، سبد معیشت در تهران بیش از ۲۳ میلیون تومان و در کلان‌شهرهای صنعتی مثل مشهد، اصفهان و تبریز، بین ۲۰ تا ۲۲ میلیون تومان است.»

«سبد معیشت» عبارت است از هزینه‌ای که یک خانوار متوسط ۳/۳ نفره برای خرید خوراکی‌های ضروری خود نیاز دارد.

افزایش قیمت این سبد در حالی است که معاون وزیر کار پیشتر گفته بود دستمزدهای کارگران ۶۹ درصد این سبد معیشت را پوشش می‌دهد. فعالان کارگری اما معتقدند دستمزدها با واقعیت زندگی کارگران همخوانی ندارد.

همچنین بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، نرخ تورم نقطه به نقطه مرداد ماه به ۳۹/۸ درصد رسیده که نسبت به تورم نقطه به نقطه تیر ماه، ۰/۴ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

گزارش مرکز آمار ایران از تغییرات نرخ تورم مرداد ماه نشان می‌دهد در این ماه همچنان ۱۳ استان از مجموع ۳۱ استان ایران تورم سالانه‌ای بالاتر از ۵۰ درصد را تجربه کردند و نرخ تورم در ۲۲ استان بالاتر از نرخ متوسط کشوری بوده است.

این در حالی است که احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی، پیشتر مدعی شده که «دولت سیزدهم موتورهای تورمی را خاموش کرده» است.

همچنین ابراهیم رئیسی در نشست خبری اخیر خود گفت: «رایگان شدن آب و برق و گاز برای خانواده‌های کم درآمد در برنامه دولت است. بیمه سلامت شش میلیون نفر در کشور هم به صورت رایگان انجام شده است.»

او در ادامه مدعی شد: «کسری بودجه را جبران کردیم و وضعیت تورمی نزدیک به ۶۰ درصد را به ۴۰ درصد رساندیم.»

ایران در ماه‌های اخیر با بحران‌های مختلف کمبود آب و برق و همچنین افزایش قیمت حامل‌های انرژی و حتی مسکن مواجه شده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
چند چند
جهان‌نما
خبر

شنیداری

پادکست‌ها