تکرار صدور احکام حبس برای خانواده‌های دادخواه؛ اقدام به خودکشی مجاهد کورکور

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۸/۱۱

در ادامه صدور احکام قضایی برای خانواده‌های دادخواه، منوچهر بختیاری، پدر پویا، از کشته‌شدگان اعتراضات آبان ۹۸، در دوره حبس به شش ماه زندان دیگر محکوم شد. مجاهد کورکور، از بازداشت‌شدگان ایذه در جریان خیزش انقلابی، در زندان شیبان اهواز برای دومین بار اقدام به خودکشی کرد.

کانون مدافعان حقوق بشر روز پنج‌شنبه ۱۱ آبان نوشت مجاهد کورکور در اعتراض به بلاتکلیفی خود در زندان دست به خودکشی زد.

بر اساس این گزارش، ماموران زندان او را بعد از خودکشی ناموفق آن‌قدر کتک زدند که راهی بیمارستان شده است.

مجاهد کورکور از سوی قوه قضاییه «به‌عنوان متهم اصلی پرونده تیراندازی روز ۲۵ آبان سال ۱۴۰۱ به معترضان ایذه و کشته شدن چند شهروند از جمله کیان پیرفلک ۹ ساله» معرفی شده.

اول مرداد امسال یک منبع نزدیک به خانواده مجاهد کورکور به ایران‌اینترنشنال گفت که حال جسمی و روحی این زندانی بسیار نامساعد است.

بر اساس گفته‌های این منبع آگاه، همان زمان به دلیل اینکه ماموران به مجاهد کورکور گفته بودند خواهرش بازداشت شده، او در زندان اقدام به خودکشی کرده بود.

روز ۱۸ فروردین امسال قوه قضاییه جمهوری اسلامی اعلام کرد برای «عباس کورکوری مشهور به مجاهد کورکور» به‌عنوان «متهم اصلی پرونده کشته شدن کیان پیرفلک» حکم اعدام صادر کرده که «غیر قطعی» و قابل فرجام‌خواهی در دیوان عالی کشور است.

صدور این حکم در شرایطی است که خانواده کیان پیرفلک بارها به صراحت اعلام کرده‌اند قاتلان فرزندشان نیروهای حکومتی بوده‌اند.

صدور حکم حبس برای منوچهر بختیاری

خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران گزارش داد منوچهر بختیاری، زندانی سیاسی و پدر پویا بختیاری، از کشته‌شدگان اعتراضات سراسری، در پرونده‌ای جدید به شش ماه حبس محکوم شده است.

این حکم روز چهارشنبه دهم آبان از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب قزوین صادر شده است.

اتهام منوچهر بختیاری در پرونده‌ای که طی دوران زندان برایش تشکیل شده، «توهین» به علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی است.

او پس از بارها اعتراض به قتل پسرش و درخواست مجازات آمران و عاملان آن، در اردیبهشت ۱۴۰۰ بازداشت و به سه سال‌و‌نیم زندان محکوم شد.

علاوه بر منوچهر بختیاری، ناهید شیرپیشه، همسر سابق او و مادر پویا، شهریور سال گذشته از سوی شعبه یک دادگاه انقلاب کرج به پنج سال حبس محکوم شد.

سایر اعضای خانواده پویا بختیاری نیز طی چهار سال گذشته با فشارها و برخوردهای امنیتی، احضار و بازداشت مواجه شده‌اند.

پویا بختیاری، شهروند ۲۷ ساله، روز ۲۵ آبان سال ۹۸ در جریان اعتراضات سراسری با شلیک مستقیم نیروهای امنیتی به سرش در مهرشهر کرج کشته شد.

با تداوم تلاش حکومت برای سرکوب خانواده‌های دادخواه، روز دوشنبه هشتم آبان خبری درباره محکومیت مهسا یزدانی، مادر محمدجواد زاهدی، از کشته‌شدگان خیزش انقلابی علیه جمهوری اسلامی به ۱۳ سال حبس منتشر شد.

دادگاه انقلاب این حکم سنگین را به اتهام «اهانت به مقدسات، تحریک مردم به بر هم زدن امنیت ملی، توهین به رهبری و فعالیت تبلیغی علیه نظام» برای او صادر کرده که پنج سال آن قابل اجراست.

محمدجواد زاهدی، شهروندی ۲۰ ساله بود که ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ با شلیک ماموران حکومتی در شهرستان ساری کشته شد.

از زمان آغاز خیزش انقلابی مردم ایران و کشته‌شدن صدها نفر به دست نیروهای حکومتی، نهادهای امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی فشار شدیدی بر خانواده‌های کشته‌شدگان خیزش تحمیل کرده‌اند.

امیر شهیدی‌نژاد، پدر مهرشاد، از کشته‌شدگان خیزش انقلابی در اراک با انتشار تصاویری از برگزار شدن مراسم سالگرد کشته شدن و تولد فرزندش به‌طور هم‌زمان در یک روز به دلیل «برخی محدودیت‌ها» خبر داد.

ماشاالله کرمی، پدر محمدمهدی کرمی، معترض اعدام شده نیز بیش از دو ماه است در بازداشت به سر می‌برد و هنوز از علت دستگیری‌اش خبری در دست نیست.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها