مایکروسافت: روسیه درباره مناقشه خاورمیانه اطلاعات نادرست منتشر می‌کند

شنبه ۱۴۰۲/۰۸/۲۰

برد اسمیت، نایب ‌رییس شرکت مایکروسافت، گفت روسیه در حال انتشار اطلاعات نادرست درباره مناقشه خاورمیانه است. او افزود مایکروسافت کارزاری روسی برای اشاعه اطلاعات نادرست را «به خوبی» شناسایی کرده است.

اسمیت روز شنبه ۲۰ آبان در مجمع بین‌المللی صلح پاریس اعلام کرد مشابه این کارزار پیش از این از سوی روسیه برای تبلیغ علیه واکسیناسیون کووید به راه افتاده بود.

مناقشه کنونی خاورمیانه که پس از تهاجم مرگبار حماس به اسرائیل در روز ۱۵ مهر (هفتم اکتبر) آغاز شد، تاکنون منجر به کشته و زخمی شدن هزاران تن شده است.

روسیه و متحدان منطقه‌ای آن از جمله جمهوری اسلامی از منتقدان حملات اسرائیل به نوار غزه هستند. بر اساس گزارش‌ها، درگیری‌های شدید میان سربازان اسرائیلی و شبه‌نظامیان حماس در نوار غزه ادامه دارد.

نایب ‌رییس مایکروسافت همچنین تاکید کرد این شرکت و رقبایش می‌کوشند از راه‌های مختلف، به‌ویژه با استفاده از هوش مصنوعی، با اشاعه اطلاعات نادرست مقابله کنند.

اسمیت افزود این شرکت‌ها با ایجاد فناوری‌هایی که شناسایی محتوای دست‌کاری‌ شده، تعدیل‌شده یا تغییریافته را تسهیل می‌کند، قصد دارند از انتشار اطلاعات نادرست جلوگیری کنند.

به گفته او، هنوز درباره نحوه برخورد با کارزارهای اشاعه اطلاعات نادرست اجماع نظری وجود ندارد.

اسمیت اضافه کرد هر چند برخی معتقدند نباید با انتشار مطالب حاوی اطلاعات نادرست مقابله شود، اما در سوی دیگر، گروهی از پاک کردن این مطالب حمایت می‌کنند و تعدادی نیز خواهان تعدیل و نشان‎دار کردن اطلاعات نادرست هستند.

پیش از این نیز مایکروسافت روز ۱۷ آبان با انتشار گزارشی از احتمال دخالت ایران، روسیه و چین در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۲۴ خبر داد.

بنا بر گزارش مرکز تحلیل تهدیدهای مایکروسافت، هر یک از کشورهای مورد اشاره در میانه درگیری‌های جاری یا بالقوه منطقه‌ای، به دنبال شکل‌دهی نتایج انتخابات سال آتی آمریکا به سود خود است.

با وجود این، روسیه محتمل‌ترین و در عین حال تواناترین گزینه برای نفوذ در این رویداد به حساب می‌آید.

نیویورک تایمز هم روز نهم آبان گزارش داد عملیات سایبری هکرهای وابسته به جمهوری اسلامی در ماه‌های اخیر نشان‌دهنده پیشرفت در توانایی‌های نفوذ این گروه است.

بر اساس این گزارش، هکرهای ایرانی دیگر تنها به دنبال مختل کردن فعالیت سامانه‌ها نیستند و از عملیات خود برای جاسوسی استفاده می‌کنند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

در بطن
جهان‌نما
خبر
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها